Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam Novib: rijke landen leveren veel minder vaccins dan beloofd

Oxfam Novib: rijke landen leveren veel minder vaccins dan beloofd

DEN HAAG (ANP) - Rijke landen en farmaceuten leveren volgens Oxfam Novib veel minder coronavaccins aan armere landen dan was beloofd. Tot nu toe zou ongeveer 14 procent van de toegezegde doses zijn geleverd.

Volgens de Nederlandse organisatie voor ontwikkelingssamenwerking, die is aangesloten bij de internationale People’s Vaccine Alliance, wordt het tijd dat rijke landen, waaronder Nederland, hun beloftes nakomen. "Ontwikkelingslanden moeten het doen met een eindeloze stroom aan ontoereikende gebaren en gebroken beloften, afkomstig van rijke landen en farmaceutische bedrijven", aldus Oxfam Novib in een rapport. "Van de 1,8 miljard beloofde vaccins zijn slechts 261 miljoen vaccins geleverd."

Nederland zou 27 miljoen doses leveren aan het inentingsprogramma van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Covax, maar heeft er volgens de organisatie 500.000 geleverd. Duitsland maakte dinsdag bekend dat het nog maar 17 procent had gedoneerd en dat dat grotendeels komt door vertragingen bij de farmaceuten.

12 procent

De grote farmaceuten hebben volgens Oxfam Novib 12 procent van de beloofde doses geleverd. Volgens de cijfers van People's Vaccine Alliance heeft AstraZeneca de meeste vaccins geleverd: 104 miljoen van de beloofde 720 miljoen doses. Pfizer/BioNTech heeft 16 miljoen van de 40 miljoen toegezegde vaccins geleverd. Daar staat tegenover dat Johnson & Johnson (200 miljoen) en Moderna (30 miljoen) volgens het rapport nog niets rechtstreeks hebben geleverd aan Covax.

Een oplossing is naar de mening van Oxfam Novib het tijdelijk vrijgeven van de patenten op de vaccins, zodat de middelen overal voor een lage prijs kunnen worden gemaakt. "Want we zijn pas veilig voor corona als iedereen in de wereld veilig is."

Meer uit Buitenland

Oekraïne: tanker en olieinstallatie diep in Rusland aangevallen

KYIV (ANP) - Oekraïne meldt meerdere aanvallen op oliedoelen, ook diep in Rusland. Zo viel het land een olieinstallatie aan in het Russische Perm, op circa 1500 kilometer van Oekraïne. Door de aanval brak brand uit. Volgens de Oekraïense geheime dienst SBOe werd de gehele olieopslag ter plaatse vernietigd. Ook een olietanker in de Zwarte Zee was doelwit.

26 minuten geleden
VN: Iran executeerde zeker 21 mensen sinds uitbreken oorlog

NEW YORK (ANP/AFP) - Sinds de aanvang van de oorlog tegen Iran eind februari, heeft dat land zeker 21 mensen geëxecuteerd en meer dan 4000 arrestaties verricht. Dat meldt het kantoor van de VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Van de arrestanten zijn velen "verdwenen, gemarteld of onderworpen aan andere vormen van onterende behandeling". Niet zelden werden bekentenissen daarbij afgedwongen, aldus de verklaring.

58 minuten geleden
Rapport: minder regenwoud weg in 2025, maar brandrisico groeit

WASHINGTON (ANP) - De aarde is vorig jaar beduidend minder tropisch regenwoud kwijtgeraakt dan een jaar eerder. Het World Resources Institute (WRI) becijfert in een rapport dat het totale oppervlak dat door ontbossing en branden verloren ging 36 procent lager lag dan een jaar eerder. Toen werd door een grote toename van natuurbranden een record genoteerd. Historisch gezien blijft het regenwoudverlies hoog.

1 uur geleden
Frankrijk roept eigen burgers op tot vertrek uit Mali

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft zijn burgers in Mali opgeroepen dat land zo snel mogelijk te verlaten. De dringende oproep volgt na gecoördineerde aanvallen van islamitische jihadisten en Toeareg-separatisten in de voormalige Franse kolonie.

1 uur geleden
Trump uit opnieuw bedreiging richting Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran opnieuw bedreigd wegens het uitblijven van een vredesdeal. Hij stelt in een bericht op Truth Social dat dat land snel moet handelen.

1 uur geleden
Frankrijk kondigt deadlines aan voor afbouw kolen, olie en gas

SANTA MARTA (ANP/AFP) - Frankrijk heeft op de conferentie over het afbouwen van fossiele brandstoffen als eerste land een 'routekaart' daarvoor gepresenteerd. Het land wil in de energiesector steenkool uiterlijk in 2030 uitgefaseerd hebben. Voor olie is het voornemen 2045, voor aardgas 2050.

2 uur geleden
Filmpjes vervangen tanks bij jaarlijkse militaire parade Moskou

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De jaarlijkse militaire parade in Moskou moet het dit keer stellen zonder tanks en andere grote attracties. Het spektakel is uitgekleed omdat het risico dat Oekraïne zou kunnen toeslaan te groot is, zegt het Kremlin.

2 uur geleden