Oxfam Novib: recordprijzen cacao gevolg van onderbetaling boeren
BRUSSEL (ANP) - Chocoladebedrijven hadden de enorme prijsstijging van cacao kunnen voorkomen door boeren een eerlijke prijs te betalen. Dat stelt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib aan de vooravond van de World Cocoa Conference die maandag in Brussel wordt georganiseerd.
De cacaoprijzen breken momenteel alle records, onder meer door slechte oogsten in West-Afrika, de belangrijkste leverancier van cacao. De huidige "explosie van de cacaoprijs" had voorkomen kunnen worden als chocoladebedrijven de boeren een vergoeding hadden betaald waarmee ze hun boerderijen beter bestand konden maken tegen extreem weer, volgens Oxfam Novib.
Volgens Oxfam Novib hebben grote chocoladebedrijven de afgelopen jaren hun winsten opgevoerd terwijl cacaoboeren steeds armer werden. De fabrikanten Lindt, Mondelēz en Nestlé behaalden in 2023 samen bijna 4 miljard dollar winst uit de verkoop van chocolade. Hershey's maakte vorig jaar 2 miljard dollar winst. De vier bedrijven keerden in 2023 gemiddeld 97 procent van deze winst uit aan aandeelhouders. Het collectieve vermogen van de families Ferrero en Mars steeg in dezelfde periode tot 160,9 miljard dollar. "Dit is meer dan het gezamenlijke bruto binnenlands product van Ghana en Ivoorkust, die de meeste cacaobonen leveren," aldus Oxfam Novib.
Tientallen jaren van lage prijzen hebben boeren armer gemaakt en hun mogelijkheden belemmerd om werknemers in dienst te nemen of in hun boerderijen te investeren, waardoor de bonenopbrengst werd beperkt. "Oude cacaobomen zijn bijzonder kwetsbaar voor ziekten en extreme weersomstandigheden. Veel boeren stappen over op andere gewassen of verkopen hun land aan illegale mijnwerkers. De prijsexplosie is hiervan het gevolg. Terwijl veel cacaoboeren nog steeds onder de armoedegrens leven, boeken de chocoladereuzen miljardenwinsten waarvan vooral aandeelhouders profiteren."
De World Cocoa Conference wordt geopend door de Belgische koningin en staat dit jaar in het teken van duurzaamheid. Cacaoboeren uit Ghana en Ivoorkust hebben demonstraties aangekondigd om aandacht te vragen voor de lage prijzen die ze krijgen voor hun bonen.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Winkels hebben vooralsnog geen last van een tekort aan baby- en kindervoeding in de schappen. Het Franse voedingsmiddelenconcern Danone riep vrijdag een aantal partijen in Nederland terug. Het ging om producten van Nutrilon, bekend van poeders om babymelk mee te maken.
47 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt voor lange wachtrijen en drukte rond de uitgang van de bagageclaimhal vanwege de actie van douaniers dinsdag op de luchthaven. Douaniers houden tussen 12.00 uur en 13.30 uur extra controles onder binnenkomende passagiers nadat ze hun ruimbagage hebben opgehaald.
49 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. Beleggers deden het rustig aan na het stevige herstel op vrijdag, waarbij de Dow-Jonesindex een nieuw recordniveau wist te bereiken. Ook wordt uitgekeken naar het Amerikaanse banenrapport. De publicatie daarvan werd vorige week uitgesteld door de kortstondige sluiting van de Amerikaanse overheid. Het rapport komt nu woensdag. Aan het einde van de week komen ook nieuwe inflatiegegevens naar buiten. Beide cijfers spelen een belangrijk rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse bedrijf Hims & Hers Health omdat die een namaakversie van de nieuwe afslankpil van het obesitasmiddel Wegovy van de Deense farmaceut heeft gemaakt. Volgens Novo Nordisk overtreedt Hims & Hers de Amerikaanse patentwetten met de namaakpil die dezelfde werkzame stof bevat als Wegovy.
2 uur geledenLEUVEN (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft een belangrijke stap gezet om haar positie in de productie van chips te versterken. In het Belgische onderzoeksinstituut Imec is een testlijn geopend voor de productie van halfgeleiders. Daarin is 2,5 miljard euro geïnvesteerd door onder meer de EU, nationale overheden en de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse bedrijf Hims & Hers Health omdat die een namaakversie van de nieuwe afslankpil van het obesitasmiddel Wegovy van de Deense farmaceut heeft gemaakt. Volgens Novo Nordisk overtreedt Hims & Hers de Amerikaanse patentwetten met de namaakpil die dezelfde werkzame stof bevat als Wegovy.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland is aan zet om het conflict bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia op te lossen, heeft de nieuwe Chinese ambassadeur in Nederland Shen Bo gezegd in gesprek met het ANP. De Nederlandse regering greep eind september in en verbood de Chinese eigenaar grote veranderingen door te voeren. Ook werd de Chinese topman aan de zijlijn gezet door de ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam. Woensdag beslist de ondernemingskamer of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij het bedrijf.
3 uur geleden