Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam Novib: recordprijzen cacao gevolg van onderbetaling boeren

Oxfam Novib: recordprijzen cacao gevolg van onderbetaling boeren

BRUSSEL (ANP) - Chocoladebedrijven hadden de enorme prijsstijging van cacao kunnen voorkomen door boeren een eerlijke prijs te betalen. Dat stelt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib aan de vooravond van de World Cocoa Conference die maandag in Brussel wordt georganiseerd.

De cacaoprijzen breken momenteel alle records, onder meer door slechte oogsten in West-Afrika, de belangrijkste leverancier van cacao. De huidige "explosie van de cacaoprijs" had voorkomen kunnen worden als chocoladebedrijven de boeren een vergoeding hadden betaald waarmee ze hun boerderijen beter bestand konden maken tegen extreem weer, volgens Oxfam Novib.

Volgens Oxfam Novib hebben grote chocoladebedrijven de afgelopen jaren hun winsten opgevoerd terwijl cacaoboeren steeds armer werden. De fabrikanten Lindt, Mondelēz en Nestlé behaalden in 2023 samen bijna 4 miljard dollar winst uit de verkoop van chocolade. Hershey's maakte vorig jaar 2 miljard dollar winst. De vier bedrijven keerden in 2023 gemiddeld 97 procent van deze winst uit aan aandeelhouders. Het collectieve vermogen van de families Ferrero en Mars steeg in dezelfde periode tot 160,9 miljard dollar. "Dit is meer dan het gezamenlijke bruto binnenlands product van Ghana en Ivoorkust, die de meeste cacaobonen leveren," aldus Oxfam Novib.

Tientallen jaren van lage prijzen hebben boeren armer gemaakt en hun mogelijkheden belemmerd om werknemers in dienst te nemen of in hun boerderijen te investeren, waardoor de bonenopbrengst werd beperkt. "Oude cacaobomen zijn bijzonder kwetsbaar voor ziekten en extreme weersomstandigheden. Veel boeren stappen over op andere gewassen of verkopen hun land aan illegale mijnwerkers. De prijsexplosie is hiervan het gevolg. Terwijl veel cacaoboeren nog steeds onder de armoedegrens leven, boeken de chocoladereuzen miljardenwinsten waarvan vooral aandeelhouders profiteren."

De World Cocoa Conference wordt geopend door de Belgische koningin en staat dit jaar in het teken van duurzaamheid. Cacaoboeren uit Ghana en Ivoorkust hebben demonstraties aangekondigd om aandacht te vragen voor de lage prijzen die ze krijgen voor hun bonen.

Meer uit Financieel

Vakbond AVV roept op tot stiptheidsactie bij Transavia

SCHIPHOL (ANP) - Vakbond AVV heeft opgeroepen tot een stiptheidsactie bij Transavia. De bond wil onder meer een plek aan de cao-onderhandelingstafel afdwingen. Volgens Transavia kunnen de acties leiden tot enige vertraging. De luchtvaartmaatschappij zegt de situatie in de gaten te houden.

2 uur geleden
China moet eerst drugsstroom stoppen, zegt Amerikaanse senator

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China moet actie ondernemen om de stroom van grondstoffen voor de dodelijke drug fentanyl naar de Verenigde Staten te stoppen voordat er verdere handelsgesprekken kunnen plaatsvinden. Dat heeft de Amerikaanse senator Steve Daines gezegd na gesprekken met de Chinese premier Li Qiang en andere hooggeplaatste bestuurders uit de volksrepubliek.

2 uur geleden
Krant: autoconcerns verschepen meer naar VS om mogelijke tarieven

LONDEN (ANP) - Autofabrikanten haasten zich om voertuigen en cruciale onderdelen naar de Verenigde Staten te verschepen om de volgende ronde van president Donald Trumps importheffingen voor te zijn. Die tarieven dreigen de toeleveringsketens in de auto-industrie te ontwrichten, schrijft de Britse zakenkrant Financial Times.

3 uur geleden
Bloomberg: overleg bij Turkse centrale bank over onrust markten

ANKARA (ANP) - Bij de Turkse centrale bank vindt zondag een soort crisisoverleg plaats, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Functionarissen van de centrale bank zouden praten met andere banken over mogelijke verdere onrust op de financiële markten naar aanleiding van de arrestatie van de burgemeester van Istanbul.

5 uur geleden
Irak wil olieproductie met meer dan 50 procent opvoeren

BAGDAD (ANP/RTR) - Irak wil tegen 2029 meer dan 6 miljoen vaten olie per dag kunnen oppompen. Dat heeft de Iraakse overheid zondag aangekondigd. De huidige dagproductie van het land bedraagt ongeveer 4 miljoen vaten. De productiecapaciteit zou dus met meer dan 50 procent moeten groeien.

6 uur geleden
Britse regering wil 10.000 banen schrappen bij overheid

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Britse regering wil 10.000 ambtenarenbanen schrappen. Dat heeft minister van Financiën Rachel Reeves gezegd kort voor het verschijnen van de voorjaarsnota op woensdag, waarin naar verwachting miljarden ponden aan bezuinigingen worden aangekondigd.

6 uur geleden
Studie: Amerikaanse heffingen kunnen Ierse economie flink raken

DUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - De importheffingen waarmee de Amerikaanse president Donald Trump dreigt, kunnen in Ierland op middellange termijn 3,5 procent van de economie afschaven. Dat heeft het Ierse ministerie van Financiën uitgerekend.

7 uur geleden