Oxfam Novib: recordprijzen cacao gevolg van onderbetaling boeren
BRUSSEL (ANP) - Chocoladebedrijven hadden de enorme prijsstijging van cacao kunnen voorkomen door boeren een eerlijke prijs te betalen. Dat stelt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib aan de vooravond van de World Cocoa Conference die maandag in Brussel wordt georganiseerd.
De cacaoprijzen breken momenteel alle records, onder meer door slechte oogsten in West-Afrika, de belangrijkste leverancier van cacao. De huidige "explosie van de cacaoprijs" had voorkomen kunnen worden als chocoladebedrijven de boeren een vergoeding hadden betaald waarmee ze hun boerderijen beter bestand konden maken tegen extreem weer, volgens Oxfam Novib.
Volgens Oxfam Novib hebben grote chocoladebedrijven de afgelopen jaren hun winsten opgevoerd terwijl cacaoboeren steeds armer werden. De fabrikanten Lindt, Mondelēz en Nestlé behaalden in 2023 samen bijna 4 miljard dollar winst uit de verkoop van chocolade. Hershey's maakte vorig jaar 2 miljard dollar winst. De vier bedrijven keerden in 2023 gemiddeld 97 procent van deze winst uit aan aandeelhouders. Het collectieve vermogen van de families Ferrero en Mars steeg in dezelfde periode tot 160,9 miljard dollar. "Dit is meer dan het gezamenlijke bruto binnenlands product van Ghana en Ivoorkust, die de meeste cacaobonen leveren," aldus Oxfam Novib.
Tientallen jaren van lage prijzen hebben boeren armer gemaakt en hun mogelijkheden belemmerd om werknemers in dienst te nemen of in hun boerderijen te investeren, waardoor de bonenopbrengst werd beperkt. "Oude cacaobomen zijn bijzonder kwetsbaar voor ziekten en extreme weersomstandigheden. Veel boeren stappen over op andere gewassen of verkopen hun land aan illegale mijnwerkers. De prijsexplosie is hiervan het gevolg. Terwijl veel cacaoboeren nog steeds onder de armoedegrens leven, boeken de chocoladereuzen miljardenwinsten waarvan vooral aandeelhouders profiteren."
De World Cocoa Conference wordt geopend door de Belgische koningin en staat dit jaar in het teken van duurzaamheid. Cacaoboeren uit Ghana en Ivoorkust hebben demonstraties aangekondigd om aandacht te vragen voor de lage prijzen die ze krijgen voor hun bonen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft vorig jaar een grotere bijdrage geleverd aan de overheidsfinanciën. Dat schrijft consultancybureau PwC. Uit jaarlijks onderzoek blijkt dat bedrijven samen 119,1 miljard euro aan belastingen en sociale premies betaalden.
14 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.
1 uur geledenMARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.
5 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
6 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
8 uur geleden