Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam Novib: recordprijzen cacao gevolg van onderbetaling boeren

Oxfam Novib: recordprijzen cacao gevolg van onderbetaling boeren

BRUSSEL (ANP) - Chocoladebedrijven hadden de enorme prijsstijging van cacao kunnen voorkomen door boeren een eerlijke prijs te betalen. Dat stelt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib aan de vooravond van de World Cocoa Conference die maandag in Brussel wordt georganiseerd.

De cacaoprijzen breken momenteel alle records, onder meer door slechte oogsten in West-Afrika, de belangrijkste leverancier van cacao. De huidige "explosie van de cacaoprijs" had voorkomen kunnen worden als chocoladebedrijven de boeren een vergoeding hadden betaald waarmee ze hun boerderijen beter bestand konden maken tegen extreem weer, volgens Oxfam Novib.

Volgens Oxfam Novib hebben grote chocoladebedrijven de afgelopen jaren hun winsten opgevoerd terwijl cacaoboeren steeds armer werden. De fabrikanten Lindt, Mondelēz en Nestlé behaalden in 2023 samen bijna 4 miljard dollar winst uit de verkoop van chocolade. Hershey's maakte vorig jaar 2 miljard dollar winst. De vier bedrijven keerden in 2023 gemiddeld 97 procent van deze winst uit aan aandeelhouders. Het collectieve vermogen van de families Ferrero en Mars steeg in dezelfde periode tot 160,9 miljard dollar. "Dit is meer dan het gezamenlijke bruto binnenlands product van Ghana en Ivoorkust, die de meeste cacaobonen leveren," aldus Oxfam Novib.

Tientallen jaren van lage prijzen hebben boeren armer gemaakt en hun mogelijkheden belemmerd om werknemers in dienst te nemen of in hun boerderijen te investeren, waardoor de bonenopbrengst werd beperkt. "Oude cacaobomen zijn bijzonder kwetsbaar voor ziekten en extreme weersomstandigheden. Veel boeren stappen over op andere gewassen of verkopen hun land aan illegale mijnwerkers. De prijsexplosie is hiervan het gevolg. Terwijl veel cacaoboeren nog steeds onder de armoedegrens leven, boeken de chocoladereuzen miljardenwinsten waarvan vooral aandeelhouders profiteren."

De World Cocoa Conference wordt geopend door de Belgische koningin en staat dit jaar in het teken van duurzaamheid. Cacaoboeren uit Ghana en Ivoorkust hebben demonstraties aangekondigd om aandacht te vragen voor de lage prijzen die ze krijgen voor hun bonen.

Meer uit Financieel

Voorzitter Duits instituut waarschuwt voor recessie na heffing VS

BERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.

1 uur geleden
Gesprekken over overname staaldivisie Thyssenkrupp op pauze

ESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.

2 uur geleden
Verdachte opgepakt in onderzoek naar vergiftigde babyvoeding

WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.

17 uur geleden
Reder MSC mijdt Hormuz met nieuwe dienst naar Perzische Golf

GENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.

20 uur geleden
FME: autoheffingen VS nadelig voor Nederlandse toeleveranciers

ZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.

21 uur geleden
Problemen met pinnen bij ING en Triodos

AMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.

22 uur geleden
Spirit Airlines heft zichzelf op na uitblijven staatssteun VS

DANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.

1 dag geleden