Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam Novib noemt bezuiniging ontwikkelingshulp immoreel

Oxfam Novib noemt bezuiniging ontwikkelingshulp immoreel

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisatie Oxfam Novib noemt het "immoreel en ondemocratisch" dat wordt bezuinigd op ontwikkelingshulp. Uit de miljoenennota blijkt dat er circa 7 procent minder geld naartoe gaat. "Voor 2023 gaat het om een bezuiniging van ruim 280 miljoen euro, terwijl ook in de komende 3 jaar bijna 1 miljard euro meer ontwikkelingsgeld wordt gebruikt om de stijgende kosten voor asielopvang in Nederland te dekken", zo vat Oxfam Novib het samen.

De eerstejaars asielopvang wordt betaald uit de begroting van demissionair minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking). "Bestaande projecten worden zoveel mogelijk voortgezet en de afspraken in het coalitieakkoord blijven leidend, maar er is dus minder geld beschikbaar voor ander beleid", aldus de bewindsvrouw eerder op dinsdag.

De hulporganisatie wijst erop dat de Tweede Kamer eerder opriep om juist de noodhulp en de directe ontwikkelingssamenwerking zoveel mogelijk te ontzien. "Het is onvoorstelbaar en immoreel dat het kabinet juist nu steun aan de allerarmsten en kwetsbaarsten opoffert. Vreselijke rampen volgen elkaar in hoog tempo op, voor het eerst zijn er meer dan 100 miljoen mensen op de vlucht, en klimaatverandering leidt op steeds meer plaatsen tot droogte en voedseltekorten", aldus Michiel Servaes, algemeen directeur van Oxfam Novib.

Zeer twijfelachtig

Daarnaast noemt Servaes het staatsrechtelijk zeer twijfelachtig "dat een demissionair kabinet goeddeels tegen een expliciete uitspraak van de Tweede Kamer ingaat".

Brancheorganisatie voor ontwikkelingssamenwerking Partos vindt dat de bezuinigingen "wrang en onnodig" zijn. "Stop liever met fossiele subsidies", zegt directeur Liana Hoornweg. Nederland toont zich volgens haar ook "een onbetrouwbare partner voor andere landen, bedrijven en ontwikkelingsorganisaties".

Meer uit Politiek

Jetten verwacht snel einde blokkade 90 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.

12 uur geleden
Nederland vraagt Brussel opheldering over lekken Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.

13 uur geleden
Tweede Kamer wil energienoodfonds snel heropend zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.

17 uur geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

18 uur geleden
GroenLinks-PvdA stelt maximumprijzen aan de pomp voor

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.

19 uur geleden
'Boycot Trump-WK', staat op petitie die Kamer ontvangt

DEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.

19 uur geleden
Gorinchem onderzoekt mogelijke stemfraude bij raadsverkiezingen

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.

20 uur geleden