Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam Novib noemt bezuiniging ontwikkelingshulp immoreel

Oxfam Novib noemt bezuiniging ontwikkelingshulp immoreel

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisatie Oxfam Novib noemt het "immoreel en ondemocratisch" dat wordt bezuinigd op ontwikkelingshulp. Uit de miljoenennota blijkt dat er circa 7 procent minder geld naartoe gaat. "Voor 2023 gaat het om een bezuiniging van ruim 280 miljoen euro, terwijl ook in de komende 3 jaar bijna 1 miljard euro meer ontwikkelingsgeld wordt gebruikt om de stijgende kosten voor asielopvang in Nederland te dekken", zo vat Oxfam Novib het samen.

De eerstejaars asielopvang wordt betaald uit de begroting van demissionair minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking). "Bestaande projecten worden zoveel mogelijk voortgezet en de afspraken in het coalitieakkoord blijven leidend, maar er is dus minder geld beschikbaar voor ander beleid", aldus de bewindsvrouw eerder op dinsdag.

De hulporganisatie wijst erop dat de Tweede Kamer eerder opriep om juist de noodhulp en de directe ontwikkelingssamenwerking zoveel mogelijk te ontzien. "Het is onvoorstelbaar en immoreel dat het kabinet juist nu steun aan de allerarmsten en kwetsbaarsten opoffert. Vreselijke rampen volgen elkaar in hoog tempo op, voor het eerst zijn er meer dan 100 miljoen mensen op de vlucht, en klimaatverandering leidt op steeds meer plaatsen tot droogte en voedseltekorten", aldus Michiel Servaes, algemeen directeur van Oxfam Novib.

Zeer twijfelachtig

Daarnaast noemt Servaes het staatsrechtelijk zeer twijfelachtig "dat een demissionair kabinet goeddeels tegen een expliciete uitspraak van de Tweede Kamer ingaat".

Brancheorganisatie voor ontwikkelingssamenwerking Partos vindt dat de bezuinigingen "wrang en onnodig" zijn. "Stop liever met fossiele subsidies", zegt directeur Liana Hoornweg. Nederland toont zich volgens haar ook "een onbetrouwbare partner voor andere landen, bedrijven en ontwikkelingsorganisaties".

Meer uit Politiek

Minister voorziet geen problemen in Ter Apel door migratiepact

DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.

1 dag geleden
Van Dissel soms 'kriegelig' over hoe specifiek de adviesvraag was

DEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.

1 dag geleden
Maatregelen tegen corona kwamen niet te laat, vindt Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - Landelijke maatregelen om de gevolgen van corona te beteugelen kwamen in 2020 niet te laat, vindt Jaap van Dissel. Volgens de toenmalige RIVM-directeur en voorman van het Outbreak Management Team (OMT) volgden die logischerwijs nadat duidelijk werd dat ook mensen zonder klachten besmettelijk waren.

1 dag geleden
Van den Brink: asielweigergemeente moet in gesprek met buren

DEN HAAG (ANP) - Als een gemeente geen asielopvang wil regelen, moet die daarover in gesprek met buurgemeenten, zegt asielminister Bart van den Brink (CDA). "De opgave geldt voor alle gemeenten in een regio en dus ook voor Maassluis." Dat zegt hij vrijdag voor aanvang van de ministerraad.

1 dag geleden
Jetten: volledig lidmaatschap EU moet het doel blijven

TIVAT (ANP) - Een volledig EU-lidmaatschap moet het doel blijven van kandidaat-lidstaten, stelt premier Rob Jetten voorafgaand aan een top van de EU en Westelijke Balkanlanden in Montenegro. Frankrijk en Duitsland willen dat kandidaat-landen geleidelijk lid kunnen worden van de EU in plaats van te wachten op een volledig EU-lidmaatschap. Hervormingen die een kandidaat-lidstaat doorvoert, zouden bijvoorbeeld beloond moeten worden met gedeeltelijke toegang tot de Europese markt.

1 dag geleden
Van Dissel: hadden minder afhankelijk van WHO moeten zijn

DEN HAAG (ANP) - Het OMT had zich minder afhankelijk moeten maken van Wereldgezondheidsorganisatie WHO. Dat stelde oud-OMT-voorzitter Jaap van Dissel tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquĂȘtecommissie corona. "Daarvoor trek ik het boetekleed aan."

1 dag geleden
Van Dissel: testbeleid corona werd in praktijk eerder aangepast

DEN HAAG (ANP) - Het beleid in Nederland over wie wanneer moest worden getest in de beginfase van corona werd in de praktijk eerder aangepast dan zichtbaar was in de algemene richtlijnen, zei Jaap van Dissel vrijdag tijdens zijn verhoor voor de parlementaire enquĂȘtecommissie corona. Volgens de toenmalige RIVM-directeur en voorman van het Outbreak Management Team (OMT) was er sprake van "schuivende panelen".

1 dag geleden