Oxfam Novib: Lidl en Aldi scoren beter op mensenrechtenlijst
DEN HAAG (ANP) - Lidl en Aldi presteren beter op het gebied van mensenrechten dan andere supermarktenketens in Nederland. Dat meldt Oxfam Novib op basis van eigen onderzoek. De van oorsprong Duitse bedrijven laten de grootste supermarkten Albert Heijn en Jumbo ver achter zich op de ranglijst van de ontwikkelingsorganisatie. "PLUS blijft de grote achterloper", aldus Oxfam Novib.
"Voor het eerst sinds de lancering van de ranglijst in 2018 zien we dat enkele supermarkten voldoendes scoren", zegt mensenrechtenexpert Charlotte Vollaard van Oxfam Novib. "Koplopers Lidl en Aldi moeten nu laten zien dat hun beleid en praktijken ook echt tot concrete verbetering leidt." De ontwikkelingsorganisatie vindt dat elke supermarktketen nog steeds veel meer kan en moet doen om uitbuiting tegen te gaan.
Oxfam Novib beoordeelt sinds 2018 jaarlijks supermarkten op hun mensenrechtenbeleid. Daarbij wordt gekeken naar de vraag hoe er met arbeiders, boeren en vrouwen in hun toeleveringsketens in productielanden wordt gewerkt. Volgens Oxfam Novib publiceerden supermarkten de afgelopen maanden veel nieuw beleid op dit gebied.
Zo publiceerden de Nederlandse supermarkten eerder dit jaar een onderzoek naar arbeidsomstandigheden in de Italiaanse tomatenteelt. Vooral seizoenarbeiders die in Italiƫ in de tomaten werken zouden structureel worden uitgebuit. De supermarkten willen bijdragen aan het verbeteren van hun arbeidsomstandigheden. Ook hebben Albert Heijn, Aldi, Jumbo en Lidl toezeggingen gedaan om genderongelijkheid aan te pakken. Lidl is volgens Oxfam Novib de enige die een mensenrechtenonderzoek gericht op vrouwenrechten publiceerde.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer ruimte geven aan grote fusies binnen de Europese Unie. Dat staat in een herziene richtlijn voor fusies die de Europese Commissie donderdag naar buiten brengt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal patentaanvragen in Nederland is vorig jaar toegenomen. Volgens Octrooicentrum Nederland is de hoeveelheid Nederlandse verzoeken voor het eerst vier jaar gestegen, terwijl buitenlandse aanvragen terugliepen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag flink hoger geƫindigd. Beleggers hadden aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op het Damrak en het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente in de eurozone onveranderd te laten. De olieprijzen daalden, nadat ze de afgelopen dagen waren opgelopen naar het hoogste niveau in vier jaar door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geleden