
Oxfam Novib: Lidl en Aldi scoren beter op mensenrechtenlijst
DEN HAAG (ANP) - Lidl en Aldi presteren beter op het gebied van mensenrechten dan andere supermarktenketens in Nederland. Dat meldt Oxfam Novib op basis van eigen onderzoek. De van oorsprong Duitse bedrijven laten marktleiders Albert Heijn en Jumbo ver achter zich op de ranglijst van de ontwikkelingsorganisatie. "PLUS blijft de grote achterloper", aldus Oxfam Novib.
Jumbo scoorde onvoldoende, maar wel hoger dan een jaar eerder. "We stellen het op prijs dat onze inspanningen hebben geresulteerd in een hogere beoordeling van onze presentaties ten opzichte van de vorige ranglijst", zegt een woordvoerster. Volgens Jumbo is een deel van de inspanningen in onder meer de koffieketen niet meegenomen in de score. "Daardoor wordt ons inziens onterecht een te negatief beeld geschetst over onze voortgang."
Bij Albert Heijn wijst een woordvoerster erop dat in het rapport alle merken van Ahold Delhaize meegenomen worden en dus niet alleen Albert Heijn. Hierdoor ontstaat volgens haar een vertekend beeld. Albert Heijn zou binnen het supermarktconcern juist een voorloper zijn.
PLUS kreeg van Oxfam Novib weer de laagste score van de Nederlandse supermarkten. "Het rapport van Oxfam Novib doet naar onze mening onvoldoende recht aan onze inspanningen", zegt een woordvoerster. "Er is nog veel te doen, en als verantwoorde supermarkt doen we dat graag."
"Voor het eerst sinds de lancering van de ranglijst in 2018 zien we dat enkele supermarkten voldoendes scoren", zegt mensenrechtenexpert Charlotte Vollaard van Oxfam Novib. "Koplopers Lidl en Aldi moeten nu laten zien dat hun beleid en praktijken ook echt tot concrete verbetering leiden." De ontwikkelingsorganisatie vindt dat elke supermarktketen nog steeds veel meer kan en moet doen om uitbuiting tegen te gaan.
Oxfam Novib beoordeelt sinds 2018 jaarlijks supermarkten op hun mensenrechtenbeleid. Daarbij wordt gekeken naar de vraag hoe er met arbeiders, boeren en vrouwen in hun toeleveringsketens in productielanden wordt gewerkt. Volgens Oxfam Novib publiceerden supermarkten de afgelopen maanden veel nieuw beleid op dit gebied.
Zo brachten ze een onderzoek naar buiten over de arbeidsomstandigheden in de Italiaanse tomatenteelt. Vooral seizoenarbeiders die in Italië in de tomaten werken zouden structureel worden uitgebuit. De supers willen bijdragen aan het verbeteren van hun arbeidsomstandigheden. Ook hebben Albert Heijn, Aldi, Jumbo en Lidl toezeggingen gedaan om genderongelijkheid aan te pakken. Lidl is volgens Oxfam Novib de enige die een mensenrechtenonderzoek gericht op vrouwenrechten publiceerde.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De bouw van bijna 6300 woningen is in juli en augustus definitief geworden doordat de Raad van State woningbouwzaken met voorrang heeft behandeld. Dat heeft een woordvoerder van de hoogste bestuursrechter bevestigd na berichtgeving in Trouw. Hij verwacht dat dit aantal de komende tijd eerder toeneemt dan afneemt.
13 minuten geledenGENT (ANP) - De Belgische bioscoopketen Kinepolis, met achttien vestigingen ook een grote speler in Nederland, heeft in het tweede kwartaal flink geprofiteerd van internationale kaskrakers. Onder meer door het succes van films als A Minecraft Movie, Lilo & Stitch en Mission Impossible: The Final Reckoning nam het aantal bezoekers met ruim 17 procent toe ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
15 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Aegon overweegt het hoofdkantoor en de vestigingsplaats te verhuizen naar de Verenigde Staten. Dat maakte de verzekeraar donderdag bekend bij de publicatie van de halfjaarcijfers. Het bedrijf start een onderzoek naar de mogelijke verhuizing en hoopt de uitkomsten daarvan tijdens de beleggersdag op 10 december dit jaar te delen. Aegon heeft nu zijn hoofdkantoor op Schiphol en is gevestigd op Bermuda.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Fed-bestuurder Lisa Cook is niet van plan om te vertrekken bij de Amerikaanse centrale bank, ondanks oproepen van president Donald Trump vanwege beschuldigingen van hypotheekfraude. "Ik ben niet van plan om mij te laten intimideren om af te treden vanwege enkele vragen die in een tweet zijn opgeworpen", zegt Cook.
55 minuten geledenEN HAAG (ANP) - Consumenten waren in augustus net zo negatief als een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index voor het vertrouwen bleef deze maand staan op min 32. In juni was dat min 36. Het vertrouwen bleef daarmee ruimschoots onder het gemiddelde over de afgelopen twintig jaar (min 10).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in juli opnieuw onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,8 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk, evenveel als in juni, mei en april. Gemiddeld bleef het aantal werklozen over de afgelopen drie maanden ook vrijwel gelijk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is in het tweede kwartaal gedaald tot 20.000. Dat zijn er 3300 minder dan in dezelfde periode vorig jaar, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend.
2 uur geleden