Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam Novib hoopt dat vonnis over F-35 een keerpunt is

Oxfam Novib hoopt dat vonnis over F-35 een keerpunt is

DEN HAAG (ANP) - Directeur Michiel Servaes van Oxfam Novib hoopt dat het besluit van het gerechtshof dat Nederland binnen zeven dagen moet stoppen met de export naar Israël van onderdelen voor F-35 gevechtsvliegtuigen, ook internationaal een keerpunt zal zijn. In meer landen zijn rechtszaken op komst om wapenleveranties aan Israël te stoppen.

"Wij zijn zelf in contact met organisaties die in andere landen al bezig zijn. Met de voorbereiding van rechtszaken. In het Verenigd Koninkrijk is die zaak al vrij ver", zegt Servaes. "Daar zal bij die zaken natuurlijk gekeken worden: hoe heeft die rechter in Nederland de uitspraak gedaan. Ik verwacht dat regeringen zich die vraag ook zullen stellen."

Het hoger beroep was aangespannen door Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum. Ze wilden een verbod op de export omdat Israëlische F-35's zouden bijdragen aan mogelijke schendingen van het humanitair oorlogsrecht in de Gazastrook. Een rechtbank had in december hun eis nog afgewezen, maar het gerechtshof stelde de drie organisaties in het gelijk.

Algemene vergunning

De export van de onderdelen vanaf een logistiek centrum op vliegbasis Woensdrecht gaat via een algemene vergunning waarbij elke export niet steeds weer opnieuw getoetst hoeft te worden. Na het begin van de oorlog vier maanden geleden heeft het kabinet wel een nieuwe beoordeling uitgevoerd, maar die was volgens het hof niet correct.

Volgens advocaat Liesbeth Zegveld van de drie organisaties vormt zo'n algemene vergunning voor wapenexporten al langer een probleem. "Daar wordt veel mee omzeild en dat is, daar is nu een streep door." Dergelijke vergunningen kunnen blijven bestaan, maar het volgens haar nu duidelijk dat als er risico op schendingen van het oorlogsrecht bestaat dat je dan niet meer mag leveren.

Het vonnis zal niet vandaag of morgen direct gevolgen hebben voor de mensen in de Gazastrook waar al bijna 30.000 Palestijnen zijn omgekomen in de strijd. "Niet meteen zal alles anders zijn en dat is natuurlijk verschrikkelijk", aldus Servaes. "Ik geloof wel dat dit een keerpunt kan zijn. Dat dit een beetje licht en hoop kan bieden."

Meer uit Binnenland

Honderden varkens dood door stalbrand in Limburgse Susteren

SUSTEREN (ANP) - Bij een stalbrand in het Limburgse Susteren zijn dinsdagavond waarschijnlijk zevenhonderd varkens omgekomen. Een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord zegt van dat scenario uit te gaan, omdat er geen geluid meer komt uit de brandende stal waar de dieren zijn.

1 uur geleden
Borsato verlaat bij uitzondering de rechtbank via achteruitgang

UTRECHT (ANP) - Marco Borsato heeft de rechtbank dinsdag na de zitting via de achteruitgang verlaten. De rechtbank gaf gehoor aan een verzoek van het advocatenteam van de zanger om de rechtbank niet via de hoofdingang te verlaten, waar tientallen journalisten op hem stonden te wachten.

3 uur geleden
Oproep op Bonaire tot boycot verkiezingen

KRALENDIJK (ANP) - Bonaire Human Rights Organization heeft dinsdag, een dag voor de Tweede Kamerverkiezingen, een oproep aan de bevolking van Bonaire gedaan tot een boycot van die verkiezingen. Volgens James Finies van de burgerbeweging is dit een "protest tegen een opgelegd politiek systeem dat onze cultuur, identiteit en rechten niet respecteert".

3 uur geleden
Defensie kampt al een paar dagen met storing computers

DEN HAAG (ANP) - Defensie kampt met een storing waardoor ongeveer de helft van de desktopcomputers op kantoren niet werkt. Het gaat om een technisch probleem bij een datacenter van Defensie, laat een woordvoerder van het ministerie weten. De storing begon zaterdagavond laat.

4 uur geleden
OM eist 5 maanden cel tegen Borsato voor ontucht met 15-jarige

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van vijf maanden geëist tegen Marco Borsato (58) voor ontucht met een 15-jarig meisje. Dat zou van september 2014 tot en met januari 2015 in Nederland zijn gebeurd.

4 uur geleden
Nog negen relschoppers rond kampioensfeest PSV aangehouden

EINDHOVEN (ANP) - De politie heeft dinsdag nog negen relschoppers aangehouden die werden gezocht na het kampioensfeest van PSV in mei rond het voetbalstadion. Zij meldden zich nadat de politie eerst onherkenbare en later herkenbare beelden van hen had verspreid. Het zijn mannen tussen de 16 en 60 jaar uit Eindhoven, Rosmalen, Helmond, Veldhoven, Roosendaal en Roggel.

4 uur geleden
OM in zaak-Borsato: verdachte is een man die grens niet meer zag

UTRECHT (ANP) - "Deze verdachte is een man die de grens niet meer zag. Een man wiens beeld vertroebelde toen het slachtoffer zich ontwikkelde tot een jonge vrouw. De vrouw was echter nog een kind." Dit zei de officier van justitie dinsdagmiddag over Marco Borsato bij aanvang van het requisitoir, waarin het Openbaar Ministerie het bewijsmateriaal presenteert en de strafeis zal formuleren in de zaak tegen de zanger.

5 uur geleden