Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam: meer klimaatvluchtelingen door droogte en overstromingen

Oxfam: meer klimaatvluchtelingen door droogte en overstromingen

DEN HAAG (ANP) - Wereldwijd slaan steeds meer mensen op de vlucht door klimaatgerelateerde rampen, zoals overstromingen en extreme droogte. Volgens een overzicht dat Oxfam Novib donderdag op Wereldvluchtelingendag publiceerde, is het aantal klimaatvluchtelingen in de tien zwaarst getroffen landen meer dan verdubbeld in tien jaar tijd.

Het gaat onder meer om Somalië, Bangladesh, Pakistan en Kenia. Dat zijn landen die zelf weinig broeikasgassen uitstoten en daarmee volgens Oxfam "niet tot nauwelijks verantwoordelijk zijn voor klimaatverandering".

Overigens staat ook China op de lijst. Dat land heeft de hoogste CO2-uitstoot ter wereld, mede doordat het zo veel inwoners heeft.

Inwoners van de tien landen moesten vorig jaar noodgedwongen 7,9 miljoen keer hun huizen verlaten door rampen die samenhangen met het klimaat. Dat is een toename van 120 procent ten opzichte van een decennium eerder. Onder deze vluchtelingen zijn ook mensen die in een jaar tijd meerdere keren hun huis voor langere tijd uit moesten.

Het merendeel van de vluchtelingen wordt in eigen land opgevangen. Van de vluchtelingen die de grens overgaan, wordt volgens Oxfam gemiddeld ruim twee derde opgevangen in een buurland. Een kleine minderheid reist door, bijvoorbeeld naar Europa.

Door klimaatverandering wordt het in veel landen gemiddeld droger, maar stijgt tegelijkertijd de kans op extreme buien. Dat laatste komt doordat warme lucht meer waterdamp kan bevatten. Zo kan het dat een land als Somalië eerst twee jaar werd geteisterd door verdorring en vervolgens werd getroffen door hevige overstromingen. Door de aaneenschakeling van rampen sloegen honderdduizenden mensen op de vlucht.

In vijf van de landen is ook het aantal mensen met honger sterk toegenomen, rapporteert Oxfam. In Bangladesh, Ethiopië, Kenia, Pakistan en Somalië werden in 2013 nog 14 miljoen mensen bedreigd door een acuut voedselgebrek, tien jaar later was dat meer dan verdrievoudigd tot ruim 55 miljoen mensen.

Oxfam Novib stelt dat rijke landen als Nederland decennialang veel CO2 hebben uitgestoten, terwijl de armste landen "de klimaatcrisisrekening gepresenteerd krijgen". Volgens de organisatie zou de coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB daar rekening mee moeten houden. "Onze nieuwe regering heeft aangekondigd het mes te zetten in het budget voor ontwikkelingssamenwerking, dus ook in klimaatfinanciering. Maar Nederland moet juist meer klimaatfinanciering verstrekken, die ook klimaatvluchtelingen daadwerkelijk bereikt."

Meer uit Buitenland

Doden en gewonden bij Russische aanvallen in Oekraïense regio's

POLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en 31 mensen verwond, meldt de gouverneur. Het Oekraïense staatsgasbedrijf Naftogaz meldt dat bij aanvallen op gasinstallaties in Poltava en Charkiv vijf doden zijn gevallen.

52 minuten geleden
Negen doden bij explosie in mijn Colombia

SUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.

2 uur geleden
Iran meldt burgerdoden door Amerikaanse aanvallen op boten

TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.

4 uur geleden
Doden bij explosie in vuurwerkfabriek China

CHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.

5 uur geleden
IAEA: schade aan kerncentrale Zaporizja na droneaanval

ZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.

6 uur geleden
Twaalf medewerkers vast na explosie in mijn Colombia

SUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.

6 uur geleden
Amnesty: massale mensenrechtenschendingen door Congolese rebellen

KINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.

6 uur geleden