Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam: meer klimaatvluchtelingen door droogte en overstromingen

Oxfam: meer klimaatvluchtelingen door droogte en overstromingen

DEN HAAG (ANP) - Wereldwijd slaan steeds meer mensen op de vlucht door klimaatgerelateerde rampen, zoals overstromingen en extreme droogte. Volgens een overzicht dat Oxfam Novib donderdag op Wereldvluchtelingendag publiceerde, is het aantal klimaatvluchtelingen in de tien zwaarst getroffen landen meer dan verdubbeld in tien jaar tijd.

Het gaat onder meer om Somalië, Bangladesh, Pakistan en Kenia. Dat zijn landen die zelf weinig broeikasgassen uitstoten en daarmee volgens Oxfam "niet tot nauwelijks verantwoordelijk zijn voor klimaatverandering".

Overigens staat ook China op de lijst. Dat land heeft de hoogste CO2-uitstoot ter wereld, mede doordat het zo veel inwoners heeft.

Inwoners van de tien landen moesten vorig jaar noodgedwongen 7,9 miljoen keer hun huizen verlaten door rampen die samenhangen met het klimaat. Dat is een toename van 120 procent ten opzichte van een decennium eerder. Onder deze vluchtelingen zijn ook mensen die in een jaar tijd meerdere keren hun huis voor langere tijd uit moesten.

Het merendeel van de vluchtelingen wordt in eigen land opgevangen. Van de vluchtelingen die de grens overgaan, wordt volgens Oxfam gemiddeld ruim twee derde opgevangen in een buurland. Een kleine minderheid reist door, bijvoorbeeld naar Europa.

Door klimaatverandering wordt het in veel landen gemiddeld droger, maar stijgt tegelijkertijd de kans op extreme buien. Dat laatste komt doordat warme lucht meer waterdamp kan bevatten. Zo kan het dat een land als Somalië eerst twee jaar werd geteisterd door verdorring en vervolgens werd getroffen door hevige overstromingen. Door de aaneenschakeling van rampen sloegen honderdduizenden mensen op de vlucht.

In vijf van de landen is ook het aantal mensen met honger sterk toegenomen, rapporteert Oxfam. In Bangladesh, Ethiopië, Kenia, Pakistan en Somalië werden in 2013 nog 14 miljoen mensen bedreigd door een acuut voedselgebrek, tien jaar later was dat meer dan verdrievoudigd tot ruim 55 miljoen mensen.

Oxfam Novib stelt dat rijke landen als Nederland decennialang veel CO2 hebben uitgestoten, terwijl de armste landen "de klimaatcrisisrekening gepresenteerd krijgen". Volgens de organisatie zou de coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB daar rekening mee moeten houden. "Onze nieuwe regering heeft aangekondigd het mes te zetten in het budget voor ontwikkelingssamenwerking, dus ook in klimaatfinanciering. Maar Nederland moet juist meer klimaatfinanciering verstrekken, die ook klimaatvluchtelingen daadwerkelijk bereikt."

Meer uit Buitenland

Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

10 uur geleden
WHO meldt forse daling vermoedelijke ebolagevallen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.

10 uur geleden
Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

11 uur geleden
Israël en Hezbollah blijven aanvallen ondanks Trumps bestand

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.

11 uur geleden
Turkije rekent op komst Trump naar NAVO-top in Ankara

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.

11 uur geleden
Russische geheime dienst ontdekt spyware op telefoons topfiguren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.

13 uur geleden
Doden bij protest in Kenia tegen quarantainefaciliteit VS

NANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.

14 uur geleden