Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam: meer klimaatvluchtelingen door droogte en overstromingen

Oxfam: meer klimaatvluchtelingen door droogte en overstromingen

DEN HAAG (ANP) - Wereldwijd slaan steeds meer mensen op de vlucht door klimaatgerelateerde rampen, zoals overstromingen en extreme droogte. Volgens een overzicht dat Oxfam Novib donderdag op Wereldvluchtelingendag publiceerde, is het aantal klimaatvluchtelingen in de tien zwaarst getroffen landen meer dan verdubbeld in tien jaar tijd.

Het gaat onder meer om Somalië, Bangladesh, Pakistan en Kenia. Dat zijn landen die zelf weinig broeikasgassen uitstoten en daarmee volgens Oxfam "niet tot nauwelijks verantwoordelijk zijn voor klimaatverandering".

Overigens staat ook China op de lijst. Dat land heeft de hoogste CO2-uitstoot ter wereld, mede doordat het zo veel inwoners heeft.

Inwoners van de tien landen moesten vorig jaar noodgedwongen 7,9 miljoen keer hun huizen verlaten door rampen die samenhangen met het klimaat. Dat is een toename van 120 procent ten opzichte van een decennium eerder. Onder deze vluchtelingen zijn ook mensen die in een jaar tijd meerdere keren hun huis voor langere tijd uit moesten.

Het merendeel van de vluchtelingen wordt in eigen land opgevangen. Van de vluchtelingen die de grens overgaan, wordt volgens Oxfam gemiddeld ruim twee derde opgevangen in een buurland. Een kleine minderheid reist door, bijvoorbeeld naar Europa.

Door klimaatverandering wordt het in veel landen gemiddeld droger, maar stijgt tegelijkertijd de kans op extreme buien. Dat laatste komt doordat warme lucht meer waterdamp kan bevatten. Zo kan het dat een land als Somalië eerst twee jaar werd geteisterd door verdorring en vervolgens werd getroffen door hevige overstromingen. Door de aaneenschakeling van rampen sloegen honderdduizenden mensen op de vlucht.

In vijf van de landen is ook het aantal mensen met honger sterk toegenomen, rapporteert Oxfam. In Bangladesh, Ethiopië, Kenia, Pakistan en Somalië werden in 2013 nog 14 miljoen mensen bedreigd door een acuut voedselgebrek, tien jaar later was dat meer dan verdrievoudigd tot ruim 55 miljoen mensen.

Oxfam Novib stelt dat rijke landen als Nederland decennialang veel CO2 hebben uitgestoten, terwijl de armste landen "de klimaatcrisisrekening gepresenteerd krijgen". Volgens de organisatie zou de coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB daar rekening mee moeten houden. "Onze nieuwe regering heeft aangekondigd het mes te zetten in het budget voor ontwikkelingssamenwerking, dus ook in klimaatfinanciering. Maar Nederland moet juist meer klimaatfinanciering verstrekken, die ook klimaatvluchtelingen daadwerkelijk bereikt."

Meer uit Buitenland

Trump na gesprek met Zelensky: we komen dichter bij einde oorlog

MAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat het einde van de oorlog in Oekraïne dichterbij is gekomen na zijn gesprekken met de Russische en de Oekraïense president zondag. Trump zei tijdens een persconferentie met Volodymyr Zelensky dat nog niet alle kwesties opgelost zijn, maar dat beide partijen steeds dichter bij een deal komen.

3 uur geleden
Regeringspartij Kosovo wint verkiezingen, mogelijk einde impasse

PRISTINA (ANP/RTR) - De partij van premier Albin Kurti heeft bij de Kosovaarse verkiezingen ongeveer de helft van de stemmen gekregen, blijkt uit de voorlopige uitslagen. Dat betekent dat die waarschijnlijk een nieuwe regering kan vormen en er een einde kan komen aan de politieke impasse die al maanden duurt.

3 uur geleden
Houthi's: Israëlische aanwezigheid in Somaliland zou doelwit zijn

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben gewaarschuwd dat ze iedere Israëlische aanwezigheid in Somaliland als een militair doelwit zullen beschouwen. Somaliland ligt vlak bij het gebied dat de Houthi's in Jemen onder controle hebben, aan de overkant van de Golf van Aden.

3 uur geleden
Kremlin: Rusland en VS eens dat bestand oorlog zou verlengen

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.

6 uur geleden
Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil

MAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.

6 uur geleden
Trump meldt 'zeer productief' telefoongesprek met Poetin

PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.

7 uur geleden
Doden bij protesten in Syrië na bomaanslag op moskee

LATAKIA (ANP/AFP) - In Syrië zijn zeker drie doden gevallen bij protesten van de alawitische minderheid in het land. Duizenden alawieten gingen de straat op om te protesteren tegen een bomaanslag op een alawitische moskee afgelopen vrijdag. Op meerdere plekken liep het uit op confrontaties met tegendemonstranten en veiligheidstroepen van de regering.

8 uur geleden