Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam: klimaatschadefonds is enige lichtpuntje van de COP27

Oxfam: klimaatschadefonds is enige lichtpuntje van de COP27

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Dat landen hebben ingestemd met een schadefonds is een doorbraak en het enige lichtpuntje van de VN-klimaattop in Sharm-el-Sheikh, stelt mensenrechtenorganisatie Oxfam Novib. Het fonds is bedoeld voor ontwikkelingslanden die schade oplopen door klimaatrampen, zoals extreem weer, droogte of overstromingen. Verder is er geen vooruitgang geboekt op het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen, constateert de organisatie.

Zo zijn er geen afspraken gemaakt over het uitfaseren van fossiele brandstoffen. "Dat terwijl de wetenschap hierover kristalhelder is", zegt de organisatie. "Nog langer doorgaan met fossiel betekent de 1,5 graad missen." In het Klimaatakkoord van Parijs hebben alle landen met elkaar afgesproken om de opwarming van de aarde te beperken tot 2 graden en bij voorkeur tot 1,5 graad. Dat er geen aanvullende afspraken zijn gemaakt, toont volgens Oxfam "het schrijnende gebrek aan ambitie en urgentie van wereldleiders".

De oprichting van een klimaatschadefonds is volgens meerdere mensenrechtenorganisaties een historisch moment. "Dit fonds moet zo snel mogelijk van start gaan", zegt klimaatexpert Hilde Stroot van Oxfam Novib. Hoeveel geld het fonds gaat kosten, wie precies mee moet betalen en welke landen mogelijk geld ontvangen is allemaal nog onduidelijk. Dat wordt in het komende jaar besproken. Verder zijn op de klimaattop bijna dezelfde afspraken gemaakt als vorig jaar op de top in Glasgow.

Milieuorganisatie 350.org vindt dat het slotakkoord "de weg vrijmaakt" voor de uitbreiding van fossiele brandstoffen. Het is volgens de organisatie kwalijk dat er in de tekst nog steeds niet wordt gesproken van een uitfasering van fossiele brandstoffen. "Dit had de Afrikaanse COP moeten zijn, maar de top werd sterk beïnvloed door de fossiele brandstofindustrie. Het Egyptische voorzitterschap, de VS, de EU en anderen hebben gefaald."

Meer uit Buitenland

EU-parlement vraagt Commissie om stellingname over Hongarije

BRUSSEL (ANP) - Een groot deel van het Europees Parlement wil dat de Europese Commissie nog voor de verkiezingen in Hongarije duidelijker stelling neemt tegen de democratische misstanden in het land. Tineke Strik, namens het parlement speciaal rapporteur over de rechtsstaat in Hongarije, weet van onder meer intimidatie en omkoping van kiezers. Samen met andere partijen stuurde de Europarlementariër van GroenLinks-PvdA vlak voor vertrek naar Hongarije een nieuwe brief met de zorgen hierover aan de Commissie.

21 minuten geleden
Menigten gedenken in optochten gedode Iraanse leider Ali Khamenei

TEHERAN (ANP/AFP) - In veel plaatsen in Iran hebben mensenmenigtes eer betoond aan de 28 februari door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen gedode leider ayatollah Ali Khamenei. Behalve Khamenei stierven in zijn woning in Teheran ook familieleden van hem en hoge militairen.

22 minuten geleden
WWF: dringend klimaatactie nodig om keizerspinguïns te beschermen

DEN HAAG (ANP) - De toekomst van keizerspinguïns is "onlosmakelijk verbonden met klimaatbeleid", concludeert het Wereld Natuur Fonds (WWF). Dat de grootste pinguïnsoort ter wereld nu officieel een bedreigde status heeft, benadrukt volgens de natuurorganisatie hoe belangrijk het is dat landen hun CO2-uitstoot snel verminderen: "Het lot van deze magnifieke vogels ligt in onze handen."

56 minuten geleden
Libanees ministerie: dodental door aanvallen boven de 200

BEIROET (ANP) - Het dodental van de aanvallen op Libanon van woensdag is volgens de minister van Volksgezondheid Rakan Nassereddine opgelopen tot 203. Er zijn volgens hem ook meer dan duizend mensen gewond geraakt. Reddingswerkers waren ook donderdagochtend nog bezig met het zoeken naar slachtoffers onder de puinhopen in Beiroet.

1 uur geleden
Keizerspinguïn door klimaatverandering nu bedreigde diersoort

GLAND (ANP) - Door de gevolgen van klimaatverandering is de keizerspinguïn nu officieel een bedreigde diersoort. De grootste pinguïnsoort ter wereld stond tot nog toe te boek als 'bijna bedreigd'. Op basis van de laatste wetenschappelijke inzichten is die status op de Rode Lijst van natuurbeschermingsorganisatie IUCN aangescherpt naar 'bedreigd'.

1 uur geleden
Londen en Parijs: Libanon moet onderdeel zijn van wapenstilstand

LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Yvette Cooper en Jean-Noël Barrot, hebben de hevige Israëlische aanvallen op Libanon uiterst schadelijk en onaanvaardbaar genoemd. Cooper zei dat het wapenstilstandsakkoord dat Iran met de VS en Israël heeft gesloten, ook moet gelden voor Libanon.

3 uur geleden
Israëlische krijgsmacht: neef van Hezbollahleider Qassem gedood

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt de secretaris en neef van Hezbollahleider Naim Qassem gedood te hebben. Ali Yusuf Harshi zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. De krijgsmacht zegt bij de reeks aanvallen van woensdag tot in de nacht van donderdag ook belangrijke infrastructuur van Hezbollah te hebben uitgeschakeld. Hezbollah zelf heeft de dood van Harshi niet bevestigd.

3 uur geleden