Oxfam: klimaatschadefonds is enige lichtpuntje van de COP27
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Dat landen hebben ingestemd met een schadefonds is een doorbraak en het enige lichtpuntje van de VN-klimaattop in Sharm-el-Sheikh, stelt mensenrechtenorganisatie Oxfam Novib. Het fonds is bedoeld voor ontwikkelingslanden die schade oplopen door klimaatrampen, zoals extreem weer, droogte of overstromingen. Verder is er geen vooruitgang geboekt op het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen, constateert de organisatie.
Zo zijn er geen afspraken gemaakt over het uitfaseren van fossiele brandstoffen. "Dat terwijl de wetenschap hierover kristalhelder is", zegt de organisatie. "Nog langer doorgaan met fossiel betekent de 1,5 graad missen." In het Klimaatakkoord van Parijs hebben alle landen met elkaar afgesproken om de opwarming van de aarde te beperken tot 2 graden en bij voorkeur tot 1,5 graad. Dat er geen aanvullende afspraken zijn gemaakt, toont volgens Oxfam "het schrijnende gebrek aan ambitie en urgentie van wereldleiders".
De oprichting van een klimaatschadefonds is volgens meerdere mensenrechtenorganisaties een historisch moment. "Dit fonds moet zo snel mogelijk van start gaan", zegt klimaatexpert Hilde Stroot van Oxfam Novib. Hoeveel geld het fonds gaat kosten, wie precies mee moet betalen en welke landen mogelijk geld ontvangen is allemaal nog onduidelijk. Dat wordt in het komende jaar besproken. Verder zijn op de klimaattop bijna dezelfde afspraken gemaakt als vorig jaar op de top in Glasgow.
Milieuorganisatie 350.org vindt dat het slotakkoord "de weg vrijmaakt" voor de uitbreiding van fossiele brandstoffen. Het is volgens de organisatie kwalijk dat er in de tekst nog steeds niet wordt gesproken van een uitfasering van fossiele brandstoffen. "Dit had de Afrikaanse COP moeten zijn, maar de top werd sterk beïnvloed door de fossiele brandstofindustrie. Het Egyptische voorzitterschap, de VS, de EU en anderen hebben gefaald."
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon zijn zaterdag negen paramedici omgekomen. Dat schrijft directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een post op sociale media. Zeven anderen raakten gewond.
22 minuten geledenCARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het partijbureau van de rechtse Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado is zaterdag in de hoofdstad Caracas heropend. Het werd gesloten in 2024 rond de omstreden herverkiezing van de linkse Nicolás Maduro als president. Machado dook daarna onder.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De aangekondigde demonstraties voor deze zaterdag in de VS kunnen opnieuw miljoenen mensen op de been brengen, zo is de verwachting. Het worden de derde 'No Kings Rallies' waarbij geprotesteerd wordt tegen president Donald Trump, en inmiddels ook tegen de oorlog in Iran.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Duizenden mensen betogen in Londen in twee grote protestmarsen tegen radicaal rechts en voor de Palestijnse zaak. De twee optochten komen samen voor een eindmanifestatie op Whitehall in het regeringscentrum van de Britse hoofdstad. Daar wordt een boodschap overgebracht van de burgemeester van Londen, Sadiq Khan van de partij Labour. De leider van de Green Party, Zack Polanski, spreekt naar verwachting de menigte toe.
2 uur geledenBAGHDAD (ANP/RTR/AFP) - De premier van Irak, Mohammed Shia al-Sudani, veroordeelt de aanslag op zijn Koerdische collega Nechirvan Barzani, president van de Koerdische Autonome Regio in Noord-Irak. Al-Sudani wil een gezamenlijk Iraaks-Koerdisch onderzoeksteam samenstellen dat uitzoekt wie achter de aanval zat.
2 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Ongeveer 25 vrachtauto's en een bus zijn op de drukke Franse autosnelweg A7 richting Lyon gestopt om te demonstreren tegen de hoge brandstofprijzen, melden plaatselijke media. De chauffeurs delen pamfletten uit aan automobilisten die nog over één rijbaan kunnen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De situatie bij de Iraanse kerncentrale Bushehr verslechtert steeds verder. Daarvoor waarschuwde de topman van het Russische kernenergieconcern Rosatom. Aleksej Lichatsjov noemde aanvallen in de omgeving een gevaar voor de nucleaire veiligheid.
5 uur geleden