Oxfam: klimaatschadefonds is enige lichtpuntje van de COP27
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Dat landen hebben ingestemd met een schadefonds is een doorbraak en het enige lichtpuntje van de VN-klimaattop in Sharm-el-Sheikh, stelt mensenrechtenorganisatie Oxfam Novib. Het fonds is bedoeld voor ontwikkelingslanden die schade oplopen door klimaatrampen, zoals extreem weer, droogte of overstromingen. Verder is er geen vooruitgang geboekt op het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen, constateert de organisatie.
Zo zijn er geen afspraken gemaakt over het uitfaseren van fossiele brandstoffen. "Dat terwijl de wetenschap hierover kristalhelder is", zegt de organisatie. "Nog langer doorgaan met fossiel betekent de 1,5 graad missen." In het Klimaatakkoord van Parijs hebben alle landen met elkaar afgesproken om de opwarming van de aarde te beperken tot 2 graden en bij voorkeur tot 1,5 graad. Dat er geen aanvullende afspraken zijn gemaakt, toont volgens Oxfam "het schrijnende gebrek aan ambitie en urgentie van wereldleiders".
De oprichting van een klimaatschadefonds is volgens meerdere mensenrechtenorganisaties een historisch moment. "Dit fonds moet zo snel mogelijk van start gaan", zegt klimaatexpert Hilde Stroot van Oxfam Novib. Hoeveel geld het fonds gaat kosten, wie precies mee moet betalen en welke landen mogelijk geld ontvangen is allemaal nog onduidelijk. Dat wordt in het komende jaar besproken. Verder zijn op de klimaattop bijna dezelfde afspraken gemaakt als vorig jaar op de top in Glasgow.
Milieuorganisatie 350.org vindt dat het slotakkoord "de weg vrijmaakt" voor de uitbreiding van fossiele brandstoffen. Het is volgens de organisatie kwalijk dat er in de tekst nog steeds niet wordt gesproken van een uitfasering van fossiele brandstoffen. "Dit had de Afrikaanse COP moeten zijn, maar de top werd sterk beïnvloed door de fossiele brandstofindustrie. Het Egyptische voorzitterschap, de VS, de EU en anderen hebben gefaald."
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De Europese Unie vervult nog altijd een belangrijke leiderschapsrol in de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tijdens de klimaattop in het Braziliaanse Belém, verzekert Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). Met twijfels van milieuorganisaties over de opgestelde doelen voor 2035 en 2040 is hij het niet eens. "Kijk naar wat hier echt op tafel ligt in termen van ambities en plannen", zegt hij. "Met uitzondering van Groot-Brittannië is er niemand die net zoveel doet als de Europese Unie."
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
4 uur geledenMEDINA (ANP/AFP) - Bij de Saudische stad Medina heeft een fataal ongeluk plaatsgevonden met een bus vol Indiase pelgrims. Minstens 45 inzittenden zijn om het leven gekomen, aldus de politie in India.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een Britse man die is veroordeeld voor een Twitter-hack in 2020, waarbij accounts van bekende personen zoals de Amerikaanse oud-president Barack Obama werden gehackt, moet meer dan 4,6 miljoen euro aan bitcoin terugbetalen. Dat melden Britse aanklagers.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland heft een gedeeltelijke stop op wapenexporten naar Israël op. Daardoor kunnen vanaf 24 november opnieuw wapens voor gebruik in Gaza worden geëxporteerd.
8 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Zuid-Korea stelt militair overleg met Noord-Korea voor over de grens tussen de landen. Het doel hiervan is om botsingen langs de grens te voorkomen en de militaire spanningen te verminderen, aldus een Zuid-Koreaanse topfunctionaris.
8 uur geleden