Oxfam: Europees geld ontwikkelingshulp gaat naar stoppen migratie
DEN HAAG (ANP) - Geld van de Europese Unie voor ontwikkelingshulp in Noord- en West-Afrika gaat in grote mate naar het tegengaan van migratie, meldt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib in een nieuw rapport. In zowel Tunesië, Libië als Niger gaat een groot deel van het budget op aan de grensbeveiliging of de kustwacht.
In Tunesië gaat volgens de onderzoekers zeker een derde van het Europese geld dat bedoeld is voor economische projecten naar de kustwacht. In Libië zou zelfs bijna het gehele budget opgaan aan instanties die migranten tegenhouden. Daar koopt de kustwacht schepen van en leidt het douanepersoneel mee op. Zo duiken er regelmatig verhalen op over migranten die worden opgepakt en gedumpt in de woestijn. Zowel Libië als Tunesië wordt beschuldigd van het schenden van de mensenrechten van migranten. De EU sloot in juli een deal met Tunesië om de migratie tegen te gaan in ruil voor financiële steun.
"De Europese hulp wordt gebruikt om grensbewaking verder te versterken, terwijl het juist is bedoeld om de armoede tegen te gaan", stelt Julia Verheul, een van de onderzoekers van het rapport. Volgens Oxfam leven in Niger bijvoorbeeld inmiddels vier op de tien mensen in extreme armoede. Ook in Tunesië neemt de armoede toe.
Oxfam wil dat er meer transparantie komt over waar het ontwikkelingsgeld naartoe gaat, zodat bijvoorbeeld het Europees Parlement erop kan toezien dat het geld gebruikt wordt voor investeringen in onder meer gezondheidszorg, onderwijs en werkgelegenheid. Daarnaast zou de EU moeten stoppen met het sluiten van dubieuze migratiedeals en een beter asielsysteem moeten ontwikkelen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.
56 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf verwijt de Verenigde Staten ondanks diplomatieke inspanningen de inzet van grondtroepen voor te bereiden. "De vijand stuurt openlijk een boodschap van onderhandeling en plant in het geheim een grondaanval", verklaarde Qalibaf volgens Iraanse media.
2 uur geledenDERBY (ANP/AFP) - Meerdere mensen zijn zaterdagavond zwaargewond geraakt toen een auto inreed op voetgangers in de Britse stad Derby. De politie heeft een man gearresteerd.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Russische haven van Oost-Loega heeft opnieuw schade opgelopen door een Oekraïense droneaanval. Dat meldt de gouverneur van Leningrad, die stelt dat tientallen onbemande toestellen zijn neergehaald boven het gebied.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië zegt een aanval te hebben afgeslagen die vanuit Irak is uitgevoerd op een Amerikaanse basis. Onderminister van Defensie Sipan Hamo meldde dat vier drones waren gelanceerd vanuit het buurland.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Tijdens de 'No Kings'-protesten in de Verenigde Staten zijn minstens acht miljoen mensen de straat op gegaan, meldt de organisatie. De demonstranten protesteerden zaterdag tegen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn leiderschap.
9 uur geleden