Oxfam: Europees geld ontwikkelingshulp gaat naar stoppen migratie
DEN HAAG (ANP) - Geld van de Europese Unie voor ontwikkelingshulp in Noord- en West-Afrika gaat in grote mate naar het tegengaan van migratie, meldt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib in een nieuw rapport. In zowel Tunesië, Libië als Niger gaat een groot deel van het budget op aan de grensbeveiliging of de kustwacht.
In Tunesië gaat volgens de onderzoekers zeker een derde van het Europese geld dat bedoeld is voor economische projecten naar de kustwacht. In Libië zou zelfs bijna het gehele budget opgaan aan instanties die migranten tegenhouden. Daar koopt de kustwacht schepen van en leidt het douanepersoneel mee op. Zo duiken er regelmatig verhalen op over migranten die worden opgepakt en gedumpt in de woestijn. Zowel Libië als Tunesië wordt beschuldigd van het schenden van de mensenrechten van migranten. De EU sloot in juli een deal met Tunesië om de migratie tegen te gaan in ruil voor financiële steun.
"De Europese hulp wordt gebruikt om grensbewaking verder te versterken, terwijl het juist is bedoeld om de armoede tegen te gaan", stelt Julia Verheul, een van de onderzoekers van het rapport. Volgens Oxfam leven in Niger bijvoorbeeld inmiddels vier op de tien mensen in extreme armoede. Ook in Tunesië neemt de armoede toe.
Oxfam wil dat er meer transparantie komt over waar het ontwikkelingsgeld naartoe gaat, zodat bijvoorbeeld het Europees Parlement erop kan toezien dat het geld gebruikt wordt voor investeringen in onder meer gezondheidszorg, onderwijs en werkgelegenheid. Daarnaast zou de EU moeten stoppen met het sluiten van dubieuze migratiedeals en een beter asielsysteem moeten ontwikkelen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn regering opgeroepen Afghaanse immigranten die tijdens de regering van voormalig president Joe Biden de Verenigde Staten zijn binnengekomen, opnieuw te onderzoeken. Dat deed Trump in een vooraf opgenomen toespraak vanuit Florida, waar hij Thanksgiving doorbrengt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Volgens de veiligheidsdienst FBI zijn ze in kritieke toestand na de aanval. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later kwam hij daarop terug.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later zei de gouverneur dat hij tegenstrijdige berichten ontving over de toestand van de twee.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn doodgeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Dat ging tijdelijk op slot. De Amerikaanse president Donald Trump was in Florida. Het motief van de schietpartij is nog onbekend.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis in Washington is op slot gegaan door een schietpartij in de buurt. De lockdown werd gemeld door het kantoor van de Amerikaanse president Donald Trump.
8 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De president van Nigeria, Bola Tinubu, heeft een noodtoestand afgekondigd, nu het land kampt met een golf van massale ontvoeringen.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Kevin Spacey staat volgend jaar een nieuwe rechtszaak te wachten. De Hollywood-acteur moet in oktober in Londen voorkomen in een zaak die draait om drie aanklachten van seksueel misbruik, is woensdag bekendgemaakt.
10 uur geleden