Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam: Europees geld ontwikkelingshulp gaat naar stoppen migratie

Oxfam: Europees geld ontwikkelingshulp gaat naar stoppen migratie

DEN HAAG (ANP) - Geld van de Europese Unie voor ontwikkelingshulp in Noord- en West-Afrika gaat in grote mate naar het tegengaan van migratie, meldt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib in een nieuw rapport. In zowel Tunesië, Libië als Niger gaat een groot deel van het budget op aan de grensbeveiliging of de kustwacht.

In Tunesië gaat volgens de onderzoekers zeker een derde van het Europese geld dat bedoeld is voor economische projecten naar de kustwacht. In Libië zou zelfs bijna het gehele budget opgaan aan instanties die migranten tegenhouden. Daar koopt de kustwacht schepen van en leidt het douanepersoneel mee op. Zo duiken er regelmatig verhalen op over migranten die worden opgepakt en gedumpt in de woestijn. Zowel Libië als Tunesië wordt beschuldigd van het schenden van de mensenrechten van migranten. De EU sloot in juli een deal met Tunesië om de migratie tegen te gaan in ruil voor financiële steun.

"De Europese hulp wordt gebruikt om grensbewaking verder te versterken, terwijl het juist is bedoeld om de armoede tegen te gaan", stelt Julia Verheul, een van de onderzoekers van het rapport. Volgens Oxfam leven in Niger bijvoorbeeld inmiddels vier op de tien mensen in extreme armoede. Ook in Tunesië neemt de armoede toe.

Oxfam wil dat er meer transparantie komt over waar het ontwikkelingsgeld naartoe gaat, zodat bijvoorbeeld het Europees Parlement erop kan toezien dat het geld gebruikt wordt voor investeringen in onder meer gezondheidszorg, onderwijs en werkgelegenheid. Daarnaast zou de EU moeten stoppen met het sluiten van dubieuze migratiedeals en een beter asielsysteem moeten ontwikkelen.

Meer uit Buitenland

Israëlische functionarissen: VS wisten wel van aanval op gasveld

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.

25 minuten geleden
Libanon meldt meer dan duizend doden na Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.

58 minuten geleden
Orbán trekt veto nog niet in ondanks druk EU-leiders

BRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.

1 uur geleden
Nederland en bondgenoten 'klaar' voor hulp Straat van Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".

2 uur geleden
Starmer veroordeelt Iraanse aanval op gasinstallatie Qatar

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.

2 uur geleden
Bemiddelaars proberen nieuwe Europese straaljager te redden

BRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Duitsland doen een ultieme poging om de gezamenlijke bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig te redden. Bemiddelaars krijgen een maand om de ogenschijnlijk uitzichtloze ruzie tussen Duitse en Franse fabrikanten over het prestigieuze project op te lossen.

2 uur geleden
Defensieminister VS: we maken de oorlog in Iran af

ARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan door met de oorlog in Iran tot alle doelen zijn bereikt, zegt de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. "Natuurlijk maken we dit af." Hoe lang dat gaat duren, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij zei dat de VS deze donderdag het grootste aantal aanvallen tot nu toe zullen uitvoeren.

2 uur geleden