Oxfam: Europees geld ontwikkelingshulp gaat naar stoppen migratie
DEN HAAG (ANP) - Geld van de Europese Unie voor ontwikkelingshulp in Noord- en West-Afrika gaat in grote mate naar het tegengaan van migratie, meldt ontwikkelingsorganisatie Oxfam Novib in een nieuw rapport. In zowel Tunesië, Libië als Niger gaat een groot deel van het budget op aan de grensbeveiliging of de kustwacht.
In Tunesië gaat volgens de onderzoekers zeker een derde van het Europese geld dat bedoeld is voor economische projecten naar de kustwacht. In Libië zou zelfs bijna het gehele budget opgaan aan instanties die migranten tegenhouden. Daar koopt de kustwacht schepen van en leidt het douanepersoneel mee op. Zo duiken er regelmatig verhalen op over migranten die worden opgepakt en gedumpt in de woestijn. Zowel Libië als Tunesië wordt beschuldigd van het schenden van de mensenrechten van migranten. De EU sloot in juli een deal met Tunesië om de migratie tegen te gaan in ruil voor financiële steun.
"De Europese hulp wordt gebruikt om grensbewaking verder te versterken, terwijl het juist is bedoeld om de armoede tegen te gaan", stelt Julia Verheul, een van de onderzoekers van het rapport. Volgens Oxfam leven in Niger bijvoorbeeld inmiddels vier op de tien mensen in extreme armoede. Ook in Tunesië neemt de armoede toe.
Oxfam wil dat er meer transparantie komt over waar het ontwikkelingsgeld naartoe gaat, zodat bijvoorbeeld het Europees Parlement erop kan toezien dat het geld gebruikt wordt voor investeringen in onder meer gezondheidszorg, onderwijs en werkgelegenheid. Daarnaast zou de EU moeten stoppen met het sluiten van dubieuze migratiedeals en een beter asielsysteem moeten ontwikkelen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.
2 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.
2 uur geledenPALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.
3 uur geledenLATAKIA (ANP/AFP) - In Syrië zijn zeker drie doden gevallen bij protesten van de alawitische minderheid in het land. Duizenden alawieten gingen de straat op om te protesteren tegen een bomaanslag op een alawitische moskee afgelopen vrijdag. Op meerdere plekken liep het uit op confrontaties met tegendemonstranten en veiligheidstroepen van de regering.
4 uur geledenMOGADISHU (ANP/AFP) - De Somalische president Hassan Sheikh Mohamud ziet de Israëlische erkenning van Somaliland als een "bedreiging van de veiligheid en stabiliteit in de wereld en de regio". Het gebied scheidde zich in 1991 af van Somalië en wordt door geen enkel ander land erkend als onafhankelijk.
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky doet Kyiv er alles aan om de oorlog met Rusland te beëindigen, maar hangt het bereiken van vrede uiteindelijk af van zijn bondgenoten.
8 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - In Zweden zijn drie doden gevallen door een storm die dit weekend meerdere landen in Noord-Europa trof. De storm veroorzaakte zware windstoten, omvallende bomen, verkeershinder en stroomuitval.
9 uur geleden