Oxfam eist actie tegen 'duistere parallelle wereld van kapitaal'
LONDEN (ANP) - De internationale hulporganisatie Oxfam eist onmiddellijke actie tegen de "duistere" belastingparadijzen waar "oceanen aan geld" rondgaan van rijken die belastingen ontduiken. Oxfam reageert op de Pandora Papers van een internationaal journalistencollectief (ICIJ) waar ook drie Nederlandse media bij zijn aangesloten. Het is schokkend en toont volgens de hulporganisatie opnieuw aan dat er een "geheim parallel systeem bestaat voor kapitaal van hebzuchtige mensen met vette bankrekeningen om hun geld onbelast onder te brengen".
De Pandora Papers vormen een enorm dossier van documenten en behoren tot de grootste lekken van financiële documenten ooit. Ze werpen licht op verborgen rijkdommen en op geheime transacties van wereldleiders, politici en miljardairs.
Dat is waar het gebrek aan "ziekenhuizen, leraren, brandweermensen en andere ambtenaren door wordt veroorzaakt", stelt Oxfam. De belastingparadijzen berokkenen belastingdiensten in heel de wereld jaarlijks bijna 370 miljard euro schade. De 'gewone belastingbetalers' betalen volgens Oxfam ondertussen de rekening en vooral armere landen worden naar verhouding erg zwaar getroffen door de belastingontduiking via de belastingparadijzen, aldus Oxfam.
Einde aan bankgeheim
Die 'paradijzen' zijn gebieden of landen waar op bepaalde zaken geen of relatief weinig belasting moet worden afgedragen. Afhankelijk van het soort kapitaal zijn er veel verschillende belastingparadijzen waartoe op bepaalde aspecten ook ons land wordt gerekend, net als bijvoorbeeld Britse eilanden in het Caribisch gebied en in het Kanaal, Zwitserland, Luxemburg, de VAE en de VS.
Oxfam eist een einde aan het bankgeheim waar individuen en ondernemingen van profiteren en de openbare registratie van "alle echte eigenaren van onroerend goed, van bankrekeningen, van trusts, van de lege vennootschappen en van activa". De organisatie wil ook een wereldwijd minimumtarief van 25 procent belasting op bedrijfswinst. Multinationals moeten bovendien openbaar maken waar ze werkzaam zijn en waar ze rekeningen hebben. Oxfam streeft ook naar een internationaal overeenkomstig systeem van belastingen op inkomen en eigendom.
De publicatie van de Pandora Papers doet onder meer denken aan die van de Panama Papers in 2015. Dat zijn een reeks uitgelekte vertrouwelijke documenten van een Panamese zakelijke dienstverlener Mossack Fonseca.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
4 uur geledenMEMPHIS (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse pakketvervoerder FedEx heeft zijn winstverwachting voor het hele jaar verhoogd. De optimistischere vooruitzichten geven aan dat het koeriersbedrijf verwacht de toenemende economische onrust door de Iranoorlog en stijgende energieprijzen te kunnen weerstaan.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De koersverliezen op Wall Street zijn donderdag in de loop van de dag iets afgenomen, nadat Israël had aangekondigd de Verenigde Staten te willen helpen bij het openen van de Straat van Hormuz. Dit bood enige hoop aan beleggers die hunkeren naar tekenen dat de Iranoorlog niet eindeloos blijft voortduren.
6 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM neemt voorlopig geen nieuwe medewerkers meer aan vanwege de fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. Naast het instellen van zo'n externe vacaturestop heeft de luchtvaartmaatschappij besloten om dienstreizen tot een minimum te beperken en tijdelijk geen consultants meer in te huren om geld te besparen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ONL voor Ondernemers vindt het "onacceptabel" dat de Nederlandse overheid nog niet ingrijpt om energie en brandstof betaalbaar te houden voor bedrijven. Volgens de ondernemersbelangenorganisatie schuift het kabinet-Jetten mogelijke steunmaatregelen ten onrechte maanden voor zich uit.
8 uur geleden