'OVV wil 1,5 miljoen euro meer budget'
DEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) zou het liefst zien dat het jaarlijkse budget met anderhalf miljoen euro wordt verhoogd. Dat zegt OVV-voorzitter Jeroen Dijsselbloem in het AD.
Volgens Dijsselbloem is het huidige budget van ongeveer dertien miljoen euro niet genoeg. "We stonden kort geleden nog zwaar rood, om het maar huiselijk te zeggen", stelt hij tegenover de krant. "Terwijl we steeds meer vragen krijgen om onderzoeken te doen."
De budgettaire krapte noopt de OVV minder onderzoeken uit te voeren, stelt Dijsselbloem. Woensdag werd bekend dat de organisatie vanwege geldgebrek en wettelijke beperkingen geen onderzoek gaat doen naar het Nederlandse bombardement op Hawija in Irak in 2015 waarbij zeker zeventig burgerdoden vielen. Regeringspartij D66 had om zo'n onderzoek gevraagd.
"We hebben gewoon niet de financiële middelen nu voor een onderzoek naar Hawija en we willen niet aan ministers hoeven vragen om extra geld", aldus Dijsselboem. "Dat moet zeer uitzonderlijk zijn. Je loopt namelijk het risico om het verwijt te krijgen dat daarmee ook invloed op het onderzoek kan worden uitgeoefend. Wie betaalt, bepaalt. Dat willen we niet."
De OVV had een "juridisch buitenommetje" moeten maken om toch onderzoek te kunnen doen naar het bombardement, stelt de voorzitter. "Maar dat raakt aan onze onafhankelijkheid omdat de ministerraad ons dan eenmalig, ad hoc, toestemming had moeten geven. Wij willen graag onderzoeken op basis van onze eigen OVV-wet, omdat die onze onafhankelijkheid garandeert." Volgens de wet mag de organisatie geen onderzoek doen naar gevechtshandelingen van Defensie, aldus Dijsselbloem.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het is slecht gesteld met de arbeidsomstandigheden van sekswerkers. De overheid controleert nauwelijks, handhaving ontbreekt structureel. Dat stelt het Sekswerk Meld- en Adviespunt (SMAP) in een rapport. Bij het meldpunt komen veel klachten binnen over exploitanten.
21 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Aanbevelingsalgoritmes van sociale media bedreigen de democratie, maar zijn wel te verbeteren. Tot deze conclusie komt het Commissariaat voor de Media (CvdM) op basis van een analyse van de gevolgen van feeds voor de vrije meningsvorming van consumenten. De mediawaakhond biedt het kabinet en toezichthouders daarom aanbevelingen voor wetgeving en naleving.
24 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
14 uur geleden