
OVV: onvoldoende aandacht voor veiligheid bij werk aan spoor
VOORSCHOTEN (ANP) - Bij het onderhoud aan het Nederlandse spoorwegnet is er vanuit het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat te veel aandacht voor het laten doorgaan van het treinverkeer, en te weinig oog voor de veiligheid. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het treinongeval bij Voorschoten van april vorig jaar.
Bij dat ongeval stak een kraan tijdens geplande werkzaamheden het spoor over. De kraan werd aangereden door een goederentrein en een intercity. De kraanmachinist kwam om het leven, zo'n dertig reizigers raakten gewond.
De OVV heeft niet kunnen vaststellen wat de directe oorzaak was van de aanrijding. Wel is volgens de onderzoekers duidelijk dat onderhoud dat werd uitgevoerd terwijl er op andere sporen treinen bleven rijden, een rol heeft gespeeld. Ook speelde het volgens de OVV een rol dat medewerkers om bij hun werk te komen, sporen moesten oversteken waarop treinen bleven rijden. De Onderzoeksraad spreekt van een "risicovolle omgeving", omdat twee van de vier sporen gewoon in bedrijf bleven.
Nachtelijk werk
De Onderzoeksraad vindt ook dat spoorbeheerder ProRail meer aandacht moet hebben voor de gevolgen van nachtelijk werk. Nu gebeurt veel onderhoud aan het spoor in de nacht. De OVV zegt dat de spoorsector de extra veiligheidsrisico's die daarbij horen "nog onvoldoende onderkent". ProRail zei vorige maand al dat het in de toekomst niet meer lukt om onderhoud vooral 's nachts of in het weekend uit te voeren. De spoorbeheerder verwees daarbij naar de krappe arbeidsmarkt. Maar dat leidt volgens de OVV tot nieuwe risico's, omdat daardoor ook overdag treinen langs werkzaamheden moeten rijden.
Als het niet lukt om alle sporen buiten gebruik te stellen tijdens werkzaamheden, adviseert de Onderzoeksraad te stoppen met tijdelijke oversteekplaatsen voor werkenden. Verder zou de werkplek fysiek moeten worden afgeschermd. Ook vindt de OVV dat werknemers op het spoor direct moeten kunnen zien of sporen wel of niet in gebruik zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet actie ondernemen om een dreigende genocide te voorkomen, waar ook ter wereld. Dat onderstreept de Commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken (CAVV) in een ongevraagd advies aan de politiek. Hoewel de commissie het Israëlische geweld in Gaza niet noemt, heeft het advies daar duidelijk betrekking op.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vergissingen met de elektronische sloten die op steeds meer OV-fietsen zitten, leveren reizigers soms hoge onterechte boetes op. Zowel het aantal boetes als het aantal kwijtscheldingen achteraf is fors toegenomen, bevestigt de NS na berichtgeving door RTL Nieuws.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat stap voor stap weer online, meldt justitie maandag. Het OM had als gevolg van een hack de verbinding met internet half juli uitgezet. Dat gebeurde na een waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over "een kwetsbaarheid" in het systeem.
9 uur geleden