OVV: onderzoeken van effecten coronamaatregelen kan wél
DEN HAAG (ANP) - Het onderzoeken van de gewenste en ongewenste effecten van coronamaatregelen zoals de avondklok is mogelijk, zegt lid van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) Erica Bakkum. Het kabinet redeneerde tijdens de coronacrisis volgens haar dat maatregelen alleen in samenhang bekeken konden worden, maar er zijn wel degelijk "methoden" om ook de effecten van losse ingrepen te toetsen.
Hoe het kabinet dat doet, daar gaat de OVV niet over, aldus Bakkum. Maar dat het moet gebeuren is volgens haar "absoluut evident". Ook zou het kabinet moeten kijken of de maatregelen met terugwerkende kracht onderzocht kunnen worden.
De OVV publiceerde woensdag voor de tweede keer een kritisch rapport over de aanpak van de coronacrisis. Daarin stelt de raad dat coronamaatregelen zoals de avondklok en de scholensluiting niet goed zijn onderzocht en dat dus nog steeds niet duidelijk is wat de effecten van die ingrepen zijn. Onzeker is volgens Bakkum niet alleen of een maatregel zoals de scholensluiting echt heeft geholpen het virus tegen te houden, maar ook is er nog weinig bekend over de neveneffecten van zo'n maatregel, zoals bijvoorbeeld leerachterstanden bij kinderen.
Deze zomer zei toenmalig voorzitter van de OVV Jeroen Dijsselbloem in een interview met de Volkskrant dat er vrijwel niets was gedaan met de adviezen uit het eerste coronarapport van de raad. In februari was de OVV bijvoorbeeld kritisch op de rol van het Outbreak Management Team (OMT). Dat zou niet alleen adviezen geven vanuit medische kennis, maar ook gedragseffecten meewegen. Het kabinet probeert die verschillende taken nu beter te scheiden, maar volgens de OVV zou dat sneller moeten, omdat de volgende coronagolf zich op dit moment alweer aandient.
Meer uit Sport
STUTTGART (ANP/AFP) - Iga Swiatek is overtuigend begonnen aan haar gravelseizoen. De Poolse tennisster boekte in Stuttgart in de achtste finales een duidelijke zege op de Duitse Laura Siegemund: 6-2 6-3.
8 uur geledenPEGEIA (ANP) - Schaker Anish Giri is als tweede geëindigd op het Kandidatentoernooi op Cyprus. De 31-jarige Nederlandse grootmeester versloeg in de veertiende en laatste ronde in Pegeia de Duitser Matthias Blübaum.
10 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - Carlos Alcaraz doet deze week niet mee aan het ATP-tennistoernooi van Barcelona. De Spanjaard heeft een polsblessure, meldt de organisatie.
11 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Tennisser Jamie Murray beëindigt zijn topsportloopbaan. De 40-jarige Schot, de broer van de al eerder gestopte Andy Murray, heeft dat woensdag gemeld.
12 uur geledenTONGEREN-BORGLOON (ANP) - Tim Merlier heeft de Ronde van Limburg gewonnen. De Belgische wielrenner van Soudal Quick-Step was veruit de beste in de sprint in Tongeren-Borgloon in Belgisch Limburg. De Colombiaan Fernando Gaviria werd op meerdere fietslengtes tweede, voor Floris van Tricht uit België. Merlier won de Ronde van Limburg voor de tweede keer in zijn carrière. Een week geleden schreef hij ook al de Scheldeprijs op zijn naam.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - De stem van Max Verstappen moet gehoord worden, maar de viervoudig wereldkampioen moet af en toe wel oppassen met wat hij zegt. Dat vindt Formule 1-baas Stefano Domenicali. "Hij is de beste coureur en wij moeten naar hem luisteren. Maar hij moet begrijpen dat zijn woorden zwaar wegen en mensen kunnen het verkeerd opvatten. Dat mogen we niet laten gebeuren", aldus de Italiaan in een interview met het Britse platform Autosport.
16 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Oud-wielrenner Taylor Phinney (35) keert terug als baanwielrenner. Dat heeft de Amerikaan bekendgemaakt op Instagram. "In geen miljoen jaar had ik dit kunnen voorspellen, maar hier zijn we dan", schrijft Phinney. Met zijn comeback wil hij zijn "olympische droom" verwezenlijken met deelname aan de Spelen van Los Angeles in 2028.
17 uur geleden