
Overwinning voor chemieconcern Monsanto, miljoenenboete vernietigd
SEATTLE (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het hof van beroep van de Amerikaanse staat Washington heeft woensdag een vonnis van 185 miljoen dollar tegen chemieconcern Monsanto, onderdeel van het Duitse Bayer, vernietigd. Dit is de tweede grote juridische overwinning in twee weken voor het bedrijf dat in veel rechtszaken verwikkeld is.
Veel van de zaken gaan over onkruidverdelger Roundup, die het omstreden bestanddeel glyfosaat bevat, maar in deze zaak gaat het om blootstelling aan zogeheten polychloorbifenylen (PCB's). Dat zijn chemische stoffen waarvan het gebruik en de productie sinds 2001 wereldwijd verboden zijn. Maar er zijn nog altijd apparaten en toepassingen in omloop waarin ze zitten.
Drie voormalige docenten van een school in de omgeving van Seattle klaagden Monsanto aan omdat ze hersenschade zouden hebben opgelopen door blootstelling aan de giftige chemicaliën van het bedrijf. Ze zeiden dat de stoffen vrijkwamen uit de fittingen van lampen waarin de PCB's waren verwerkt. Monsanto had de stoffen geleverd.
Het hof van beroep was het met Bayer eens dat de rechtbank de wetten van Missouri, waar Monsanto gevestigd is, onjuist had toegepast. Daardoor was het mogelijk geworden om claims in te dienen tientallen jaren nadat het bedrijf in 1977 was gestopt met het produceren van PCB's.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar minder vaak gebruikgemaakt van een subsidieregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen, zoals warmtepompen en zonnepanelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), die de regeling uitvoert. In totaal lag het aantal keren dat ondernemingen gebruikmaakten van die zogeheten EIA-subsidie ongeveer een derde lager dan een jaar eerder.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Verffabrikant AkzoNobel wil zijn fabrieken in de Gelderse plaats Wapenveld en in het Belgische Machelen sluiten. Bij die locaties werken in totaal bijna 280 medewerkers. De ingreep maakt deel uit van een "meerjarig industrieel transformatieplan", stelt het bedrijf. Daarbij wil AkzoNobel de productie naar andere landen verplaatsen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Manchester United zakte donderdag 5,8 procent op de aandelenbeurzen in New York. De Britse voetbalclub, die een notering heeft op Wall Street, verloor woensdag de Europa League-finale van zijn Engelse rivaal Tottenham Hotspur. Door de nederlaag loopt United een plek in de lucratieve UEFA Champions League van volgend seizoen mis. United kent een slecht seizoen in de Engelse competitie en speelt volgend seizoen waarschijnlijk helemaal geen Europees voetbal. Dat heeft mogelijk gevolgen voor de kaartverkoop, commerciële deals en het vermogen van de club om nieuwe spelers aan te trekken.
1 uur geledenSINT-GILLIS (ANP) - Treinreisaanbieder Eurostar wil 140 kantoorbanen schrappen in België en het Verenigd Koninkrijk. Het bedrijf verwijst naar een "uitdagend economisch klimaat" en de samenvoeging met Thalys een aantal jaar geleden. De geplande reorganisatie zou neerkomen op een vermindering van het totale personeelsbestand met ongeveer 5 procent.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese producent van elektrische auto's BYD verkocht vorige maand voor het eerst meer elektrische auto's in Europa dan het Amerikaanse Tesla. Volgens marktonderzoeker Jato Dynamics verkocht BYD in april 7231 volledig elektrische auto's in Europa, 169 procent meer dan een jaar eerder. Daarmee belandde BYD in de top 10 van elektrische merken op het continent.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met hogere invoerheffingen op kunstmest uit Rusland en Belarus. Door de ingreep stijgen de importtarieven de komende jaren stapsgewijs tot het equivalent van 100 procent in 2028. Het moet ervoor zorgen dat Rusland en Belarus minder kunstmest kunnen verkopen in Europa en daardoor minder inkomsten hebben om de oorlog in Oekraïne mee te financieren, zegt parlementslid Inese Vaidere.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) heeft geen signalen van "hernieuwde interesse" van de Duitse regering in een overname van TenneT Duitsland. Dat zei de VVD-bewindsman in een Kamerdebat. Een verkoop ketste vorig jaar op het laatste moment af, omdat Duitsland de financiering van de miljardendeal niet rond kreeg.
5 uur geleden