Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overwinning Labour kan gunstig zijn voor Nederlandse exporteurs

Overwinning Labour kan gunstig zijn voor Nederlandse exporteurs

DEN HAAG (ANP) - Een overwinning van oppositiepartij Labour bij de Britse verkiezingen volgende week donderdag kan volgens economen gunstig zijn voor Nederlandse exporteurs naar het Verenigd Koninkrijk. In het verkiezingsprogramma van Labour staat dat de grenscontroles voor goederen zoals vlees en land- en tuinbouwproducten uit de Europese Unie versoepeld moeten worden. Nu zorgen die steeds strengere controles voor veel papierwerk en lange vertragingen in bijvoorbeeld Britse havens, onder meer door personeelstekorten.

Labour ligt duidelijk voor in de peilingen en partijleider Keir Starmer zegt de banden met de EU aan te willen halen door "onnodige barrières" voor handel af te breken. De partij wil hiervoor het zogeheten 'Veterinary Agreement' sluiten. Dat akkoord moet overbodige controles aan grenzen voorkomen en zorgen voor lagere kosten van levensmiddelen, aldus Labour.

Econoom James Smith van ING denkt dat exporteurs hiervan "tastbare voordelen" kunnen hebben. "Een duidelijke stap naar voren." De checks worden nu steeds strenger met meer fysieke controles en lange wachttijden. Nederlandse transporteurs hebben hier al over geklaagd omdat ze financiële schade lijden.

Plooien

Stefan Koopman van Rabobank denkt dat met dit soort overeenkomsten de plooien met de EU meer gladgestreken kunnen worden. "Kleine stapjes in het begin en op langere termijn diepere samenwerking. Na de Brexit werden de Britten wakker in een harde wereld met protectionisme en het moeilijk sluiten van handelsakkoorden. Samenwerking met de EU is de enige logische manier."

Labour heeft ook plannen voor grote investeringen in duurzame energie en de energietransitie om van het land een 'Clean Energy Superpower' te maken. Het is de bedoeling dat in die sector er in de komende vijf jaar maar liefst 650.000 banen bij komen. Zo wil Labour dat veel meer energie wordt opgewekt door windmolens op land en zee en door zonnepanelen.

Bedrijfsleven

De partij wil daarbij optrekken met het bedrijfsleven. Dat biedt dan ook kansen voor Nederlandse ondernemingen die actief zijn rond duurzame energie. Maar Smith van ING stelt wel dat net als in Nederland er in het Verenigd Koninkrijk veel problemen zijn met een overvol stroomnet, langzame planningsprocedures en personeelstekorten. Nieuwe projecten zullen dan ook veel tijd in beslag nemen.

Een terugkeer naar de EU wordt door Labour vooralsnog uitgesloten. Ook Koopman van Rabobank ziet een nieuw brexitreferendum voorlopig niet gebeuren. "Er moet nog veel water door de Thames stromen voordat we daar zijn."

Meer uit Financieel

Olieproductie Koeweit omlaag, benzine mogelijk nog duurder

KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.

5 uur geleden
Reuters: EU onderzoekt hulp voor bedrijven bij energiekosten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.

7 uur geleden
ANVR waarschuwt voor extreem dure tickets door schaarse vluchten

DEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.

7 uur geleden
TUI zoekt naar vluchten voor honderden gestrande reizigers

DEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.

10 uur geleden
Vliegverkeer Dubai gedeeltelijk hervat na tijdelijke stillegging

DUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.

11 uur geleden
Dubai Airport legt vliegverkeer stil na onderschept object

DUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.

12 uur geleden
Emirates schort vluchten naar en vanuit Dubai toch weer op

DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.

13 uur geleden