Overslag Rotterdamse haven nagenoeg gelijk in eerste helft 2024
ROTTERDAM (ANP) - De goederenoverslag in de Rotterdamse haven is in het eerste halfjaar van 2024 vrijwel gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Over het gehele jaar wordt een lichte stijging verwacht omdat de containeroverslag weer aantrekt.
De overslag kwam de eerste zes maanden van dit jaar uit op 220 miljoen ton. Dat is 0,3 procent lager dan in dezelfde periode in 2023. Vooral de overslag van kolen, ruwe olie en overig nat massagoed nam af.
De overslag van containers steeg met 4,2 procent, als gevolg van de aantrekkende vraag naar consumptiegoederen. Ook is er een vervroegd piekseizoen, omdat importeurs hun producten eerder bestellen vanwege langere vaartijden en gewijzigde vaarroutes.
Onrust Rode Zee
Schepen varen sinds eind 2023, als gevolg van onrust rond de Rode Zee, niet meer door het Suezkanaal. De containermarkt past zich nog steeds aan deze nieuwe situatie aan, wat de planning van de aankomst van schepen bemoeilijkt.
"Na een periode van economische onzekerheid zien we dat de vraag naar grondstoffen en consumptieproducten begint toe te nemen. Dit heeft geleid tot groei van de containeroverslag in het eerste halfjaar", zegt de Rotterdamse haventopman Boudewijn Siemons. Of die ontwikkeling ook gaat doorzetten op andere gebieden is volgens hem mede afhankelijk van het tempo waarmee de Europese industrie aantrekt in de komende maanden.
De energie- en grondstoffentransitie zijn op dit moment volgens Siemons de grootste uitdagingen voor de Europese havens. Havens en industrie in Noordwest-Europa werken daarom steeds vaker samen. "We moeten daarom meer denken en handelen vanuit dat grensoverstijgende belang", stelt Siemons. "Vertraging betekent dat we geopolitiek kwetsbaar blijven en dat is slecht voor Nederland en voor Europa".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
2 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
5 uur geleden