Overslag haven Rotterdam daalt licht in eerste kwartaal
ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven is in de eerste maanden van dit jaar met 1,4 procent gedaald vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Volgens Havenbedrijf Rotterdam komt dat vooral door minder overslag van kolen, ruwe olie en olieproducten. Over heel 2023 kwam de afname nog uit op ruim 6 procent, als gevolg van geopolitieke spanningen, lage economische groei en hoge inflatie.
De Rotterdamse haven verwerkte in het eerste kwartaal 110,1 miljoen ton goederen, tegen 111,7 miljoen ton een jaar eerder. De hoeveelheid overgeslagen kolen daalde met 2 miljoen ton. Het havenbedrijf verklaart dit door een verminderde vraag naar kolen voor de stroomproductie in kolencentrales.
Topman Boudewijn Siemons van Havenbedrijf Rotterdam maakt uit de cijfers op dat de Europese industrie nog steeds lijdt onder hoge energieprijzen en een lage vraag. De overslag van containers zat daarentegen wel in de lift, met 3,3 procent. "Uit de groei van de containeroverslag kunnen we de eerste signalen afleiden van het aantrekken van de wereldhandel", meldt hij in een toelichting. "Deze voorzichtige tekenen blijven door de oplopende spanningen in de wereld echter uiterst onzeker."
Verstoringen
Het havenbedrijf wijst onder meer naar verstoringen in de Rode Zee, waar Houthi-rebellen regelmatig vrachtschepen aanvallen. De situatie aldaar heeft geleid tot bijna een kwart minder schepen uit Azië. Maar "inmiddels is de situatie onder controle", stelt Havenbedrijf Rotterdam. Zo kwamen in maart al flink meer schepen binnen uit Azië, ruim 11 procent, en herstelde ook de hoeveelheid goederen afkomstig uit het continent.
Het havenbedrijf merkt daarnaast dat de vraag naar olieproducten in het eerste kwartaal lager was dan vorig jaar. Destijds werd nog veel geïmporteerd om Russische olieproducten te vervangen. Naar vloeibaar gemaakt aardgas (lng) daarentegen, was juist meer vraag, constateert het havenbedrijf. Die overslag is opnieuw gestegen, met 3,6 procent tot 9,1 miljoen ton. Door het wegvallen van Russisch gas door de oorlog in Oekraïne is Europa afhankelijker geworden van lng.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrente is in de laatste week van februari voor de zevende week op rij gedaald, meldt De Hypotheekshop. De versnelling die vorige week werd ingezet, hield daarmee onverminderd aan. Daardoor kwam het belangrijkste tarief van een hypotheek van tien jaar met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) uit op 3,7 procent. Dat is de laagste stand sinds begin december.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie noemt de ratificatie van het Mercosur-handelsverdrag door Argentinië en Uruguay "fantastisch nieuws". De definitieve goedkeuring door Brazilië en Paraguay verwacht de politica op korte termijn, zei ze vrijdag.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De vakbonden verwachten maandag niet lang om tafel te zitten met het nieuwe kabinet tijdens hun kennismakingsgesprek. "Ik hoop dat de koffie niet te heet is, want het wordt een kort gesprek", zei interim-voorzitter van FNV Dick Koerselman bij radioprogramma Sven op 1.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Nederland worden steeds minder valse eurobiljetten aangetroffen, meldde De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag. Vorig jaar werden ruim een kwart minder valse biljetten onderschept dan een jaar eerder. Het vaakst werden nepbiljetten van 50 euro aangetroffen.
3 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF gaat meer banen schrappen door de aanhoudende moeilijke omstandigheden op de markt voor chemicaliën. Om meer kosten te besparen, wil de grootste chemieproducent van Europa het personeelsbestand van zijn interne IT-afdeling "aanzienlijk" terugdringen. Bij die afdeling werken ongeveer 8500 mensen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsers hebben het afgelopen jaar een stuk minder wijn gedronken. De consumptie daalde met 7 procent, meldt het Deutsche Weininstitut (DWI) op basis van cijfers van marktonderzoeker Nielsen. Dat komt volgens de branchevereniging doordat consumenten door de haperende economie zuiniger aan deden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fugro ging vrijdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. De bodemonderzoeker heeft een moeilijk jaar achter de rug en leed een nettoverlies door de zwakke marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee. Ook had Fugro last van vertragingen in de opstart van olie- en gasprojecten. Het bedrijf keert daardoor flink minder dividend uit en snijdt fors in de investeringen. Het aandeel werd bijna 11 procent lager gezet.
4 uur geleden