Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overslag haven Rotterdam daalt licht in eerste kwartaal

Overslag haven Rotterdam daalt licht in eerste kwartaal

ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven is in de eerste maanden van dit jaar met 1,4 procent gedaald vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Volgens Havenbedrijf Rotterdam komt dat vooral door minder overslag van kolen, ruwe olie en olieproducten. Over heel 2023 kwam de afname nog uit op ruim 6 procent, als gevolg van geopolitieke spanningen, lage economische groei en hoge inflatie.

De Rotterdamse haven verwerkte in het eerste kwartaal 110,1 miljoen ton goederen, tegen 111,7 miljoen ton een jaar eerder. De hoeveelheid overgeslagen kolen daalde met 2 miljoen ton. Het havenbedrijf verklaart dit door een verminderde vraag naar kolen voor de stroomproductie in kolencentrales.

Topman Boudewijn Siemons van Havenbedrijf Rotterdam maakt uit de cijfers op dat de Europese industrie nog steeds lijdt onder hoge energieprijzen en een lage vraag. De overslag van containers zat daarentegen wel in de lift, met 3,3 procent. "Uit de groei van de containeroverslag kunnen we de eerste signalen afleiden van het aantrekken van de wereldhandel", meldt hij in een toelichting. "Deze voorzichtige tekenen blijven door de oplopende spanningen in de wereld echter uiterst onzeker."

Verstoringen

Het havenbedrijf wijst onder meer naar verstoringen in de Rode Zee, waar Houthi-rebellen regelmatig vrachtschepen aanvallen. De situatie aldaar heeft geleid tot bijna een kwart minder schepen uit Azië. Maar "inmiddels is de situatie onder controle", stelt Havenbedrijf Rotterdam. Zo kwamen in maart al flink meer schepen binnen uit Azië, ruim 11 procent, en herstelde ook de hoeveelheid goederen afkomstig uit het continent.

Het havenbedrijf merkt daarnaast dat de vraag naar olieproducten in het eerste kwartaal lager was dan vorig jaar. Destijds werd nog veel geïmporteerd om Russische olieproducten te vervangen. Naar vloeibaar gemaakt aardgas (lng) daarentegen, was juist meer vraag, constateert het havenbedrijf. Die overslag is opnieuw gestegen, met 3,6 procent tot 9,1 miljoen ton. Door het wegvallen van Russisch gas door de oorlog in Oekraïne is Europa afhankelijker geworden van lng.

Meer uit Financieel

Landelijke staking openbaar vervoer in Duitse steden

BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het openbaar vervoer in de meeste Duitse steden wordt maandag ontregeld door een landelijke staking die vakbond Verdi heeft uitgeroepen. Met de actie wil Verdi meer druk zetten op werkgevers voor betere afspraken rond werk- en rusttijden en bonussen voor werken in weekenden en nachten.

21 minuten geleden
Snapchat blokkeert 415.000 accounts van minderjarigen in Australië

CANBERRA (ANP/AFP) - Snapchat heeft 415.000 accounts van gebruikers geblokkeerd in het kader van het Australische verbod op sociale media voor personen onder de 16 jaar, meldde het bedrijf maandag. Het socialemediabedrijf waarschuwde echter dat sommige jongeren mogelijk de leeftijdsverificatie omzeilen.

1 uur geleden
Nevi: Nederlandse industrie krijgt minder nieuwe orders

ZEIST (ANP) - Nederlandse industriebedrijven hebben in januari voor het eerst in acht maanden minder nieuwe orders binnengekregen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van een maandelijkse peiling. De ondervraagde ondernemingen schreven de terugval vooral toe aan de zwakke binnenlandse vraag. Mede hierdoor heeft de bedrijvigheid in de Nederlandse industrie in januari amper groei laten zien.

1 uur geleden
Prijzen goud en zilver verder omlaag na sterke daling vrijdag

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen maandag verder omlaag, na de scherpe prijsdalingen op vrijdag. De prijzen van die edelmetalen kwamen onder grote druk te staan nadat de Amerikaanse president Donald Trump Kevin Warsh had voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Sinds begin vorig jaar hebben de prijzen van goud en zilver een enorme opmars gemaakt.

1 uur geleden
Detailhandel zet 3 procent meer om, ook volume stijgt

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in december meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3 procent, na een stijging van 4,3 procent in november. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,5 procent hoger dan een jaar geleden. In heel 2025 heeft de detailhandel 3,6 procent meer omgezet dan in 2024.

2 uur geleden
Oliekartel OPEC+ draait kraan niet verder open

LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.

17 uur geleden
Saudi-Arabië boekt sterkste economische groei in drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.

18 uur geleden