Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overslag haven Rotterdam blijft op peil ondanks oorlog Oekraïne

Overslag haven Rotterdam blijft op peil ondanks oorlog Oekraïne

ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven is vorig jaar vrijwel gelijk gebleven ondanks de oorlog in Oekraïne, sancties tegen Rusland en afzwakkende economie. Het Havenbedrijf Rotterdam merkte dat er beduidend minder olieproducten en containers werden verwerkt. Maar daartegenover stond dat de aanvoer van vloeibaar aardgas (lng) flink toenam als alternatief voor Russisch gas. Ook de kolenimport steeg.

Volgens de jaarcijfers van de haven is er in totaal voor 467,4 miljoen ton aan goederen overgeslagen, tegen 468,7 miljoen ton in 2021. De impact van de oorlog en de sancties was het duidelijkst te merken bij de handel in olie en gas. Lng kende een toename van bijna 64 procent. De overslag van olieproducten waaronder stookolie zakte een kleine 11 procent.

Er was wel sprake van een hogere doorvoer van ruwe olie. Dat ging begin vorig jaar om Russische ruwe olie naar voornamelijk India. Later ging er veel ruwe olie naar bijvoorbeeld Duitsland, ter vervanging van olie die eerder via pijpleidingen vanuit Rusland werd geleverd. Omdat die olie van ver kwam nam het aantal mammoettankers ook toe. Dat waren er vorig jaar 156, bijna zes keer zoveel als een jaar eerder.

Toename overslag kolen

Verder valt op dat de overslag van kolen met bijna 18 procent toenam. Kolen werden gezien als een goedkoop alternatief om elektriciteit mee op te wekken. Er zijn ook veel kolen aangevoerd uit bijvoorbeeld de Verenigde Staten, omdat Russische kolen inmiddels niet meer toegestaan zijn.

Daarentegen nam de overslag van agribulk af, door een verminderde import van landbouwproducten uit Oekraïne en omdat de hoge energieprijzen het verwerken van dit soort producten minder interessant maakten. Hoge energiekosten waren voor de Duitse staalindustrie eveneens een reden om de productie terug te schroeven, met als gevolg dat er bijna 16 procent minder ijzererts is aangevoerd.

Tiende minder dan 2021

De containeroverslag kwam uit op bijna 140 miljoen ton, bijna een tiende minder dan in 2021. Voor de oorlog was ruim 8 procent van de containers in Rotterdam nog gerelateerd aan Rusland. Die handel is vrijwel volledig weggevallen. Daarnaast kampte de containersector met aanhoudende verstoringen, vooral door de coronalockdowns in Azië. Er gingen veel lege containers die kant op, terwijl in Rotterdam soms sprake was van overvolle terminals en distributiecentra.

In een vooruitblik naar dit jaar, komt het havenbedrijf nog niet met heel concrete voorspellingen. De verwachting is vooralsnog dat de economie van Nederland en die van Europa zullen stagneren. Dat zou betekenen dat de overslagvolumes een beperkte daling laten zien. Maar het havenbedrijf voegt eraan toe dat de huidige geopolitieke situatie nog voor veel onzekerheden zorgt.

Meer uit Financieel

Toezichthouder Fed ziet geen strafbare feiten bij verbouwing

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De interne toezichthouder van de Federal Reserve heeft geen aanwijzingen gevonden voor strafbare feiten rondom de verbouwing van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank. De inspecteur-generaal van de Fed zag ook geen wangedrag door het bestuur.

1 uur geleden
Eigenaar bioplasticfabriek Delfzijl mag extra miljoenen ophalen

AMSTERDAM (ANP) - Aandeelhouders van bioplasticmaker Avantium hebben het bedrijf woensdag toestemming gegeven om tientallen miljoenen euro's extra op te halen met de uitgifte van aandelen. De eigenaar van een bioplasticfabriek in Delfzijl heeft extra geld nodig omdat het langer dan verwacht duurde om die productielocatie op te starten.

2 uur geleden
Bloomberg: mededingingsautoriteit VS onderzoekt AI-bedrijven

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse toezichthouder FTC onderzoekt grote AI-bedrijven vanwege verschillende veiligheidsincidenten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De Amerikaanse mededingingsautoriteit zou onder meer OpenAI, bekend van ChatGPT, en Anthropic van chatbot Claude onderzoeken.

2 uur geleden
AEX-index sluit lager ondanks tussentijdse recordstand

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag op de laatste handelsdag van september lager gesloten. Aan het begin van de dag noteerde de index van de hoofdfondsen nog wel een nieuw tussentijds record van 1127,38 punten.

3 uur geleden
EASA waarschuwt voor vliegen door Saudisch luchtruim

KEULEN (ANP) - Het Europees Agentschap voor de veiligheid van de Luchtvaart (EASA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen voor risico's in het luchtruim van Saudi-Arabië. De aanleiding is een toename van aanvallen door de aan Iran gelieerde Houthi-rebellen.

3 uur geleden
Belangenclub vreest voor pensioenen ondernemers door box 3-plan

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersvereniging ONL voor Ondernemers vreest voor de pensioenen van haar achterban als de dinsdag gepresenteerde kabinetsplannen voor box 3 doorgaan. Dan zouden beleggers vanaf een lager bedrag belasting gaan betalen over hun rendement. "Veel mkb'ers hebben geen pensioenfonds achter zich: hun spaargeld en beleggingen zijn hun pensioen. Een ondernemer die al jaren belegt en zijn winst liquide maakt, betaalt daarover maar liefst 36 procent", reageert de belangenorganisatie.

4 uur geleden
Voorzitter MKB-Nederland hoopt op sociaal akkoord in najaar

DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Marijke Vuik van ondernemersvereniging MKB-Nederland denkt dat een akkoord over sociale zekerheid met het kabinet en de vakbonden nog dit jaar mogelijk is. Vuik denkt aan een overeenkomst op hoofdlijnen, waarvoor dan nog enige tijd nodig is om die uit te werken. "Op een abstract niveau zijn we het heel erg met elkaar eens. We vinden allemaal dat de instroom van mensen die arbeidsongeschikt worden verklaard omlaag moet en de uitstroom omhoog", zei de in juli aangetreden voorzitter in het radioprogramma Sven op 1.

5 uur geleden