Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overlevenden en prominenten bij 80e Auschwitz-herdenking

Overlevenden en prominenten bij 80e Auschwitz-herdenking

OŚWIECIM (ANP) - Tachtig jaar na de bevrijding van Auschwitz reizen veel wereldleiders en prominenten af naar het voormalige vernietigingskamp in Polen om de slachtoffers te herdenken. Onder meer het Nederlandse koningspaar en prinses Amalia zijn aanwezig bij de ceremonie. Ook nog ongeveer vijftig overlevenden worden verwacht.

De herdenking vindt plaats in een tent die voor de toegangspoort van Auschwitz-Birkenau wordt geplaatst. Daar kwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog de treinen met gevangenen aan en werden de mensen geselecteerd die direct de gaskamer in moesten. Het museum plaatst tijdens de ceremonie een lege wagon op het spoor, als symbool voor het leed.

De dag begint met kransleggingen en het branden van kaarsjes door mensen die Auschwitz hebben overleefd. Daarna houdt de Poolse president Andrzej Duda een toespraak. Om 16.00 uur begint de herdenkingsdienst in de tent, met onder meer speeches van overlevenden. Daar zullen ook bijvoorbeeld de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, Franse president Emmanuel Macron en de Britse koning Charles aanwezig zijn.

Namens Israël komt minister van Onderwijs Yoav Kisch. Er werd gespeculeerd dat premier Benjamin Netanyahu zou gaan, maar omdat het Internationaal Strafhof een arrestatiebevel tegen hem heeft uitgevaardigd zou Polen verplicht zijn om hem op te pakken. De Poolse regering had Netanyahu gegarandeerd dat dat niet zou gebeuren.

De Duitse nazi's hebben tussen 1940 en 1945 naar schatting 1,1 miljoen mensen gedood in Auschwitz. Dat waren vooral Joodse mensen, maar ook Polen, Roma, Sinti en gevangenen uit de Sovjet-Unie. Toen het Rode Leger het kamp bevrijdde op 27 januari 1945 waren er nog ongeveer 7000 levende gevangenen aanwezig.

De Verenigde Naties besloten in 2005 om 27 januari uit te roepen tot Internationale Herdenkingsdag voor de Holocaust. De herdenking vindt elk jaar plaats, maar in lustrumjaren (om de vijf jaar) zijn de ceremonies groter en komen er meer prominente gasten.

Meer uit Buitenland

Zelensky: belangrijke Russische fabriek getroffen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

4 uur geleden
Iran maakt melding van meer dan 1300 omgekomen burgers

NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.

6 uur geleden
EU dreigt met sancties als Biënnale van Venetië Rusland toelaat

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.

7 uur geleden
Trump waarschuwt Iran tegen mijnen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.

7 uur geleden
Axios: VS willen dat Israël oliesector Iran niet aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

9 uur geleden
Pentagon meldt 140 gewonde militairen door oorlog

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.

9 uur geleden
Zelensky meldt inzet Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.

9 uur geleden