Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overlevenden en prominenten bij 80e Auschwitz-herdenking

Overlevenden en prominenten bij 80e Auschwitz-herdenking

OŚWIECIM (ANP) - Tachtig jaar na de bevrijding van Auschwitz reizen veel wereldleiders en prominenten af naar het voormalige vernietigingskamp in Polen om de slachtoffers te herdenken. Onder meer het Nederlandse koningspaar en prinses Amalia zijn aanwezig bij de ceremonie. Ook nog ongeveer vijftig overlevenden worden verwacht.

De herdenking vindt plaats in een tent die voor de toegangspoort van Auschwitz-Birkenau wordt geplaatst. Daar kwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog de treinen met gevangenen aan en werden de mensen geselecteerd die direct de gaskamer in moesten. Het museum plaatst tijdens de ceremonie een lege wagon op het spoor, als symbool voor het leed.

De dag begint met kransleggingen en het branden van kaarsjes door mensen die Auschwitz hebben overleefd. Daarna houdt de Poolse president Andrzej Duda een toespraak. Om 16.00 uur begint de herdenkingsdienst in de tent, met onder meer speeches van overlevenden. Daar zullen ook bijvoorbeeld de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, Franse president Emmanuel Macron en de Britse koning Charles aanwezig zijn.

Namens Israël komt minister van Onderwijs Yoav Kisch. Er werd gespeculeerd dat premier Benjamin Netanyahu zou gaan, maar omdat het Internationaal Strafhof een arrestatiebevel tegen hem heeft uitgevaardigd zou Polen verplicht zijn om hem op te pakken. De Poolse regering had Netanyahu gegarandeerd dat dat niet zou gebeuren.

De Duitse nazi's hebben tussen 1940 en 1945 naar schatting 1,1 miljoen mensen gedood in Auschwitz. Dat waren vooral Joodse mensen, maar ook Polen, Roma, Sinti en gevangenen uit de Sovjet-Unie. Toen het Rode Leger het kamp bevrijdde op 27 januari 1945 waren er nog ongeveer 7000 levende gevangenen aanwezig.

De Verenigde Naties besloten in 2005 om 27 januari uit te roepen tot Internationale Herdenkingsdag voor de Holocaust. De herdenking vindt elk jaar plaats, maar in lustrumjaren (om de vijf jaar) zijn de ceremonies groter en komen er meer prominente gasten.

Meer uit Buitenland

Trump: al onze militairen en hun materieel blijven nabij Iran

WASHINGTON (ANP) - "Alle Amerikaanse schepen, vliegtuigen en militairen (...) blijven in en rond Iran", schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social, "totdat de daadwerkelijk gesloten overeenkomst volledig is nageleefd".

2 uur geleden
Seriemoordenaar VS bekent schuld aan moorden bij Gilgo Beach

NEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse man die ervan werd beschuldigd vrouwen te hebben gewurgd, hun lichamen te hebben versneden en hun stoffelijke resten te hebben verspreid, heeft schuld bekend aan acht moorden. Hiermee is een mysterie opgelost dat tientallen jaren voortsleepte: de zogeheten Gilgo Beach-moorden.

3 uur geleden
Rutte valt Trump bij in kritiek op Europese bondgenoten om Iran

WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte valt de Amerikaanse president Donald Trump bij in diens kritiek op Europese NAVO-landen. Die hebben inderdaad niet allemaal in de oorlog met Iran de hulp geboden die ze de Verenigde Staten wel ooit beloofd hebben, zei Rutte na een bezoek aan Trump. Maar hij heeft Trump ook gewezen op goede voorbeelden, zei hij in een interview met CNN.

3 uur geleden
Doden in Gaza bij Israëlische aanvallen, onder wie journalist

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.

11 uur geleden
Ketamine-dealer Matthew Perry veroordeeld tot 15 jaar cel

LOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.

11 uur geleden
VS: onderhandelingen met Iran beginnen zaterdag in Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.

11 uur geleden
Dodental Israëlische aanvallen op Libanon loopt op

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.

11 uur geleden