Overlevenden en prominenten bij 80e Auschwitz-herdenking
OŚWIECIM (ANP) - Tachtig jaar na de bevrijding van Auschwitz reizen veel wereldleiders en prominenten af naar het voormalige vernietigingskamp in Polen om de slachtoffers te herdenken. Onder meer het Nederlandse koningspaar en prinses Amalia zijn aanwezig bij de ceremonie. Ook nog ongeveer vijftig overlevenden worden verwacht.
De herdenking vindt plaats in een tent die voor de toegangspoort van Auschwitz-Birkenau wordt geplaatst. Daar kwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog de treinen met gevangenen aan en werden de mensen geselecteerd die direct de gaskamer in moesten. Het museum plaatst tijdens de ceremonie een lege wagon op het spoor, als symbool voor het leed.
De dag begint met kransleggingen en het branden van kaarsjes door mensen die Auschwitz hebben overleefd. Daarna houdt de Poolse president Andrzej Duda een toespraak. Om 16.00 uur begint de herdenkingsdienst in de tent, met onder meer speeches van overlevenden. Daar zullen ook bijvoorbeeld de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, Franse president Emmanuel Macron en de Britse koning Charles aanwezig zijn.
Namens Israël komt minister van Onderwijs Yoav Kisch. Er werd gespeculeerd dat premier Benjamin Netanyahu zou gaan, maar omdat het Internationaal Strafhof een arrestatiebevel tegen hem heeft uitgevaardigd zou Polen verplicht zijn om hem op te pakken. De Poolse regering had Netanyahu gegarandeerd dat dat niet zou gebeuren.
De Duitse nazi's hebben tussen 1940 en 1945 naar schatting 1,1 miljoen mensen gedood in Auschwitz. Dat waren vooral Joodse mensen, maar ook Polen, Roma, Sinti en gevangenen uit de Sovjet-Unie. Toen het Rode Leger het kamp bevrijdde op 27 januari 1945 waren er nog ongeveer 7000 levende gevangenen aanwezig.
De Verenigde Naties besloten in 2005 om 27 januari uit te roepen tot Internationale Herdenkingsdag voor de Holocaust. De herdenking vindt elk jaar plaats, maar in lustrumjaren (om de vijf jaar) zijn de ceremonies groter en komen er meer prominente gasten.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen zegt niet te weten wat Donald Trump en Mark Rutte woensdag hebben afgesproken over zijn land. Trump meldde een deal over Groenland, maar de details daarvan zijn nog onduidelijk.
25 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De afspraken over veiligheidsgaranties voor Oekraïne zijn klaar en kunnen worden getekend. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in Davos, waar hij op het World Economic Forum eerder op donderdag de Amerikaanse president Donald Trump sprak.
28 minuten geledenPALERMO/CAGLIARI (ANP) - De stormen en hevige regens die deze week grote delen van Italië hebben geteisterd, hebben grote schade veroorzaakt. Volgens een eerste schatting van de gouverneur van Sicilië, Renato Schifani, heeft de cycloon Harry er voor zeker 740 miljoen euro schade aangericht. "Dit was een enorme gebeurtenis, de hevigste cycloon van de afgelopen jaren", aldus Schifani. Hij is wel blij dat er geen gewonden zijn gevallen.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zich in Davos kritisch uitgelaten over het in zijn ogen Europese gebrek aan daadkracht. Hij wees erop dat de Amerikaanse inval in Venezuela ertoe leidde dat de autocratische leider Nicolás Maduro nu voor de rechter staat, terwijl de Russische president Vladimir Poetin na jaren oorlog nog een vrij man is en invloed uitoefent in Europa.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De film Sinners van regisseur Ryan Coogler heeft donderdag zestien Oscarnominaties ontvangen. Hiermee heeft de film, over twee criminele tweelingbroers die in het Mississippi van de jaren dertig worden geconfronteerd met een bovennatuurlijk kwaad, een nieuw record gevestigd. Nog nooit eerder kreeg één film zoveel nominaties.
2 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De VS zullen geen geld neerleggen voor hun ambities rond Groenland. Dat zegt president Donald Trump in een interview met Fox Business ter plaatse in Davos. In die Zwitserse plaats zijn deze week wereldleiders en hoogwaardigheidsbekleders bijeen voor het World Economic Forum.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - De schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump heeft in Davos een plan gepresenteerd voor de wederopbouw van de Gazastrook. Jared Kushner toonde daarbij een afbeelding van "Nieuw Gaza", een hypermodern ogende stad.
4 uur geleden