Overlevenden en prominenten bij 80e Auschwitz-herdenking
OŚWIECIM (ANP) - Tachtig jaar na de bevrijding van Auschwitz reizen veel wereldleiders en prominenten af naar het voormalige vernietigingskamp in Polen om de slachtoffers te herdenken. Onder meer het Nederlandse koningspaar en prinses Amalia zijn aanwezig bij de ceremonie. Ook nog ongeveer vijftig overlevenden worden verwacht.
De herdenking vindt plaats in een tent die voor de toegangspoort van Auschwitz-Birkenau wordt geplaatst. Daar kwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog de treinen met gevangenen aan en werden de mensen geselecteerd die direct de gaskamer in moesten. Het museum plaatst tijdens de ceremonie een lege wagon op het spoor, als symbool voor het leed.
De dag begint met kransleggingen en het branden van kaarsjes door mensen die Auschwitz hebben overleefd. Daarna houdt de Poolse president Andrzej Duda een toespraak. Om 16.00 uur begint de herdenkingsdienst in de tent, met onder meer speeches van overlevenden. Daar zullen ook bijvoorbeeld de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, Franse president Emmanuel Macron en de Britse koning Charles aanwezig zijn.
Namens Israël komt minister van Onderwijs Yoav Kisch. Er werd gespeculeerd dat premier Benjamin Netanyahu zou gaan, maar omdat het Internationaal Strafhof een arrestatiebevel tegen hem heeft uitgevaardigd zou Polen verplicht zijn om hem op te pakken. De Poolse regering had Netanyahu gegarandeerd dat dat niet zou gebeuren.
De Duitse nazi's hebben tussen 1940 en 1945 naar schatting 1,1 miljoen mensen gedood in Auschwitz. Dat waren vooral Joodse mensen, maar ook Polen, Roma, Sinti en gevangenen uit de Sovjet-Unie. Toen het Rode Leger het kamp bevrijdde op 27 januari 1945 waren er nog ongeveer 7000 levende gevangenen aanwezig.
De Verenigde Naties besloten in 2005 om 27 januari uit te roepen tot Internationale Herdenkingsdag voor de Holocaust. De herdenking vindt elk jaar plaats, maar in lustrumjaren (om de vijf jaar) zijn de ceremonies groter en komen er meer prominente gasten.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
4 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
12 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
12 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
13 uur geleden