Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overlevenden Auschwitz spreken voor wereldleiders bij herdenking

Overlevenden Auschwitz spreken voor wereldleiders bij herdenking

OŚWIECIM (ANP) - Overlevenden van de massavernietiging in concentratiekamp Auschwitz hebben maandag, tachtig jaar na de bevrijding, stilgestaan bij de slachtoffers van de Holocaust. De Pool Marian Turski (98) sprak in een tent vol hoogwaardigheidsbekleders over de vreselijke omstandigheden in het kamp en waarschuwde voor de opkomst van antisemitisme.

Turski zei dat het belangrijk is om zijn herinneringen te blijven delen, als eerbetoon aan degenen die het niet hebben overleefd. "Wij zijn nog maar met zo weinig. Daarom denk ik dat onze gedachten naar deze enorme groep moeten gaan: de miljoenen slachtoffers die niet kunnen vertellen over wat ze hebben meegemaakt."

Volgens de Poolse historicus neemt het antisemitisme nu weer toe en gaan er weer meer complottheorieën over Joden rond. "En dit is precies wat leidde tot de Holocaust."

Luid applaus

Turski was de eerste van vier overlevenden die een toespraak hield. Ook Tova Friedman (86) overleefde het vernietigingskamp. "Ik spreek namens de kinderen", zei ze bij het begin van haar speech. "Ik was pas 6,5 jaar oud toen ik werd bevrijd, maar ik herinner het me levendig." Ze weet nog dat leeftijdsgenoten de gaskamer in werden gestuurd en dat ze zich afvroeg of zij de volgende zou zijn. "Ik dacht dat het normaal was dat Joodse kinderen dood moesten, terwijl ik niet eens wist wat het betekende om Joods te zijn."

Er zijn veel hoogwaardigheidsbekleders afgereisd naar Polen. Onder anderen de Britse koning Charles, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz wonen de herdenking bij. Namens Nederland zijn premier Dick Schoof, koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia aanwezig. De koninklijke familie plaatste, net als overlevenden en andere staatshoofden, een kaarsje bij de gedenkplek voor de slachtoffers. Zelensky ontving luid applaus toen hij zijn kaars plaatste.

Tien jaar

Hoewel er ook veel wereldleiders aanwezig zijn, heeft de organisatie besloten om dit jaar geen politici aan het woord te laten tijdens de herdenking. "We willen ons focussen op de laatste overlevenden die nog onder ons zijn", zei museumdirecteur Piotr Cywiński. "En hun verhalen, hun pijn, hun trauma en hun manier om ons lastige morele verplichtingen mee te geven voor het heden." Cywiński verwacht dat er over tien jaar geen overlevenden meer zijn om te vertellen over hun ervaringen.

Er zijn ongeveer 3000 mensen bij de herdenking, van wie vijftig overlevenden

Meer uit Buitenland

Israël claimt aanval op Iraanse Zuid Pars-installaties

ASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".

2 uur geleden
Ministerie: Iran komt later met reactie op voorgesteld vredesplan

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

4 uur geleden
Iran: inlichtingenchef Khademi gedood bij luchtaanval

TEHERAN (ANP/RTR) - De inlichtingenchef van de Iraanse Revolutionaire Garde, Majid Khademi, is omgekomen bij een Israëlische of Amerikaanse aanval. Dat meldt de Garde op Telegram. Ook staatsmedia melden zijn dood, die het gevolg zou zijn van een luchtaanval.

5 uur geleden
Bron: Iran wil Straat van Hormuz bij bestand nog niet openen

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran is niet bereid weer scheepsverkeer toe te laten in de Straat van Hormuz in het kader van een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. Volgens Teheran ontbreekt het de VS aan bereidheid om tot een permanent bestand te komen, aldus de functionaris.

6 uur geleden
Pakistan presenteert plan voor bestand aan Iran en VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - Pakistan heeft Iran en de Verenigde Staten een plan voor een einde aan de vijandelijkheden voorgelegd. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tweedelige plan zou bestaan uit een onmiddellijk staakt-het-vuren, gevolgd door een akkoord over duurzame vrede.

7 uur geleden
Artemis II-missie bereikt invloedssfeer van de maan

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.

8 uur geleden
Iran meldt doden bij aanvallen op woningen

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Volgens Iran zijn in de nacht van zondag op maandag doden gevallen bij verschillende luchtaanvallen op gebouwen waarin mensen woonden. Ook in de Israëlische stad Haifa kwamen mensen om, bij een Iraanse aanval. Daar zijn twee lichamen uit het puin gehaald van een flatgebouw dat was geraakt door een raket.

9 uur geleden