Overlevenden Auschwitz spreken voor wereldleiders bij herdenking
OŚWIECIM (ANP) - Overlevenden van de massavernietiging in concentratiekamp Auschwitz hebben maandag, tachtig jaar na de bevrijding, stilgestaan bij de slachtoffers van de Holocaust. De Pool Marian Turski (98) sprak in een tent vol hoogwaardigheidsbekleders over de vreselijke omstandigheden in het kamp en waarschuwde voor de opkomst van antisemitisme.
Turski zei dat het belangrijk is om zijn herinneringen te blijven delen, als eerbetoon aan degenen die het niet hebben overleefd. "Wij zijn nog maar met zo weinig. Daarom denk ik dat onze gedachten naar deze enorme groep moeten gaan: de miljoenen slachtoffers die niet kunnen vertellen over wat ze hebben meegemaakt."
Volgens de Poolse historicus neemt het antisemitisme nu weer toe en gaan er weer meer complottheorieën over Joden rond. "En dit is precies wat leidde tot de Holocaust."
Luid applaus
Turski was de eerste van vier overlevenden die een toespraak hield. Ook Tova Friedman (86) overleefde het vernietigingskamp. "Ik spreek namens de kinderen", zei ze bij het begin van haar speech. "Ik was pas 6,5 jaar oud toen ik werd bevrijd, maar ik herinner het me levendig." Ze weet nog dat leeftijdsgenoten de gaskamer in werden gestuurd en dat ze zich afvroeg of zij de volgende zou zijn. "Ik dacht dat het normaal was dat Joodse kinderen dood moesten, terwijl ik niet eens wist wat het betekende om Joods te zijn."
Er zijn veel hoogwaardigheidsbekleders afgereisd naar Polen. Onder anderen de Britse koning Charles, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz wonen de herdenking bij. Namens Nederland zijn premier Dick Schoof, koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia aanwezig. De koninklijke familie plaatste, net als overlevenden en andere staatshoofden, een kaarsje bij de gedenkplek voor de slachtoffers. Zelensky ontving luid applaus toen hij zijn kaars plaatste.
Tien jaar
Hoewel er ook veel wereldleiders aanwezig zijn, heeft de organisatie besloten om dit jaar geen politici aan het woord te laten tijdens de herdenking. "We willen ons focussen op de laatste overlevenden die nog onder ons zijn", zei museumdirecteur Piotr Cywiński. "En hun verhalen, hun pijn, hun trauma en hun manier om ons lastige morele verplichtingen mee te geven voor het heden." Cywiński verwacht dat er over tien jaar geen overlevenden meer zijn om te vertellen over hun ervaringen.
Er zijn ongeveer 3000 mensen bij de herdenking, van wie vijftig overlevenden
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
21 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
6 uur geleden