Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overlevenden Auschwitz spreken voor wereldleiders bij herdenking

Overlevenden Auschwitz spreken voor wereldleiders bij herdenking

OŚWIECIM (ANP) - Overlevenden van de massavernietiging in concentratiekamp Auschwitz hebben maandag, tachtig jaar na de bevrijding, stilgestaan bij de slachtoffers van de Holocaust. De Pool Marian Turski (98) sprak in een tent vol hoogwaardigheidsbekleders over de vreselijke omstandigheden in het kamp en waarschuwde voor de opkomst van antisemitisme.

Turski zei dat het belangrijk is om zijn herinneringen te blijven delen, als eerbetoon aan degenen die het niet hebben overleefd. "Wij zijn nog maar met zo weinig. Daarom denk ik dat onze gedachten naar deze enorme groep moeten gaan: de miljoenen slachtoffers die niet kunnen vertellen over wat ze hebben meegemaakt."

Volgens de Poolse historicus neemt het antisemitisme nu weer toe en gaan er weer meer complottheorieën over Joden rond. "En dit is precies wat leidde tot de Holocaust."

Luid applaus

Turski was de eerste van vier overlevenden die een toespraak hield. Ook Tova Friedman (86) overleefde het vernietigingskamp. "Ik spreek namens de kinderen", zei ze bij het begin van haar speech. "Ik was pas 6,5 jaar oud toen ik werd bevrijd, maar ik herinner het me levendig." Ze weet nog dat leeftijdsgenoten de gaskamer in werden gestuurd en dat ze zich afvroeg of zij de volgende zou zijn. "Ik dacht dat het normaal was dat Joodse kinderen dood moesten, terwijl ik niet eens wist wat het betekende om Joods te zijn."

Er zijn veel hoogwaardigheidsbekleders afgereisd naar Polen. Onder anderen de Britse koning Charles, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz wonen de herdenking bij. Namens Nederland zijn premier Dick Schoof, koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia aanwezig. De koninklijke familie plaatste, net als overlevenden en andere staatshoofden, een kaarsje bij de gedenkplek voor de slachtoffers. Zelensky ontving luid applaus toen hij zijn kaars plaatste.

Tien jaar

Hoewel er ook veel wereldleiders aanwezig zijn, heeft de organisatie besloten om dit jaar geen politici aan het woord te laten tijdens de herdenking. "We willen ons focussen op de laatste overlevenden die nog onder ons zijn", zei museumdirecteur Piotr Cywiński. "En hun verhalen, hun pijn, hun trauma en hun manier om ons lastige morele verplichtingen mee te geven voor het heden." Cywiński verwacht dat er over tien jaar geen overlevenden meer zijn om te vertellen over hun ervaringen.

Er zijn ongeveer 3000 mensen bij de herdenking, van wie vijftig overlevenden

Meer uit Buitenland

Axios: CENTCOM gaat Trump briefen over militaire opties Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump krijgt donderdag een briefing van de leider van het Amerikaanse Centrale Commando CENTCOM, Brad Cooper, over nieuwe plannen voor mogelijke militaire actie tegen Iran. Dat meldt Axios op basis van bronnen.

1 uur geleden
Dader moskee-aanslag Nieuw-Zeeland verliest beroep

WELLINGTON (ANP/AFP) - De dader van de aanslag op twee moskeeën in Nieuw-Zeeland heeft zijn hoger beroep verloren waarin hij probeerde zijn veroordeling en straf ongedaan te maken. Brenton Tarrant schoot in 2019 51 mensen dood.

1 uur geleden
Gouverneur Mexicaanse staat Sinaloa aangeklaagd in VS om drugs

CULIACÁN (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa is door Amerikaanse aanklagers beschuldigd van samenspanning met drugskartels. Federale aanklagers in Manhattan maakten bekend een aanklacht te hebben ingediend waarin gouverneur Rubén Rocha Moya (76) en negen andere huidige en voormalige functionarissen worden beschuldigd van verschillende misdrijven.

2 uur geleden
Onderzoek: Joodse groep waarschuwde voor Bondi-aanval voor geweld

SYDNEY (ANP/AFP) - Een Joodse gemeenschapsgroep waarschuwde de politie dat een terroristische aanslag "waarschijnlijk" was, slechts enkele dagen voordat twee schutters vijftien mensen doodden bij een massale schietpartij bij een Chanoeka-viering op Bondi Beach in Australië. Dat is gebleken uit een onderzoek.

3 uur geleden
Israël onderschept Gaza-flotilla voor kust van Kreta

ATHENE (ANP) - Israël heeft de Global Sumud Flotilla, een vloot met humanitaire hulp voor Gaza, voor de kust van het Griekse eiland Kreta tegengehouden. Dat melden diverse bronnen, waaronder een opvarende van de vloot en de Israëlische ambassadeur voor de Verenigde Naties, Danny Danon. Een woordvoerder van de vloot heeft aan Al Jazeera laten weten dat tot nu toe zeven schepen zijn onderschept.

4 uur geleden
Van Veldhoven na top over fossiel: we kunnen 'huis' gaan bouwen

SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.

5 uur geleden
Nederlandse op flotilla: proberen Griekse wateren te bereiken

HERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.

5 uur geleden