Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overleg over landbouwakkoord gaat opnieuw verder

Overleg over landbouwakkoord gaat opnieuw verder

DEN HAAG (ANP) - Het overleg over het landbouwakkoord tussen toponderhandelaars en landbouwminister Piet Adema gaat woensdag verder. Medio mei gingen de betrokken partijen, waaronder agrarische organisaties LTO Nederland, Biohuis en NAJK, nog zonder resultaat uit elkaar na een marathonoverleg van bijna 24 uur. Maar inmiddels zijn de "belangrijkste weken" aangebroken, zei een Haagse bron vorige week nog tegen het ANP.

Doel van het landbouwakkoord is het schetsen van toekomstperspectief voor (jonge) boeren. Centraal staan thema’s als mestbeleid en het verdienvermogen van boeren. Voor dat laatste thema moeten ketenbedrijven, waaronder supermarkten en veevervoerders, een bijdrage leveren, volgens onder meer het kabinet. Verschillende sectoren kunnen tijdens het overleg een inbreng doen. Maar mochten de partijen er niet uitkomen, dan zal het kabinet zelf plannen naar de Kamer sturen waarmee alsnog maatregelen worden genomen.

Het overleg vindt plaats aan de zogeheten hoofdtafel, waar naast de agrarische organisaties ook de provincies, vertegenwoordigers van de supermarkt- en levensmiddelenbranche (CBL en FNLI) en de natuur- en milieuorganisatie LandschappenNL meepraten. Eerder waren er ook sectortafels, waar sectoren zelf ideeën voor het landbouwakkoord konden inbrengen. Maar tot woensdag werd er met name nog binnen de organisaties overlegd en tussen organisaties onderling, laat een woordvoerder van het landbouwoverleg weten.

Onderhandelingsresultaat

Het secretariaat van het landbouwakkoord heeft al uitgesproken woensdag geen conceptakkoord te verwachten. Wel wordt een onderhandelingsresultaat nagestreefd dat betrokken organisaties eventueel aan hun bestuur voor kunnen leggen. Daaruit moet een conceptakkoord volgen. Maar een onderhandelingsresultaat blijft al maanden uit, waarbij deadlines steeds zijn uitgesteld.

De meest recent gestelde deadline is op 21 juni. Anders is het voor LTO "klaar", zei voorzitter Sjaak van der Tak eerder in het radioprogramma Sven op 1. Volgens hem heeft Adema die datum zelf voorgesteld en kunnen ook milieuorganisaties en supermarktketens zich daarin vinden. "Drie keer is scheepsrecht", aldus Van der Tak, nadat de deadline al verscheidene keren is verschoven. Adema heeft eerder gezegd dat een landbouwakkoord zonder handtekening van LTO "weinig zin" heeft.

Meer uit Financieel

Chatbot Grok genereert duizenden seksueel getinte beelden per uur

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musks chatbot Grok genereert ongeveer 6700 afbeeldingen per uur van mensen die, zonder hun toestemming, door AI zijn uitgekleed. Dat blijkt uit onderzoek van een deepfake-onderzoeker. De vijf websites die daarna het meest worden gebruikt voor dergelijke verzoeken, genereren gemiddeld 79 beelden per uur.

4 minuten geleden
Luchtvaarteconoom: annuleringen kosten KLM tientallen miljoenen

SCHIPHOL (ANP) - De kosten van de honderden vluchten die KLM heeft moeten annuleren in de afgelopen dagen door het extreme winterweer lopen waarschijnlijk in de tientallen miljoenen, zegt luchtvaarteconoom Rogier Lieshout van onderzoeksbureau Beelining. De precieze omvang van de schade is volgens hem echter nog moeilijk te bepalen. KLM zelf geeft vooralsnog geen commentaar op de financiële gevolgen en verwijst naar de eerstekwartaalcijfers die eind april worden gepubliceerd.

10 minuten geleden
Supermarkten: bevoorrading snel weer op orde

DEN HAAG (ANP) - Supermarktketens Jumbo en Albert Heijn verwachten in de loop van de dag en donderdag de bevoorrading van hun supermarkten weer op orde te hebben. In verscheidene filialen zijn schappen leeg. Door het winterse weer is vooral de levering van de versproducten verhinderd, zoals groenten en fruit.

19 minuten geleden
Noors olieconcern Equinor: geen plannen voor terugkeer Venezuela

OSLO (ANP/RTR) - Het grote Noorse olie- en gasconcern Equinor is voorlopig niet van plan terug te keren naar Venezuela. Dat heeft Equinor-topman Anders Opedal gezegd tegen persbureau Reuters.

37 minuten geleden
Ørsted spant tweede rechtszaak aan tegen Amerikaanse regering

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted maakte woensdag bekend een tweede rechtszaak aan te spannen tegen de Amerikaanse regering van Donald Trump. Washington kondigde in december aan dat het alle grote offshore-windenergieprojecten stopzet. Ørsted bouwt meerdere grote windparken voor de Amerikaanse oostkust.

1 uur geleden
Picnic annuleert alle bezorgingen door onveiligheid op de weg

AMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic annuleert de bezorging van alle bestellingen voor woensdag. "Omdat er van alle kanten wordt afgeraden de weg op te gaan, hebben wij besloten om landelijk niet te bezorgen", zegt een woordvoerder.

1 uur geleden
Inflatie eurozone gezakt naar 2 procent

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december gezakt naar 2 procent. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. In november bedroeg de inflatie in het eurogebied nog 2,1 procent op jaarbasis.

1 uur geleden