
Overleg Israel-VS-Qatar over gijzelaars en bestand Gaza
DOHA (ANP/RTR) - De premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim al Thani, heeft donderdag met topfiguren van de Amerikaanse en van de Israëlische geheime dienst gesproken over een mogelijke deal voor vrijlating van gijzelaars in Gaza en een tijdelijk bestand. De drie partijen spraken volgens media in Doha net als woensdag ook over noodhulp en de levering van brandstof aan de bevolking van de Gazastrook.
Nieuwszender Al Jazeera meldt dat de emir van Qatar, Tamim bin Hamad al Thani, vrijdag in Egypte spreekt met de president van dat land, Abdel Fattah al Sisi, over de toestand in Gaza. Qatar speelt een sleutelrol, mede omdat het de Palestijnse beweging Hamas steunt en meefinanciert. Het politieke hoofdkwartier van de beweging is in Qatar.
Bij de Israëlische bombardementen op de dichtbevolkte Gazastrook zijn sinds 7 oktober volgens de plaatselijke autoriteiten zeker 10.812 mensen gedood, onder wie 4412 kinderen. Volgens de VN-hulporganisatie UNWRA is 70 procent van de bevolking van ruim 2 miljoen mensen ontheemd.
Roep gevechtspauzes
Vanuit heel de wereld luiden oproepen om de strijd te onderbreken voor hulp aan de vele burgerslachtoffers. Zo deed NAVO-chef Jens Stoltenberg dat donderdag in een toespraak in Berlijn. Woensdag werd in Qatar gerept van een bestand van drie dagen en de vrijlating door Hamas van twaalf gijzelaars, onder wie zes Amerikanen.
Woensdag heeft de Nederlandse premier Mark Rutte nog over de Gazastrook gesproken met zowel de emir van Qatar als de premier van Israël, Benjamin Netanyahu.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De speciale rapporteur voor marteling van de Verenigde Naties maakt zich grote zorgen over de honger in Gaza. Er moet zo snel mogelijk hulp worden toegelaten tot het gebied, want de huidige situatie is onnodig en onmenselijk, zegt Alice Jill Edwards in een verklaring.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff reist af naar Israël, melden Amerikaanse en Israëlische functionarissen aan nieuwssite Axios en persbureau AFP. Hij gaat daar volgens de bronnen in gesprek over de nijpende toestand in de Gazastrook.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat een luchtdropping met hulpgoederen uitvoeren boven Gaza, hebben de minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot en minister van Defensie Theo Francken woensdag aangekondigd. Het gaat om een defensievliegtuig met voor 600.000 euro aan voedsel en medisch materiaal.
10 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Tienduizenden fans hebben woensdag in Birmingham afscheid genomen van Ozzy Osbourne. De rouwstoet die door het centrum van de stad reed werd begroet met luid gejuich van de aanwezige menigte. Ook gooiden fans bloemen naar de auto's in de rouwstoet.
10 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China en Rusland gaan in augustus weer samen militaire oefeningen houden, in onder meer de buurt van Vladivostok dat aan de Japanse Zee ligt. Er wordt daarna ook samen gepatrouilleerd op de Stille Oceaan. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Defensie zei dat de oefeningen en marinepatrouilles tegen niemand zijn gericht.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Vijftien westerse landen hebben opgeroepen Palestina als staat te erkennen. Dit zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot vlak na een internationale conferentie in New York over de tweestatenoplossing voor het conflict tussen Israëli's en Palestijnen.
15 uur geledenTOKIO (ANP/BELGA/AFP) - Japan heeft evacuatiebevelen uitgevaardigd voor meer dan 1,9 miljoen mensen na een zware aardbeving voor het Russische schiereiland Kamtsjatka, die tot een tsunamiwaarschuwing leidde. Er is een tsunami van 1,3 meter waargenomen bij een haven aan de noordoostkust, meldt televisiezender NHK.
17 uur geleden