Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overijsselse onderzoeksgroep naar kernenergie krijgt vorm

Overijsselse onderzoeksgroep naar kernenergie krijgt vorm

ZWOLLE (ANP) - De provincie Overijssel krijgt bij het onderzoek naar kernenergie hulp van netbeheerder Enexis, de Universiteit Twente en Urenco. Dat Almelose bedrijf produceert verrijkt uranium en maakt het daarmee geschikt voor gebruik in een kerncentrale. Volgens de provincie hebben deze drie partijen toegezegd mee te doen aan de werkgroep die op verzoek van Provinciale Staten wordt opgezet.

Deze zogeheten Taskforce Kernenergie krijgt de opdracht om te onderzoeken hoe Overijssel een voortrekkersrol kan nemen in het toepassen van kernenergie. Een krappe meerderheid van de Staten nam in november een motie aan die hiertoe opriep. Het dagelijks bestuur van de provincie meldt donderdag dat de werkgroep vorm krijgt, maar dat ook nog wordt gezocht naar "andere logische partners".

Diverse partijen in de Staten zijn vooral gecharmeerd van kleine kernreactoren met een standaardontwerp, de zogeheten SMR's (Small Modular Reactors). De ontwikkeling daarvan zit wereldwijd nog in de beginfase. Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat ziet de SMR's als mogelijke energiebron van de toekomst en heeft daarom 65 miljoen euro gereserveerd voor onderzoek. Diverse provincies, waaronder Overijssel, haken daarbij aan. Het ministerie verwacht dat rond 2040 de eerste SMR in Nederland geplaatst zou kunnen worden.

Het nationale SMR-onderzoek staat los van de bouw van twee nieuwe, conventionele kerncentrales. De Zeeuwse plaats Borssele, waar al zo'n centrale staat, is daarvoor de voorkeurslocatie van het kabinet. Volgend jaar valt hier een besluit over.

In Overijssel spraken de coalitiepartijen BBB, VVD, GroenLinks, PvdA en SGP vorig jaar af dat de provincie vooral inzet op zonne- en windenergie, duurzaam gas en waterstof. Over kernenergie wordt niet gesproken in het coalitieakkoord. Toch zijn in de afgelopen maanden in de Staten enkele moties rond deze vorm van energieopwekking aangenomen. De provincie zegt nu kernenergie te zien als "een van de mogelijke bronnen" voor de verre toekomst.

Meer uit Binnenland

Natuurbrand bij Weert breidt zich niet verder uit

WEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.

1 uur geleden
Afgelopen dagen meerdere kleine brandjes op Oirschotse Hei

WINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.

2 uur geleden
Vuur bij natuurbrand Weert gaat via boomtoppen

WEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.

3 uur geleden
Brandweer: natuurbrand op Oirschotse Hei nog niet onder controle

WINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.

3 uur geleden
Nu al meer natuurbranden met NL-Alerts dan heel 2025

DEN HAAG (ANP) - Natuurbranden zorgden in april al vijf keer voor NL-Alerts, twee meer dan in heel 2025. Dat blijkt uit een ANP-analyse van alle gepubliceerde NL-Alerts in 2026 en 2025.

3 uur geleden
Brand Oirschotse Heide aan één kant onder controle

WINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide bij Eindhoven is aan één kant onder controle, in de buurt van het dorp Wintelre. Daar neemt de rookontwikkeling af. Aan de andere kant is het vuur nog niet onder controle. De brandweer verwacht geen grote uitbreidingen meer, maar denkt nog uren bezig te zijn met blussen. Het nablussen wordt mogelijk nachtwerk, vertelt een woordvoerder.

3 uur geleden
Meerdere grote branden in natuurgebieden

WEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.

4 uur geleden