Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overijssel roept nieuw kabinet op: luister naar de regio

Overijssel roept nieuw kabinet op: luister naar de regio

ZWOLLE (ANP) - Het nieuwe kabinet moet beter luisteren naar wat er in Nederland leeft in de regio en op het platteland. Die oproep heeft de Overijsselse commissaris van de Koning, Andries Heidema, gedaan in zijn nieuwjaarsspeech.

"De investeringlogica om als rijk vooral te investeren in wat al sterk is, heeft tot te grote verschillen in Nederland geleid", zei Heidema op het provinciehuis in Zwolle. "Ook in Overijssel hebben we daarvan de bittere vruchten geproefd. Een fundamentele herziening van deze investeringlogica is absoluut noodzakelijk."

De commissaris verwees in zijn speech naar het vorig jaar uitgebrachte rapport Elke Regio Telt. Daarin staat dat de regionale verschillen wat betreft welvaart in Nederland groot zijn en steeds verder toenemen. Het kabinet moet dat via beleidskeuzes tegengaan, zo stellen de drie nationale adviesraden die het rapport hebben opgesteld.

Verkokerd beleid

"Het is van groot belang dat 'Den Haag' met een volgend kabinet echt luistert naar wat er leeft in onze regio's en wat voor onze inwoners echt belangrijk is", aldus Heidema. "Het rapport Elke Regio Telt laat de noodzaak daarvan haarfijn zien."

De commissaris was in zijn speech kritisch op het Haagse beleid. "De Haagse departementale en politieke werkelijkheid leidt vaak tot sectoraal, verkokerd beleid en inzet van middelen. Dat bemoeilijkt voor ons heel vaak het ontwikkelen van samenhangende oplossingen voor de complexe opgaven waar we samen voor staan."

Heidema leek daarmee onder meer te verwijzen naar de uitvoering van het Provinciaal Programma Landelijk Gebied (PPLG). Overijssel wil graag aan de slag met de landelijke doelen op het gebied van onder meer water, natuur, stikstof en klimaat, maar baalt ervan dat financiële toezeggingen van het Rijk uitblijven. De provincie zegt 5 miljard euro nodig te hebben. "Geef ruimte, voldoende middelen en vertrouwen aan provincie, gemeenten en waterschappen om, samen met onze inwoners en ondernemers, passende en samenhangende oplossingen te ontwikkelen", aldus Heidema.

Meer uit Politiek

Letschert: geen coalitiedeal om te bezuinigen op onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Er is geen afspraak tussen de drie coalitiepartijen om te bezuinigen op onderwijs, zegt minister Rianne Letschert (D66). Ze maakt zich dan ook geen zorgen dat er toch miljoenen gehaald moeten worden op haar begroting, zegt de minister van Onderwijs tegen het ANP.

5 uur geleden
Ook geen steun van JA21 voor belastingplan, net als PRO

DEN HAAG (ANP) - Rechtse oppositiepartij JA21 is niet van plan om het pakket aan belastingen "in de huidige vorm" te steunen. Dat zei Kamerlid Michiel Hoogeveen tegen Luc Stultiens van PRO tijdens de algemene financiële beschouwingen. PRO wil de plannen ook niet steunen, waardoor nu geen zicht is op een meerderheid in de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Letschert: geen coalitiedeal om te bezuinigen op onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Er is geen afspraak tussen de drie coalitiepartijen om te bezuinigen op onderwijs, zegt minister Rianne Letschert (D66). Ze maakt zich dan ook geen zorgen dat er toch miljoenen gehaald moeten worden op haar begroting, zegt de minister van Onderwijs tegen het ANP.

7 uur geleden
D66 sust zorgen om dreigende onderwijsbezuiniging

DEN HAAG (ANP) - D66'er Henk-Jan Oosterhuis suste tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen de onrust over de eventuele bezuinigingen op onderwijs. De tabel waarin het kabinet schetst hoe een alternatief voor de bezuinigingen op sociale zekerheid moet worden verdeeld, heeft voor hem "niet zoveel waarde". Uit die tabel blijkt dat een groot deel van de compensatie voor bezuinigingen op sociale zekerheid gehaald wordt op onderwijs.

8 uur geleden
Van den Brink: nog geen afspraak met land over uitzetcentrum

DEN HAAG (ANP) - Een groep Europese landen met onder meer Nederland heeft nog geen afspraken gemaakt met een land over een uitzetcentrum, zei asielminister Bart van den Brink tijdens een debat. Het AD meldde dinsdag op basis van Griekse informatie dat de Europese landen een deal hebben gesloten met het Centraal-Afrikaanse Rwanda.

8 uur geleden
Onderwijsbezuiniging dreigt bij tegenvallende sociale deal

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil tot wel 49 procent van het benodigde geld voor sociale zekerheid halen door te bezuinigen op onderwijs. Het kabinet heeft de miljardenbezuiniging op sociale zekerheid geparkeerd, totdat er een deal is met de vakbonden en werkgevers. Als dat niet genoeg oplevert, wordt de rest gehaald bij andere ministeries. Het meeste komt dus bij onderwijs vandaan, blijkt uit een tabel die de minister van Financiën, Eelco Heinen woensdag naar de Tweede Kamer stuurde.

8 uur geleden
Van den Brink: geen steun als Italië asielzoekers niet terugneemt

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat geen solidariteitsbijdrage aan Italië betalen, als dat land blijft weigeren om asielzoekers terug te nemen, zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) tijdens een debat woensdag. Italië werkt vooralsnog niet goed mee aan de nieuwe Europese afspraken.

8 uur geleden