Overijssel en Zuid-Holland balen van mislukken landbouwakkoord
ZWOLLE (ANP) - De provincies Overijssel en Zuid-Holland vinden het "zeer spijtig" en "ongelooflijk zuur" dat het in Den Haag niet is gelukt om een landbouwakkoord te sluiten. Volgens beide provincies was het bereiken van een akkoord tussen het kabinet en de agrarische sector van groot belang voor de plannen die staan beschreven in het Provinciaal Programma Landelijk Gebied (PPLG). Heel wat provincies hadden al gezegd hun PPLG pas te kunnen afronden als er een landbouwakkoord zou zijn.
"Overijssel heeft het bieden van duurzaam toekomstperspectief voor de agrarische sector als een van de essentiële steunpilaren benoemd die nodig zijn om met elkaar de gestelde doelen en opgaven succesvol te bereiken", aldus een woordvoerder van de provincie.
Het is volgens Overijssel nu aan het kabinet "om helderheid te verschaffen" hoe dat gewenste toekomstperspectief alsnog concreet kan worden ingevuld. "Het alternatief is dat de gebieden zelf de ruimte en het vertrouwen krijgen om met hun vakmanschap en ondernemerschap hier invulling aan te geven, maar dat betekent wel dat hiervoor de juiste instrumenten en gelden beschikbaar gesteld moeten worden."
Niet toereikend
De Zuid-Hollandse gedeputeerde Meindert Stolk (land- en tuinbouw) vindt het "ongelooflijk zuur" dat het niet is gelukt om tot een breed landbouwakkoord te komen. "We hebben steeds beklemtoond dat een akkoord waarmee een duurzaam en economisch vitaal perspectief wordt geboden aan de landbouw, een belangrijke voorwaarde is voor een succesvol programma landelijk gebied. Ik hoop dan ook van harte dat de punten waar wel overeenstemming over is bereikt, voldoende basis bieden om toch verdere stappen te kunnen zetten."
Alle provincies moeten uiterlijk 1 juli een eerste versie van hun PPLG hebben ingediend bij minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof). Hierin beschrijven ze hoe ze de doelen voor natuur, stikstof, water en klimaat denken te gaan halen. Het Rijk heeft hier een transitiefonds voor opgezet van 24,3 miljard euro, maar dat lijkt bij lange na niet toereikend genoeg om alle plannen uit te voeren. De provincies gaan met hun wensen dat bedrag ruimschoots overschrijden. Zo zegt Overijssel 5 miljoen euro nodig te hebben. Zuid-Holland heeft nog geen concreet bedrag genoemd, alleen dat het om enkele miljarden gaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver denkt dat de begrotingsonderhandelingen tussen zijn partij en het kabinet "heel ingewikkeld" zullen worden. Hij wil dat de beoogde bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel gaan, maar ziet ook dat bijvoorbeeld de VVD daar heel anders in staat. "Maar dit is onze inzet", zei hij voorafgaand aan zijn gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
43 minuten geledenAPPINGEDAM (ANP) - Dat inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen cynisch worden van het jarenlange wachten op herstel van hun huizen, begrijpt premier Rob Jetten wel. Dat zei hij tijdens een werkbezoek aan Zeerijp en Appingedam. "En dit ene bezoekje gaat ook niet het verschil maken."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland schiet België met twee helikopters van Defensie te hulp om te helpen met het blussen van de natuurbrand in het natuurgebied van de Hoge Venen. Dat meldt buitenlandminister Tom Berendsen op X. Het gaat om twee Chinook-transporthelikopters, die met een speciale waterzak (bambi bucket) duizenden liters water tegelijk kunnen scheppen en die boven een brand uitstorten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ralf Dekker vervangt Lidewij de Vos als fractievoorzitter van Forum voor Democratie tijdens het zwangerschapsverlof van De Vos. Dat bevestigt hij na een berichtje op X. De Vos meldde eerder dat zij na het zomerreces van de Tweede Kamer met verlof gaat. De Tweede Kamer komt op 1 september terug van het zomerreces.
2 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft het voornemen de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken, maar "er is nog niets onomkeerbaars gebeurd". Die boodschap gaf gedeputeerde Saskia Boelema (handhaving en vergunningen) vrijdag tijdens de extra vergadering van de Brabantse provinciale politiek over het plan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten heeft oppositiepartij BBB nog niet uitgenodigd voor gesprekken over de begroting. "Omdat we voor de zomer tot de conclusie kwamen dat het wat minder zin had. Als dat nu wel het geval is, ga ik graag dat gesprek aan", zei hij bij zijn wekelijkse persconferentie. Zonder steun van de BBB heeft de minderheidscoalitie PRO nodig om in de Eerste Kamer tot een meerderheid te komen. Coalitiepartij VVD heeft moeite met samenwerking met de linkse partij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het was "geen goed signaal" van de politie Oost-Brabant, die donderdag aankondigde alleen in te grijpen als tractoren de snelweg blokkeerden en niet als zij daar langzaam zouden rijden, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Vrijdagochtend kwamen twee mensen om het leven bij een botsing in de staart van de file, die ontstond door tractoren op de snelweg. Volgens de premier moeten de politie, het Openbaar Ministerie (OM) en de burgemeester "nabespreken" hoe het vrijdag zo fout kon gaan.
3 dagen geleden