Overheidssteun behoedde 500.000 huishoudens voor energiearmoede
DEN HAAG (ANP) - De steunmaatregelen vanuit de overheid hebben vorig jaar naar schatting bijna 500.000 huishoudens behoed voor energiearmoede. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en TNO na gezamenlijk onderzoek. Ook dankzij besparingen op het verbruik lag het percentage huishoudens dat een aanzienlijk deel van het inkomen kwijt was aan de hoge energieprijzen in 2022 en 2023 lager dan in 2019, ver voor de energiecrisis.
Vorig jaar, toen de energieprijzen aanvankelijk nog verder opliepen, was het effect van het prijsplafond en de energietoeslag het duidelijkst zichtbaar. Zonder die steun zou 10,7 procent van de huishoudens 'energiearm' zijn geweest, nu was dat naar schatting 4,8 procent (ongeveer 400.000 huishoudens). In 2019 was de energiearmoede nog 8,6 procent en in 2022 4 procent.
Van energiearmoede is sprake als huishoudens met een laag inkomen relatief veel geld kwijt zijn aan gas en elektriciteit. Ook huishoudens met slecht geïsoleerde woningen vallen hieronder. De energiearmoede nam sinds 2019 gestaag af door een stijging van de inkomens en betere isolatie van woningen.
Daling energieprijzen
De historische verlaging van het energieverbruik, met 10 tot 15 procent in 2022, was ook belangrijk bij het tegengaan van energiearmoede. "Daardoor zou ook zonder steunmaatregelen vanuit de overheid de energiearmoede in 2022 lager zijn uitgevallen dan in 2019, terwijl het tijdens de energiecrisis wel een hip woord was", stelt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen enigszins verrast vast.
Sinds begin vorig jaar zijn de energieprijzen weer flink gedaald, maar inmiddels zijn ook de steunmaatregelen vanuit de overheid ten einde. Wat dit betekent voor de energiearmoede dit jaar, is ook voor TNO-onderzoeker Peter Mulder nog gissen. "Ik zou gokken dat het weer iets toeneemt ten opzichte van vorig jaar, maar nog lager ligt dan in 2019. Maar dat weten we echt niet."
Lagere inkomens
In Noordoost-Groningen, Zuid-Limburg en de steden Rotterdam en Den Haag was de energiearmoede groter dan het landelijk gemiddelde. Volgens TNO en het CBS komt dat doordat daar meer mensen met lage inkomens wonen. In Limburg en Groningen speelt daarbij mee dat er veel grote en matig geïsoleerde woningen staan, waardoor huishoudens kwetsbaarder zijn voor stijgende energieprijzen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is woensdag onderuitgegaan op de beurs in New York. Beleggers schrokken ervan dat de grote Amerikaanse ticketverkoper door een federale jury schuldig is bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Mogelijk wordt het bedrijf hierdoor later gedwongen Ticketmaster af te stoten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is door een federale jury in de Verenigde Staten schuldig bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Dat is een flinke klap voor de grote Amerikaanse ticketverkoper, die zelfs zou kunnen leiden tot het opbreken van het concern en een gedwongen afsplitsing van Ticketmaster.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is een nationaal akkoord nodig om de toekomstige welvaart van Nederland op orde te krijgen. Daarvoor pleitte oud-topman van chipmachinemaker ASML Peter Wennink woensdagavond tijdens de EW Economie-lezing in het Amsterdamse DeLaMar Theater.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse regering gaat het opschorten van sancties op Iraanse en Russische olie niet verlengen. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag. Eerder stond de VS de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen tijdelijk toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht van zeker twaalf landen nieuwe kredietaanvragen om de economische gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Waarschijnlijk gaat het vooral om landen in Afrika ten zuiden van de Sahara, heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva woensdag gezegd.
5 uur geledenKEULEN (ANP/AFP) - Autoriteiten in Duitsland en Nederland hebben woensdag een reeks huiszoekingen gedaan in een groot onderzoek naar dividendstrippen. Ook zijn invallen gedaan bij belastingadviesbureaus, heeft het Openbaar Ministerie in Keulen laten weten. Later werd dit ook bevestigd door het Openbaar Ministerie in Nederland.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel ruim 4 procent lager. Het Veldhovense concern kondigde aan voor dit jaar op een hogere omzet te rekenen dan eerder aangegeven. Maar de koersbeweging van het aandeel laat zien dat deze stap grotendeels door beleggers werd verwacht. Volgens sommige analisten zijn de nieuwe prognoses van ASML eigenlijk aan de voorzichtige kant.
8 uur geleden