Overheidsdoelen voor voorkomen ongezonde levensstijl niet gehaald
BILTHOVEN (ANP) - Slechts iets meer dan de helft van de doelen die in het Nationaal Preventieakkoord voor 2021 waren gesteld werden vorig jaar gehaald, stelt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De overheid sloot het akkoord in 2018 met een groot aantal partijen, met als doel dat in 2040 minder mensen roken, alcohol drinken of overgewicht hebben.
Van de 41 doelen die voor 2021 op de agenda stonden, zijn er 22 gehaald. Zo was een van de doelen om te zorgen dat alle steden met universiteiten en grote hogescholen plannen hadden gemaakt over het naar beneden brengen van de alcoholconsumptie onder studenten. In 2021 hadden vijf steden (een derde van het totaal) zulke plannen gemaakt.
Ook zouden alle zwangeren inmiddels het advies moeten krijgen van de verloskundigen om te stoppen met roken, maar eind 2021 gebeurde dat in slechts 47 procent van de gevallen. "In sommige gevallen waarbij doelen niet gehaald zijn, komt dit volgens partijen zoals koepelorganisaties van de horeca en sportverenigingen door de corona-epidemie", aldus het RIVM.
Rookvrij
Wat wel is gelukt: schoolterreinen en kinderdagopvanglocaties zijn zo goed als rookvrij. Ook stimuleert nu meer dan de helft van de gemeenten een gezonde leefstijl onder jongeren.
Of de doelen uit het Nationaal Preventieakkoord voor 2040 in de knel komen nu de doelen voor 2021 niet zijn gehaald weet het RIVM nog niet. Het instituut gaat dat in 2023 berekenen.
Meer uit Gezond
KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
3 dagen geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.
5 dagen geledenSOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).
5 dagen geledenLEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.
6 dagen geleden