Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overheid wil meer geld in ruimtevaart pompen

Overheid wil meer geld in ruimtevaart pompen

NOORDWIJK (ANP) - De overheid wil meer geld uitgeven aan ruimtevaart. De investeringen moeten in een komende kabinetsperiode met 60 miljoen euro per jaar omhoog. Dat staat in een rapport dat vijf ministeries donderdag hebben gepresenteerd op ruimtevaartlab ESTEC in Noordwijk. Nederland geeft nu ongeveer 135 miljoen euro per jaar uit aan ruimtevaart.

Het advies is opgesteld door een commissie waarbij de ministeries van Economische Zaken, Defensie, Infrastructuur, Buitenlandse Zaken en Onderwijs betrokken waren.

Afhankelijk

ESTEC is het kloppende hart van de Europese ruimtevaart. Veel satellieten worden daar bedacht, ontwikkeld, gebouwd en getest voordat ze naar de ruimte gaan. Zulke satellieten zijn essentieel voor de samenleving, maar ook voor legers, staat in de plannen. Europa steekt veel geld in de ruimtevaart, maar "de Nederlandse overheidsinvesteringen zijn niet meegegaan in deze trend en we verliezen de laatste jaren daardoor grote opdrachten en daarmee onze wetenschappelijke en technologische voorsprong en positie".

Het risico bestaat dat Nederland dan afhankelijk wordt van buitenlandse bedrijven, aldus de opstellers. Om dat te voorkomen, moeten bedrijven, universiteiten en de overheid nauwer samenwerken.

Ockels en Kuipers

Nederland blijft ook achter bij de norm die Europese landen met elkaar hebben afgesproken. Elk land moet bijdragen naar de omvang van zijn economie. Dat betekent dat Nederland 4,7 procent van het Europese ruimtevaartbudget voor zijn rekening moet nemen, maar Nederland komt niet verder dan zo'n 2,6 procent. De onderzoekers vergelijken het ook met andere landen. Nederlanders betalen gemiddeld ongeveer 9 euro per persoon per jaar aan ruimtevaart. In Frankrijk is dat ruim 39 euro en in Zwitserland en Noorwegen bijna 33 euro.

Een land dat veel geld in ruimtevaart steekt, kan daarvoor worden beloond met plekken voor astronauten op ruimtevluchten. In het verleden zijn de Nederlanders Wubbo Ockels en André Kuipers naar de ruimte gegaan. In de komende jaren kunnen Europese astronauten met de Verenigde Staten mee naar de maan. Over eventuele nieuwe missies voor Nederlanders laat het rapport zich echter niet uit.

Volgend kabinet

De 'ruimtevaartagenda' is opgesteld door een commissie onder leiding van oud-minister Maria van der Hoeven. Volgens haar is een ambitieus beleid "bikkelhard nodig", en is daar ook extra geld voor nodig. "We moeten leren de aarde te zien door de ogen vanuit de ruimte", schrijft ze in het rapport.

De commissie zegt dat het aan een volgend kabinet is om te besluiten of het advies wordt overgenomen en er daadwerkelijk meer geld naar ruimtevaart gaat.

Meer uit Politiek

Groep Markuszower wil coalitieakkoord intact laten, helpt kabinet

DEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.

6 minuten geleden
Klaver over Jettens Gazastandpunt: had Schoof ook kunnen zeggen

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.

4 uur geleden
Jetten zegt niet of Sjoerdsma op handelsmissie naar China kan

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.

5 uur geleden
Kabinet komt niet meer met toegezegd extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.

5 uur geleden
Drie nieuwe Kamerleden in parlementaire enquêtecommissie corona

DEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe Kamerleden gaan meehelpen bij de parlementaire enquête over de coronacrisis. Dat zijn Dion Huidekooper (D66), André Poortman (CDA) en Annelotte Lammers (Groep Markuszower), maakte Kamervoorzitter Thom van Campen donderdag bekend. D66'er Henk-Jan Oosterhuis gaat juist uit de commissie.

7 uur geleden
Jetten ziet weinig ruimte om hypotheekrenteaftrek af te bouwen

DEN HAAG (ANP) - De kans is klein dat pogingen om de hypotheekrenteaftrek verder af te bouwen op iets uitlopen, zei premier Rob Jetten in het debat over de regeringsverklaring. "Er is geen ruimte om daar de komende tijd heel uitvoerig over te filosoferen. Of ja, er is altijd ruimte om te filosoferen, maar de kans dat daar dan uit wordt gekomen is echt beperkt."

8 uur geleden
X komt niet naar gesprek over sociale media, Kamer teleurgesteld

DEN HAAG (ANP) - X komt niet naar de Tweede Kamer voor een gesprek over sociale media. "Dat u niet op onze uitnodiging ingaat om het gesprek aan te gaan, vinden wij teleurstellend", schrijven Kamerleden die een grote meerderheid vertegenwoordigen in een brief aan het sociale platform van techmiljardair Elon Musk.

9 uur geleden