Overheid verstrekte crisisnoodhulp niet altijd volgens de regels
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid heeft bij het verstrekken van de crisisnoodhulp de afgelopen maanden niet altijd de juiste procedures gevolgd. Dat zegt de Algemene Rekenkamer, die een reeks onderzoeken doet naar het kabinetsbeleid in crisistijd. Zo is bij bepaalde garanties of leningen niet altijd aan de voorwaarden voldaan over het dekken van de kosten. Ook zijn de Eerste en de Tweede Kamer in sommige gevallen te laat geïnformeerd.
De afgelopen maanden werd voor bijna 63 miljard euro aan garanties en leningen verstrekt om de economie door de coronacrisis te helpen. Daarvan wordt naar verwachting 2,6 miljard euro niet meer terugbetaald, berekende het kabinet eerder.
Het verstrekken van garanties heeft geen directe gevolgen voor de overheidsuitgaven, maar kent het risico dat de overheid alsnog met geld over de brug moet komen. Bij leningen bestaat het risico dat geld niet wordt terugbetaald.
Consequent rapporteren
Volgens de Rekenkamer is het goed om de regels voor garanties en leningen nog eens te evalueren, waarbij in het bijzonder moet worden gekeken of de spelregels in crisistijd niet te streng zijn. Ook zou de minister consequent over mogelijke financiële schade moeten rapporteren.
Tussen maart en augustus werd voor in totaal 60,9 miljard euro aan garanties afgegeven, vooral aan bedrijven en aan de zorgsector. Dat bedrag is nog los van de kosten die worden gemaakt voor de aanschaf van hulpmiddelen, naar verwachting zo'n 1,6 miljard euro. Ook de garantstelling voor ziekenhuisapothekers is nog niet bekend.
Bijna de helft van de garanties, 27,4 miljard euro, is voor het Europese herstelfonds. Daarnaast staat de overheid voor 12 miljard euro garant voor herverzekering van leverancierskredieten en is 8,5 miljard euro voor noodfondsen voor ondernemers gereserveerd. De garantiestelling aan luchtvaartmaatschappij KLM bedraagt 2,2 miljard euro, waar nog een lening van 1 miljard euro bovenop komt.
Totale lening van 1,8 miljard euro
Het totale bedrag aan verstrekte leningen is ruim 1,8 miljard euro. Dan gaat het ook om steun voor het Caribisch gebied en leningen die aan het garantiefonds voor reisgelden zijn verstrekt. Ook naar de Waddenveren werd een paar miljoen euro overgemaakt.
Alles bij elkaar zorgen de crisisnoodmaatregelen ervoor dat het het 'uitstaande risico' voor het kabinet dit jaar met 62,7 miljard euro oploopt tot 245,5 miljard euro. Dat bedrag is bijna net zo hoog als tijdens het hoogtepunt van de kredietcrisis.
Andere onderzoeken van de Rekenkamer gaan over de risico’s op misbruik en oneigenlijk gebruik van de NOW-steunmaatregel, over het testbeleid op het coronavirus en over steunmaatregelen voor grote ondernemingen. Ook worden de IT-risico’s van thuiswerken onderzocht.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/AFP) - De grote Russische olieproducent Lukoil gaat zijn buitenlandse bezittingen verkopen, meldt het bedrijf. De Verenigde Staten legden vorige week sancties op aan onder meer Lukoil vanwege de oorlog in Oekraïne.
21 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw minder omzet en winst geboekt. De omzet kwam uit op 3,2 miljard dollar (ongeveer 2,7 miljard euro), 2 procent minder dan in dezelfde periode een jaar eerder. De nettowinst bedroeg 631 miljoen dollar, een daling van 12 procent. De periode daarvoor daalde de winst fors, met bijna een derde.
24 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Amazon is van plan 30.000 kantoorbanen te schrappen vanaf dinsdag. De reductie kan verschillende afdelingen raken, waaronder personeelszaken en apparaten en diensten. Dit meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag weer hoger geëindigd. Beleggers waren optimistisch in de hoop dat de Verenigde Staten en China binnenkort een handelsakkoord sluiten. De drie hoofdgraadmeters sloten op nieuwe recordstanden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam doet dinsdag uitspraak over het verzoek van Meta om meer tijd te krijgen voor het aanpassen van Instagram en Facebook. Dit meldt algemeen directeur Evelyn Austin van Bits of Freedom (BoF). De organisatie die zich inzet voor burgerrechten en privacy had in eerste instantie de zaak aangespannen tegen het Amerikaanse techbedrijf.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hoge afgevaardigden van China komen donderdag naar Brussel voor overleg over de leveringen van zeldzame aardmetalen. Die schroefde het land eerder deze maand terug, tot onvrede van de Europese Unie (EU). Wang Wentao, de Chinese minister van Handel, is tegen de verwachtingen in niet aanwezig bij de gesprekken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Basic-Fit is maandag bij de verliezers op de aandelenbeurs in Amsterdam geëindigd. De sportschoolketen maakte bekend zijn branchegenoot Clever Fit over te nemen voor 160 miljoen euro in contanten, plus een bedrag van 15 miljoen euro als Clever Fit aan bepaalde voorwaarden voldoet. Basic-Fit zakte 3,6 procent.
4 uur geleden