Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overheid moet geen onhaalbare beloftes doen

Overheid moet geen onhaalbare beloftes doen

GEULLE (ANP) - De overheid moet geen beloftes doen die niet kunnen worden nagekomen. Het beloven van gouden bergen werkt ernstige teleurstellingen en tanend vertrouwen van burgers in de hand. Dat zei Nationale ombudsman Reinier van Zutphen dinsdag tijdens een bezoek aan door de watersnoodramp in 2021 getroffen inwoners van Geulle (Limburg).

Hij sprak er met meerdere bewoners en wethouder Vanessa de Rond van Meerssen. Dat gebeurde bij het dinsdag gepubliceerde rapport over tien herstelprojecten van de overheid, waarbij nauwelijks geleerd wordt van andere grote operaties. Daaruit bleek onder meer dat bijna nooit gevraagd wordt wat gedupeerden nodig hebben. Dat wordt van bovenaf bepaald. "De overheid zou zich tijdens het hele traject moeten afvragen: klopt het wel wat we doen, zijn mensen ermee geholpen?", zei Van Zutphen.

De inwoners van Geulle lieten tijdens het gesprek vooral hun boosheid zien over een belofte die premier Mark Rutte had gedaan, en vervolgens niet nakwam. "Eerst wordt gezegd dat alles wordt vergoed", zei hovenier Willem Otten uit Geulle. "En vervolgens worden die beloftes niet nagekomen. Dan is het vertrouwen in de overheid weg."

Belofte

"De premier beloofde dat het om een ramp ging, en dat de schade dus buiten de verzekering valt", zei bewoonster Mea Verhoef. De overheid zou daarom inspringen. Al gauw bleek dat de verzekering wel degelijk voor een groot deel bepaalde wat, of en hoeveel er werd uitgekeerd. "Dan word je basale vertrouwen in de overheid zwaar beschadigd. Bovendien verwacht ik van de overheid dat die vraagt: hoe kan ik helpen? En niet hoe ervoor gezorgd kan worden dat ze niet meer kwijt is dan waar je strikt genomen recht op hebt."

"De regels zijn heel streng gemaakt", zei bewoner Kris Förster. "Overal hoor ik mensen hier zeggen: we hebben niks gekregen of een habbekrats. Dan zijn de regels te streng."

Restschulden

"De mensen zitten met restschulden", aldus de wethouder. "Ze kunnen veel schade niet betalen. Bovendien kan niemand een hele administratie opzetten om aan regels te voldoen om geld te krijgen. Maar dat dringt niet door tot Den Haag."

Het jarenlange gesteggel over schadevergoeding beheerst het leven van bewoner Antoine Penne. "Je wordt aan je lot overgelaten. Ik zou behoefte hebben aan iemand die kan ondersteunen en raad geven."

Meer uit Binnenland

Dode bij ongeval op A76 tussen Heerlen en Geleen

SCHINNEN (ANP) - Op de A76 ter hoogte van Schinnen is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 03.00 uur een persoon om het leven gekomen. De politie meldt dat het slachtoffer op het stuk snelweg tussen Heerlen en Geleen is geraakt door meerdere voertuigen.

1 uur geleden
Politie lost waarschuwingsschoten bij aanhouding in Someren

SOMEREN (ANP) - De politie heeft waarschuwingsschoten gelost bij een aanhouding in Someren. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag een melding van een bedreiging met een vuurwapen aan de Ter Hofstadlaan in de Noord-Brabantse plaats, waarna een agent met een dienstwapen meerdere schoten loste.

4 uur geleden
Stankoverlast in Hengelo kan nog dagen aanhouden

HENGELO (ANP) - Inwoners van Hengelo kunnen nog dagen last houden van stankoverlast, meldt de veiligheidsregio Twente Veilig. Er kwamen vrijdagavond vanuit de buurten Tuindorp-Zuid en Nijverheid meerdere meldingen binnen van een hinderlijke lucht. De stank blijkt afkomstig van een bedrijf aan de Onyxstraat op het bedrijventerrein Twentekanaal. De lucht levert geen gevaar op voor de gezondheid, maar kan volgens de brandweer wel "als hinderlijk worden ervaren".

4 uur geleden
Politie vergoedt spullen van in water geduwde fotograaf

DEN HAAG (ANP) - De politie vergoedt de apparatuur van de fotograaf die zaterdag op het Malieveld bij een politieactie in het water belandde. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Op beelden die tijdens de rellen op het Malieveld rondgingen, was te zien dat de Spaanse fotograaf door een agent in het water werd geduwd.

9 uur geleden
Duikers vinden vuurwapen na dodelijke schietpartij Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Duikers die op zoek waren naar het wapen dat werd gebruikt bij de dodelijke schietpartij vrijdag in Amsterdam-Noord hebben een vuurwapen gevonden. Bronnen binnen de politie meldden eerder dat de verdachte zijn wapen in het IJ had gegooid. Politie Amsterdam gaat ervan uit dat er geen verdere verdachten zijn.

11 uur geleden
Noord-Holland wil 'duidelijke afspraken' over verduurzaming Tata

HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil "duidelijke afspraken" maken over de verduurzaming van Tata Steel, maar daarvoor is meer tijd nodig. De provincie, het Rijk en het staalbedrijf hadden afgesproken om dit voor 30 september 2026 te doen. Die deadline wordt echter een halfjaar opgeschoven, naar 1 maart 2027.

13 uur geleden
Doodgeschoten persoon Amsterdam is medewerker gevangenis Zaanstad

AMSTERDAM (ANP) - De man die vrijdag werd doodgeschoten op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord is een medewerker van Justitieel Complex Zaanstad. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen. Bronnen binnen de politie melden dat het gaat om een voormalig leidinggevende van de gevangenis, die daar nu nog werkzaam is.

13 uur geleden