Overheid moet geen onhaalbare beloftes doen
GEULLE (ANP) - De overheid moet geen beloftes doen die niet kunnen worden nagekomen. Het beloven van gouden bergen werkt ernstige teleurstellingen en tanend vertrouwen van burgers in de hand. Dat zei Nationale ombudsman Reinier van Zutphen dinsdag tijdens een bezoek aan door de watersnoodramp in 2021 getroffen inwoners van Geulle (Limburg).
Hij sprak er met meerdere bewoners en wethouder Vanessa de Rond van Meerssen. Dat gebeurde bij het dinsdag gepubliceerde rapport over tien herstelprojecten van de overheid, waarbij nauwelijks geleerd wordt van andere grote operaties. Daaruit bleek onder meer dat bijna nooit gevraagd wordt wat gedupeerden nodig hebben. Dat wordt van bovenaf bepaald. "De overheid zou zich tijdens het hele traject moeten afvragen: klopt het wel wat we doen, zijn mensen ermee geholpen?", zei Van Zutphen.
De inwoners van Geulle lieten tijdens het gesprek vooral hun boosheid zien over een belofte die premier Mark Rutte had gedaan, en vervolgens niet nakwam. "Eerst wordt gezegd dat alles wordt vergoed", zei hovenier Willem Otten uit Geulle. "En vervolgens worden die beloftes niet nagekomen. Dan is het vertrouwen in de overheid weg."
Belofte
"De premier beloofde dat het om een ramp ging, en dat de schade dus buiten de verzekering valt", zei bewoonster Mea Verhoef. De overheid zou daarom inspringen. Al gauw bleek dat de verzekering wel degelijk voor een groot deel bepaalde wat, of en hoeveel er werd uitgekeerd. "Dan word je basale vertrouwen in de overheid zwaar beschadigd. Bovendien verwacht ik van de overheid dat die vraagt: hoe kan ik helpen? En niet hoe ervoor gezorgd kan worden dat ze niet meer kwijt is dan waar je strikt genomen recht op hebt."
"De regels zijn heel streng gemaakt", zei bewoner Kris Förster. "Overal hoor ik mensen hier zeggen: we hebben niks gekregen of een habbekrats. Dan zijn de regels te streng."
Restschulden
"De mensen zitten met restschulden", aldus de wethouder. "Ze kunnen veel schade niet betalen. Bovendien kan niemand een hele administratie opzetten om aan regels te voldoen om geld te krijgen. Maar dat dringt niet door tot Den Haag."
Het jarenlange gesteggel over schadevergoeding beheerst het leven van bewoner Antoine Penne. "Je wordt aan je lot overgelaten. Ik zou behoefte hebben aan iemand die kan ondersteunen en raad geven."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft 690.000 euro opgehaald via Giro 7244 voor de bestrijding van ebola in Oost-Congo. "Meer geld is hard nodig om beschermingsmiddelen zoals pakken, handschoenen en chloor aan te schaffen", aldus Harm Goossens, directeur van het Nederlandse Rode Kruis, in een verklaring.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een op de vier mensen met een beperking zegt het gevoel te hebben niet mee te tellen in de samenleving. Dat komt naar voren in een onderzoek van het College voor de Rechten van de Mens onder ruim 1800 mensen met een beperking. Het College geeft ook aan dat de bestaanszekerheid van mensen met een handicap in het geding is; ruim een derde heeft financiële zorgen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het belang en de veiligheid van een kind moeten voorop worden gezet als er vermoedens zijn van kindermishandeling, stelt D66. De partij wil dat er beter naar kinderen wordt geluisterd en dat er geen toestemming van ouders meer nodig is om een onderzoek in te stellen.
8 uur geledenHOUTEN (ANP) - De politie heeft het rijbewijs en de auto afgepakt van een bestuurder die zondagochtend met bijna 240 kilometer per uur over de snelweg reed. De automobilist werd met zijn Mercedes gelaserd op de A2, waar 100 kilometer per uur de maximumsnelheid is.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Parool is "blij en trots" met alle aandacht die de paginagrote advertentie van Harry Styles in de zaterdagkrant genereert. Dat laat hoofdredacteur Michiel Couzy zondag weten aan het ANP. Hij overweegt extra exemplaren van de papieren zaterdageditie bij te laten drukken. In een handgeschreven advertentie bedankte de Britse ster de stad voor de gastvrijheid tijdens zijn tien concerten in de Johan Cruijff ArenA.
23 uur geledenARNHEM (ANP) - De mannen die zaterdag werden aangehouden voor de verstoring van de openbare orde rond het optreden van rapper Ye in de GelreDome in Arnhem zijn weer vrij na afgelopen avond verhoord te zijn. Dat meldt een woordvoerder van de politie. Het ging om een 22-jarige man uit Schiedam en een 24-jarige man uit Lelystad. Het Openbaar Ministerie gaat over de verdere afhandeling van hun zaak.
23 uur geledenGIETEN (ANP) - In de nachtnoodopvang in Gieten in Drenthe hebben in de nacht van zaterdag op zondag 27 asielzoekers overnacht. Dat meldt het Rode Kruis. In de nacht daarvoor sliepen er 25 mensen. In de opvang in sporthal De Goorns is plaats voor 150 mensen.
1 dag geleden