Overheid incasseerde in 2020 minder bpm door daling autoverkopen
DEN HAAG (ANP) - Massaal thuiszittende Nederlanders kochten in coronajaar 2020 veel minder auto's en motoren en daardoor incasseerde de overheid minder bpm, voluit de belasting van personenauto’s en motorrijwielen. De opbrengsten van deze belasting daalden volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) met ruim een derde. Ook andere milieubelastingen zoals brandstofaccijnzen leverden de schatkist minder op.
De overheid ontving vorig jaar 1,5 miljard euro aan bpm, tegen 2,3 miljard euro in 2019. Deze milieubelasting wordt hoger naarmate auto's meer CO2 per kilometer uitstoten en moet worden betaald als mensen een nieuw voertuig laten registreren.
Nederlanders kochten vanwege de lockdownmaatregelen minder auto's en maakten minder kilometers. Door dat laatste betaalden ze ook minder brandstofaccijnzen bij het tankstation. Het telt ook mee dat een steeds groter deel van de verkochte auto's elektrisch is en daardoor vrijgesteld van bpm.
Het totale bedrag aan milieubelastingen bedroeg 22,2 miljard euro. Dat is ruim 2 miljard euro minder dan in 2019 en de eerste daling sinds 2012. Niet alleen de opbrengsten van de bpm en brandstofaccijnzen vielen terug, maar ook die van emissierechten en energiebelasting. Dat laatste komt omdat vooral huishoudens minder belasting moesten betalen per elektriciteitsaansluiting.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrenteaftrek kan worden afgeschaft zonder dat dat tot grote verstoringen op de markt leidt, concluderen onderzoekers van de TU Delft op basis van een doorrekening. In het onderzoek, dat is gepubliceerd in economenvakblad EBS, betogen zij dat de maandlasten betaalbaar blijven.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De zorgpremies van de grote verzekeraars stijgen in 2026 niet of nauwelijks. Dat blijkt uit de premies voor het basispakket die zorgverzekeraars hebben bekendgemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland blijft ver achter bij de Verenigde Staten als het gaat om investeringen in kunstmatige intelligentie. Daarop wijst ING-econoom Marcel Klok donderdag in een onderzoeksartikel van de bank. Daarmee lijkt Nederland volgens hem een kans te missen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Als de luchtvaart in Nederland verder groeit, levert dit de economie niets extra's meer op. Nederland heeft al een uitgebreid netwerk en de markt is verzadigd. Dat komt naar voren uit een onderzoek van de Britse klimaatdenktank New Economics Foundation, gedaan in opdracht van de Europese milieuorganisatie Transport & Environment.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld gesloten. De meeste aandelen sloten hoger, maar techbedrijven stonden enigszins onder druk. Beleggers waren in afwachting van een definitieve deal in het Amerikaanse Congres die waarschijnlijk een einde maakt aan de sluiting van de federale overheid.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de bank Triodos gelijk gegeven in een rechtszaak die een stichting namens ontevreden certificaathouders had aangespannen. De Stichting Triodos Tragedie eiste een schadevergoeding voor de verliezen die de bezitters van de alternatieve aandelen hebben geleden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische Mededingingsautoriteit is een onderzoek begonnen naar de overname van het muziekfestival Pukkelpop in Hasselt door het Amerikaanse entertainmentbedrijf Live Nation. Het onderzoek richt zich vooral op de mogelijke gevolgen van de overname van Pukkelpop voor de concurrentie tussen festivalorganisatoren in België.
7 uur geleden