Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overheid gaf in 9 maanden 2 miljard meer uit dan er binnenkwam

Overheid gaf in 9 maanden 2 miljard meer uit dan er binnenkwam

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid heeft in de eerste drie kwartalen van dit jaar ruim 2 miljard euro meer uitgegeven dan er aan geld binnenkwam. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferd.

Volgens het statistiekbureau zijn zowel de inkomsten als de uitgaven van de overheid met 7 procent gestegen. Als wordt ingezoomd op de uitgaven gingen de uitkeringen en zorguitgaven het meest omhoog, met bijna 14 miljard euro. Verder is de overheid onder meer geld kwijt aan een herstelregeling voor Nederlanders die zijn gedupeerd door de vermogensrendementsheffing in box 3, ook wel bekend als de spaartaks.

In de najaarsnota ging het ministerie van Financiën voor heel 2024 uit van een tekort van 17 miljard euro, wat gelijkstaat aan 1,5 procent van de totale omvang van onze economie. Om daarop uit te komen zou de overheid in het laatste kwartaal van dit jaar nog bijna 15 miljard euro meer moeten uitgeven dan zij aan inkomsten ontvangt, geeft het CBS aan.

Overheidsschuld

Voor een goed beeld van de overheidsfinanciën wordt ook naar de overheidsschuld gekeken. Die daalde in de eerste drie kwartalen van dit jaar met bijna 12 miljard euro naar 470 miljard euro. De schuldquote, de overheidsschuld als percentage van de economie als geheel, is hierdoor verder afgenomen. Met ruim 42 procent bevindt deze graadmeter zich op het laagste niveau sinds het CBS in 1995 begon met dit bijhouden.

Het overheidssaldo en de schuldquote zijn belangrijke graadmeters voor de stand van de overheidsfinanciën in Nederland. De Europese normen schrijven voor dat het overheidstekort niet groter mag zijn dan 3 procent en de overheidsschuld niet meer dan 60 procent van het bbp mag bedragen aan het eind van het jaar.

Meer uit Financieel

CSG haalt miljarden op met grootste defensiebeursgang ooit

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) heeft in de afgelopen dagen 3,3 miljard euro opgehaald met de verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten. De aandelen werden verkocht voorafgaand aan de beursintroductie in Amsterdam. Vrijdag gaat de handel in het aandeel op het Damrak van start.

12 minuten geleden
Bioplasticfabrikant Avantium stelt opening fabriek Delfzijl uit

AMSTERDAM (ANP) - De fabrikant van bioplastics, Avantium, verwacht zijn fabriek in Delfzijl later te kunnen openen dan verwacht. Het bedrijf laat weten dat tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen zijn ontdekt. Daardoor is een veiligheidsrisico ontstaan.

15 minuten geleden
Maleisië heft beperkingen tegen Grok op na veiligheidsmaatregelen

KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - Maleisië heeft de toegang tot chatbot Grok hersteld, nadat het socialemediaplatform X veiligheidsmaatregelen had getroffen. Dat meldt de communicatietoezichthouder van het land.

51 minuten geleden
TikTok rondt joint venture in VS af om verbod te voorkomen

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.

2 uur geleden
EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector heeft de komende vijf jaar 94.000 nieuwe mensen nodig, anders wordt het een "serieus probleem" om alle opdrachten te realiseren en dreigen vertragingen. Dit heeft directeur Taco van Hoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd in gesprek met het ANP. De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken.

2 uur geleden
Achmea ziet toename conflicten bij koop en verkoop van woningen

ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.

7 uur geleden
Reuters: Amazon kondigt volgende week weer grote ontslagronde aan

SEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.

9 uur geleden