Overheid denkt aan Oekraïne-dorpen, VluchtelingenWerk is kritisch
UTRECHT (ANP) - De overheid overweegt speciale 'dorpen' te bouwen voor Oekraïense vluchtelingen. Het is een idee waar over wordt nagedacht voor de komende tijd, omdat het aantal vluchtelingen uit Oekraïne flink kan stijgen als de oorlog in dat land aanhoudt. Het Rode Kruis en VluchtelingenWerk Nederland bevestigen berichtgeving hierover van NRC. De beide organisaties spreken met de overheid over de opvang op langere termijn. VluchtelingenWerk ziet het plan niet zitten.
Iets meer dan een maand geleden viel Rusland Oekraïne binnen. Sindsdien zijn miljoenen Oekraïners op de vlucht geslagen. Sommigen blijven in het verre westen van het land, waar relatief weinig strijd is. Anderen zijn de grens overgestoken. Nederland vangt nu enkele tienduizenden vluchtelingen op, maar in de komende weken komen er misschien nog eens tienduizenden of misschien wel honderdduizenden mensen deze kant op, aldus VluchtelingenWerk. En als de oorlog lang duurt, blijven zij hier misschien jaren wonen.
Vanwege de al bestaande woningnood in Nederland kunnen Oekraïners, net als statushouders, niet zomaar een plek vinden. Daarom is bij het overleg geopperd "om aan Oekraïne-dorpen te gaan denken", aldus een woordvoerster van VluchtelingenWerk. Het is niet zeker dat de dorpen er daadwerkelijk komen en er zijn ook nog geen locaties voor in beeld. Ook een woordvoerster van het Rode Kruis bevestigt dat er "talloze scenario's worden overwogen en dit is er één van". De plannen zitten volgens haar wel nog in de "brainstormfase".
Gemengde oplossing
VluchtelingenWerk vindt dat de Oekraïners niet op een aparte plek opgevangen moeten worden, omdat ze dan niet kunnen meedoen aan de samenleving. "Wij zien meer in een gemengde oplossing, dat je verschillende doelgroepen met elkaar huisvest. Dat je plekken bouwt waar ook andere vluchtelingen en Nederlanders kunnen wonen. Als je groepen afgezonderd opvangt, komt het de integratie niet ten goede."
Als de Oekraïners hier langer moeten blijven, is het belangrijk dat ze Nederlands leren, aldus VluchtelingenWerk. "Als je wil dat ze de taal leren en de kans krijgen om werk te zoeken, dan is het belangrijk dat ze op een centrale plek wonen die bereikbaar is, waar scholen, openbaar vervoer en voorzieningen zijn."
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - De uitlatingen van Sophie Straat tijdens festival Best Kept Secret zijn niet strafbaar. Die conclusie trekt het Openbaar Ministerie Zeeland-West-Brabant. De zangeres kwam in opspraak nadat zij tijdens haar optreden in juni witte mannen opriep naar achteren te gaan.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Afgelopen weekend hebben opnieuw vele tientallen mensen melding gemaakt van discriminatie rondom evenementen van WorldPride in Amsterdam. Ook vorig weekend, tijdens de start van WorldPride, was dat het geval. De cijfers laten volgens organisatie RITA zien dat veel lhbt+'ers zich nog altijd onveilig voelen in de openbare ruimte. "Het gaat niet zozeer om de cijfers. Dit is een signaal dat er iets moet veranderen", zegt een woordvoerder.
40 minuten geledenOOSTRUM (ANP) - In natuurgebied De Rosmolen woedt een "zeer grote brand", aldus veiligheidsregio Limburg-Noord. De brandweer is bezig de brand te bestrijden met "zeer veel mensen en voertuigen".
54 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft maandag de 30-jarige Corné H. conform de eis van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf voor de gijzeling van medewerkers van de penitentiaire inrichting (PI) in Vught.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - De 20-jarige verdachte Jayden S. uit Beverwijk heeft excuses aangeboden aan de nabestaanden van de medewerker van het goudwisselkantoor aan de Breestraat in Beverwijk, die op 22 april werd doodgestoken tijdens een overval. "Ik heb er heel veel spijt van. Het had niet zo mogen lopen", zei S. maandag in de rechtbank in Haarlem, in het bijzijn van de nabestaanden van het 64-jarige slachtoffer.
1 uur geledenDRIEL (ANP) - Rijkswaterstaat zet de stuwen in de Nederrijn bij het Gelderse dorp Driel helemaal open. De waterstand aan beide kanten van het stuwcomplex is vrijwel gelijk, waardoor de kering volgens Rijkswaterstaat "geen peilregulerende functie" meer heeft. Het complex bij Amerongen, zo'n 30 kilometer verderop in de rivier, neemt die functie nu over.
1 uur geledenVOLKEL (ANP) - Zo'n veertig personen hebben maandag rond lunchtijd de hoofdingang van de vliegbasis in het Brabantse Volkel geblokkeerd. Dat meldt een woordvoerder van de demonstranten. De groep herdacht de Amerikaanse bombardementen met kernwapens op de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki, deze maand 81 jaar geleden. Ook protesteerden ze tegen oorlog in de wereld. De demonstranten zijn 81 minuten blijven zitten.
2 uur geleden