
Overgelopen Russische piloot doodgeschoten in Spanje
KYIV (ANP) - Een Russische helikopterpiloot die in de zomer van 2023 naar Oekraïne was overgelopen, Maksim Koezminov, is doodgeschoten in zijn appartement in Spanje. Dat melden Ukrainska Pravda en andere Oekraïense media, die zich baseren op een rapport van de Oekraïense militaire inlichtingendienst.
In de buurt van Koezminovs woning werd een uitgebrande auto gevonden, die zijn moordenaars zouden hebben gebruikt. De inlichtingendienst gaf geen verdere details, zoals waar in Spanje Koezminov werd doodgeschoten en wie verdacht worden van de moord.
Koezminov haalde wereldwijd het nieuws toen hij in augustus 2023 een volledig intacte Mi-8-helikopter in Oekraïne had geland en zichzelf overgaf aan de autoriteiten. Hij kreeg daarvoor een beloning van een half miljoen dollar, destijds het equivalent van 466.000 euro.
Koezminov legde in een interview in september 2023 uit hoe hij tot zijn actie was gekomen. Hij was tegen de Russische invasie in Oekraïne en wilde daarom overlopen. Koezminov contacteerde de Oekraïense inlichtingendiensten in het geheim en die hielpen hem om het moment te plannen. De Oekraïners boden veiligheidsgaranties voor hem en zijn familie, die al eerder naar Oekraïne was gehaald.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Repatriëring van Nederlanders die vastzitten in Israël, Iran, Irak en de Westelijke Jordaanoever is niet aan de orde, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken opnieuw in een bericht aan Nederlanders in die gebieden. Ook zijn de mogelijkheden van advies en ondersteuning beperkt en verschillen die per land en regio in het crisisgebied.
24 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran waarschuwt landen om geen militair materieel meer te leveren aan Israël. Een woordvoerder van het leger zei zaterdag op de staatstelevisie dat Teheran dit ziet als "deelname aan de agressie" tegen Iran.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Twee Amerikaanse B-2-bommenwerpers zijn onderweg naar het eiland Guam, in de Stille Oceaan, melden persbureau Reuters en The New York Times (NYT). Daarvandaan vliegen ze mogelijk door naar een luchtmachtbasis op Diego Garcia, in de Indische Oceaan. Vanaf Diego Garcia kunnen ze volgens experts worden ingezet in het Midden-Oosten.
2 uur geledenSPLIT (ANP/DPA) - Inwoners van verscheidene dorpen aan de Kroatische kust en tientallen toeristen zijn zaterdag gevlucht voor felle natuurbranden. Deze zijn vooralsnog niet onder controle. Een populair gebied ten zuiden van Split wordt bedreigd door het vuur. Een deel van de snelweg langs de kust, tussen de plaatsen Omis en Dubce, is volgens de media afgesloten voor verkeer.
2 uur geledenMINSK (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Keith Kellogg heeft bij Belarus de vrijlating geregeld van politieke gevangenen. Dat meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Onder de veertien die zijn vrijgelaten was een Zweedse vrouw. "Veel dank aan Trump en zijn gezant", schrijft Kristersson in verwijzing naar de Amerikaanse president Donald Trump en zijn gezant Keith Kellogg. Een woordvoerder van de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko bevestigde zaterdagavond dat de vrijlating "op verzoek was van de president van de Verenigde Staten".
3 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski is vrijgelaten. Dat meldden zijn vrouw Svetlana Tichanovskaja en mensenrechtenorganisatie Viasna zaterdag op X en op Telegram. Op beelden is te zien hoe Tichanovski onder applaus uit een busje stapt en zijn vrouw omhelst.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - President Volodymyr Zelensky heeft Roeslan Kravtsjenko officieel aangesteld als de nieuwe hoofdaanklager van Oekraïne. Hij volgt Andri Kostin op, die opstapte na de vaststelling van dienstplichtfraude bij onder meer het Openbaar Ministerie. Verscheidene medewerkers werden aan een invaliditeitsverklaring geholpen waardoor ze het leger niet in hoefden. Volgens een onderzoek van de veiligheidsdienst gebeurde dat ook op grote schaal bij andere overheidsinstanties.
5 uur geleden