Overbelast energienetwerk belemmert groei bedrijven, meldt NVM
UTRECHT (ANP) - De impact van het overbelaste energienetwerk op de bedrijfsruimtemarkt wordt steeds urgenter en belemmert de groei van bedrijven, waarschuwt makelaarsvereniging NVM Business. Op ruim de helft van de bedrijventerreinen in Nederland is geen capaciteit beschikbaar voor de extra afname van elektriciteit. Voor ruim drie op de tien locaties geldt dat er voorlopig geen stroom beschikbaar is. Slechts 5 procent van de bedrijventerreinen beschikt over voldoende elektriciteit.
Vooral het midden- en kleinbedrijf (mkb) wordt hard getroffen en ook distributiecentra lopen tegen de grenzen van het energienet aan. Naast uitdagingen met het energienet is er volgens de NVM een groot tekort aan beschikbare grond, waardoor het steeds moeilijker is geschikte en duurzame locaties voor bedrijfsruimtes en bedrijventerreinen te vinden.
Bedrijventerreinen zijn belangrijk voor de economie. Ze bieden een werkplek aan 30 procent van de beroepsbevolking en dragen 40 procent bij aan het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei. De beperkte ruimte op het stroomnet maakt bedrijven terughoudend met investeringen. Ook vallen nieuwbouwprojecten stil door een tekort aan bouwkavels en gebrek aan ruimte op het energienet.
Energiehubs
Vooral het mkb, de groeimotor van de economie, dreigt daardoor vast te lopen, waarschuwt voorzitter Irene Flotman van NVM Business. "Dat is zorgwekkend, omdat het zowel het lokale bedrijfsleven als de bredere nationale economie belemmert en de concurrentiepositie van Nederland verzwakt", aldus Flotman die het nieuwe kabinet oproept om een aanpak te ontwikkelen voor het energienetwerk en ruimtegebrek.
Duurzame oplossingen zoals energiehubs zouden volgens Flotman uitkomst kunnen bieden. In deze hubs combineren bedrijven de opwekking, opslag en een slim gebruik van het elektriciteitsnet om pieken in vraag en aanbod op te vangen. In Tholen is deze maand de eerste energiehub in Nederland gerealiseerd. Dat voorbeeld zou volgens haar ook in andere regio's navolging moeten krijgen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
15 uur geleden