Overal in Frankrijk spontane demonstraties na aanblijven regering
PARIJS (ANP) - In allerlei Franse steden zijn maandagavond spontane demonstraties ontstaan vanwege de omstreden pensioenplannen van de regering. In Parijs waren 2000 agenten op de been vanwege de protesten. In de Franse hoofdstad werden 171 mensen gearresteerd. Ook in steden als Bordeaux, Lille, Toulouse, Straatsburg, Nantes, Rennes en Lyon gingen mensen de straat op, net als in kleinere Franse plaatsen als Limoges, Amiens en Caen.
De protesten volgden op een week waarin al verschillende keren gedemonstreerd werd tegen de pensioenplannen, die vorige week zonder goedkeuring van het parlement zijn doorgevoerd. Vooral de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64 maakt veel Fransen woedend. Nadat de regering maandag twee moties van wantrouwen overleefde, werd premier Elisabeth Borne door de betogers "antidemocratisch" beleid verweten. Een van de moties van wantrouwen werd niet aangenomen omdat het in het parlement met 577 zetels aan slechts negen stemmen ontbrak.
In Parijs werden maandagavond in verschillende arrondissementen prullenbakken in brand gestoken en liepen mensenmassa's door de straten. "President Emmanuel Macron, treed af" en "Parijs, sta op, sta op", riepen de demonstranten volgens het Franse BFMTV. De Franse krant Le Monde sprak van een "kat-en-muisspel in de straten van Parijs" en op beelden was te zien hoe de veelal jonge demonstranten de confrontatie met de politie zochten. Volgens een verslaggever van persbureau AFP werd traangas ingezet.
Ook in verschillende delen van Lyon werden kleine brandjes gesticht, meldt Le Monde. In de stad arresteerde de politie acht mensen. Eén agent raakte lichtgewond. In het nabijgelegen Saint-Étienne werden vier arrestaties verricht, daar raakten drie agenten gewond. Arrestaties waren er ook in Rennes, waar twee mensen werden opgepakt. In Dijon en Straatsburg werden winkelruiten door demonstranten vernield. In andere steden kwamen honderden mensen bij elkaar, maar liep het voor zover bekend niet uit de hand.
De pensioenhervormingen zijn volgens de regering nodig omdat het pensioenstelsel anders onbetaalbaar wordt. Dinsdagochtend spreekt Macron erover met premier Borne. De Franse president heeft nog niet gereageerd sinds zijn regering de stemmingen maandag ternauwernood overleefde.
Donderdag wordt een nieuwe landelijke actiedag met stakingen verwacht.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) waarschuwt inwoners van drie dorpen ten noorden van de rivier de Litani om te vertrekken. Er staan aanvallen aan te komen, zegt de krijgsmacht. Aanvallen op de zuidelijke stad Tyrus kostten volgens de Libanese burgerbescherming aan zeven mensen het leven.
22 minuten geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne is vrijdag een lokaal bestand ingegaan in de omgeving van de kerncentrale Zaporizja. Dat moet reparaties aan een hoogspanningslijn mogelijk maken, zodat een mogelijk nucleair ongeval kan worden voorkomen, meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Dat bemiddelde tussen de strijdende partijen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Kennedy Center heeft medewerkers opdracht gegeven de naam van president Donald Trump te verwijderen. Teksten in e-mails en andere documenten moeten meteen worden aangepast. Voor het weghalen van de naam van Trump op borden, de website en in brochures geldt een deadline van 12 juni. Dat schrijven Amerikaanse media als PBS en NBC News, die zich baseren op een interne memo.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan wil in de komende decennia tot veertien verouderde kernreactoren vervangen. Het ministerie van Economie, Handel en Industrie deed vrijdag een voorstel daartoe, om zo aan de stijgende vraag naar elektriciteit te kunnen blijven voldoen.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping brengt op 8 en 9 juni een bezoek aan Noord-Korea. De president werd uitgenodigd voor een staatsbezoek door de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, meldt de Chinese staatstelevisie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag wetgeving aangenomen voor een hulppakket voor Oekraïne en nieuwe sancties tegen Rusland. Naast Democraten stemden ook achttien Republikeinen voor de wet, opnieuw een teken van verzet tegen president Donald Trump binnen de partij.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Amerikaanse en Europese functionarissen zijn er na twee dagen onderhandelen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een hoge vertegenwoordiger voor Bosnië en Herzegovina. Dat bevestigde de vertrekkende gezant Christian Schmidt, die aangeeft dat het overleg binnenkort wordt voortgezet.
7 uur geleden