Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Overal in Frankrijk spontane demonstraties na aanblijven regering

Overal in Frankrijk spontane demonstraties na aanblijven regering

PARIJS (ANP) - In allerlei Franse steden zijn maandagavond spontane demonstraties ontstaan vanwege de omstreden pensioenplannen van de regering. In Parijs waren 2000 agenten op de been vanwege de protesten. In de Franse hoofdstad werden 171 mensen gearresteerd. Ook in steden als Bordeaux, Lille, Toulouse, Straatsburg, Nantes, Rennes en Lyon gingen mensen de straat op, net als in kleinere Franse plaatsen als Limoges, Amiens en Caen.

De protesten volgden op een week waarin al verschillende keren gedemonstreerd werd tegen de pensioenplannen, die vorige week zonder goedkeuring van het parlement zijn doorgevoerd. Vooral de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64 maakt veel Fransen woedend. Nadat de regering maandag twee moties van wantrouwen overleefde, werd premier Elisabeth Borne door de betogers "antidemocratisch" beleid verweten. Een van de moties van wantrouwen werd niet aangenomen omdat het in het parlement met 577 zetels aan slechts negen stemmen ontbrak.

In Parijs werden maandagavond in verschillende arrondissementen prullenbakken in brand gestoken en liepen mensenmassa's door de straten. "President Emmanuel Macron, treed af" en "Parijs, sta op, sta op", riepen de demonstranten volgens het Franse BFMTV. De Franse krant Le Monde sprak van een "kat-en-muisspel in de straten van Parijs" en op beelden was te zien hoe de veelal jonge demonstranten de confrontatie met de politie zochten. Volgens een verslaggever van persbureau AFP werd traangas ingezet.

Ook in verschillende delen van Lyon werden kleine brandjes gesticht, meldt Le Monde. In de stad arresteerde de politie acht mensen. Eén agent raakte lichtgewond. In het nabijgelegen Saint-Étienne werden vier arrestaties verricht, daar raakten drie agenten gewond. Arrestaties waren er ook in Rennes, waar twee mensen werden opgepakt. In Dijon en Straatsburg werden winkelruiten door demonstranten vernield. In andere steden kwamen honderden mensen bij elkaar, maar liep het voor zover bekend niet uit de hand.

De pensioenhervormingen zijn volgens de regering nodig omdat het pensioenstelsel anders onbetaalbaar wordt. Dinsdagochtend spreekt Macron erover met premier Borne. De Franse president heeft nog niet gereageerd sinds zijn regering de stemmingen maandag ternauwernood overleefde.

Donderdag wordt een nieuwe landelijke actiedag met stakingen verwacht.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: recht is sterker dan geweld, ook voor Groenland

NICOSIA (ANP/RTR) - Het internationale recht geldt ook voor Groenland, onderstreept voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump het eiland te annexeren. Dat deed ze in een toespraak tijdens de ceremonie waarbij het voorzitterschap van de EU werd overgedragen aan Cyprus.

3 uur geleden
VS spreken Denemarken volgende week over Groenland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.

4 uur geleden
Rubio: VS hebben stappenplan voor Venezuela

WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".

4 uur geleden
Voorzitter Huis VS spreekt van enkel diplomatie over Groenland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.

5 uur geleden
Kremlin noemt inbeslagname tanker door VS in strijd met recht

MOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.

6 uur geleden
Rusland stuurt onderzeeër naar tanker die gevolgd wordt door VS

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.

8 uur geleden
Syrisch leger bombardeert Koerdische wijken in Aleppo

ALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.

9 uur geleden