Overal in Frankrijk spontane demonstraties na aanblijven regering
PARIJS (ANP) - In allerlei Franse steden zijn maandagavond spontane demonstraties ontstaan vanwege de omstreden pensioenplannen van de regering. In Parijs waren 2000 agenten op de been vanwege de protesten. In de Franse hoofdstad werden 171 mensen gearresteerd. Ook in steden als Bordeaux, Lille, Toulouse, Straatsburg, Nantes, Rennes en Lyon gingen mensen de straat op, net als in kleinere Franse plaatsen als Limoges, Amiens en Caen.
De protesten volgden op een week waarin al verschillende keren gedemonstreerd werd tegen de pensioenplannen, die vorige week zonder goedkeuring van het parlement zijn doorgevoerd. Vooral de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64 maakt veel Fransen woedend. Nadat de regering maandag twee moties van wantrouwen overleefde, werd premier Elisabeth Borne door de betogers "antidemocratisch" beleid verweten. Een van de moties van wantrouwen werd niet aangenomen omdat het in het parlement met 577 zetels aan slechts negen stemmen ontbrak.
In Parijs werden maandagavond in verschillende arrondissementen prullenbakken in brand gestoken en liepen mensenmassa's door de straten. "President Emmanuel Macron, treed af" en "Parijs, sta op, sta op", riepen de demonstranten volgens het Franse BFMTV. De Franse krant Le Monde sprak van een "kat-en-muisspel in de straten van Parijs" en op beelden was te zien hoe de veelal jonge demonstranten de confrontatie met de politie zochten. Volgens een verslaggever van persbureau AFP werd traangas ingezet.
Ook in verschillende delen van Lyon werden kleine brandjes gesticht, meldt Le Monde. In de stad arresteerde de politie acht mensen. Eén agent raakte lichtgewond. In het nabijgelegen Saint-Étienne werden vier arrestaties verricht, daar raakten drie agenten gewond. Arrestaties waren er ook in Rennes, waar twee mensen werden opgepakt. In Dijon en Straatsburg werden winkelruiten door demonstranten vernield. In andere steden kwamen honderden mensen bij elkaar, maar liep het voor zover bekend niet uit de hand.
De pensioenhervormingen zijn volgens de regering nodig omdat het pensioenstelsel anders onbetaalbaar wordt. Dinsdagochtend spreekt Macron erover met premier Borne. De Franse president heeft nog niet gereageerd sinds zijn regering de stemmingen maandag ternauwernood overleefde.
Donderdag wordt een nieuwe landelijke actiedag met stakingen verwacht.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.
13 uur geleden