Ouwehand: PvdD-plannen voor kleinere veestapel kosten 26 miljard
DEN HAAG (ANP) - Het gaat 26 miljard euro kosten om de Nederlandse veehouderij met 75 procent te laten krimpen, zegt Partij voor de Dieren-leider Esther Ouwehand maandagavond in het tv-programma Op1. Van dat geld kunnen boeren hun bedrijf "omschakelen", zodat de veestapel binnen vier jaar met ongeveer 480 miljoen dieren afneemt.
De PvdD pleit voor zo'n afname in haar verkiezingsprogramma. Ouwehand wil die afname binnen vier jaar realiseren, hoewel onderzoeksbureau Ecorys, dat de plannen doorrekende, hier tien jaar voor had gerekend. Ook wil ze subsidies voor veehouderijen, ter waarde van 800 miljoen euro per jaar, stopzetten en dat geld gebruiken om boeren te helpen omschakelen.
Presentator Hugo Logtenberg was niet overtuigd. Volgens hem kan ze nog geen begin maken met 26 miljard euro, zeker niet "als u weet wat het uitkopen van een paar varkensboeren al kost". Ouwehand wil niet langer "doormodderen", maar er liever snel werk van maken omdat dit volgens haar op de langere termijn geld scheelt.
Ook andere partijen willen een kleinere veestapel. GroenLinks bepleitte maandag een halvering voor 2030. Vorig jaar riep D66-er Tjeerd de Groot ook al op tot een halvering, om zo de stikstofcrisis te beteugelen. Zijn uitspraken leidden tot massale protesten van boeren, onder meer op het Malieveld in Den Haag en bij verschillende provinciehuizen.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
4 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
13 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
17 uur geleden