
Ouwehand over partijconflict: het zal heel schadelijk zijn
DEN HAAG (ANP) - Het conflict binnen de Partij voor de Dieren is "heel schadelijk" geweest voor de partij, zei partijleider Esther Ouwehand woensdag tijdens een opname voor het televisieprogramma College Tour van KRO-NCRV. "Ik denk ook niet dat ik alles ongedaan kan maken."
Het partijbestuur besloot Ouwehand zaterdag niet meer als lijsttrekker voor te dragen. Dat gebeurde na "signalen" die wijzen op integriteitsschendingen. Dat zorgde voor veel ophef binnen de partij. Lokale en provinciale afdelingen kwamen in opstand tegen het bestuur.
Ouwehand wil niet spreken van een schisma binnen de partij. Ze noemde het een "heel heftige groeistuip", maar erkent wel dat het "heel lelijk" is geworden.
College Tour
Kort voor de opname van College Tour maakte het partijbestuur bekend "vanwege de ophef" op te stappen en Ouwehand weer voor te dragen als lijsttrekker. Ze zegt "gemengde gevoelens" te hebben over het vertrek van de bestuursleden. Ouwehand voerde naar eigen zeggen al jaren een strijd met het bestuur.
Dat conflict draaide volgens haar om het "doorontwikkelen" van de partij. "Dat was het punt." Het gaat dan om zaken als democratisering. Ouwehand zegt nooit iets te hebben gehoord over integriteitsschendingen. Ze weet nog steeds niet wat de klachten inhouden en weet ook niets van dergelijke schendingen.
'Akelig'
Ouwehand vindt het "heel akelig" dat de beschuldigingen in de lucht blijven hangen. Ze weet niet hoe ze het vertrouwen moet herstellen. Ze heeft wel een advocaat in de arm genomen na het besluit van het bestuur om haar niet meer voor te dragen.
Een van de klachten van Ouwehand was dat het bestuur nog te veel luistert naar de oprichters van de partij. Daartoe behoort ook Niko Koffeman die voor de partij in de Eerste Kamer zit. Ouwehand wilde tijdens de opnames niet over personen spreken. Ze zei dat het ook niet aan de partijleider is om stappen tegen mensen te zetten.
Oud-partijleider Thieme
Volgens haar speelde oprichter en oud-partijleider Marianne Thieme geen rol in de strijd omdat zij niet meer actief betrokken zou zijn bij de partij. In 2010 hadden Ouwehand en Thieme ruzie. Thieme schrapte Ouwehand toen van de kandidatenlijst, maar de leden draaiden dit terug. Dat conflict was geen "richtingenstrijd", maar ging puur om de werkrelatie, aldus Ouwehand.
De Partij voor de Dieren zit met zes mensen in de Tweede Kamer en stond in de peilingen op winst. Ouwehand noemde GroenLinks/PvdA en Volt als partijen waarmee ze kan samenwerken. Maar ze zei ook dat ze "geen water bij de wijn doet als het gaat om onze groene idealen".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins is bereid om op zoek te gaan naar alternatieven voor onderwijsbezuinigingen, als de Tweede Kamer daarom vraagt. Dat heeft de NSC-minister gezegd in een debat over de onderwijsbegroting.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nu de Tweede Kamer een aanpassing heeft aangenomen om illegaal verblijf van vreemdelingen strafbaar te stellen, stemt de PVV hoe dan ook voor de Asielnoodmaatregelenwet. Dat schrijft PVV-leider Geert Wilders op X. De wet schaft asielvergunningen voor onbepaalde tijd af en verkort de maximale duur van tijdelijke vergunningen van vijf naar drie jaar.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid tekent zich af tegen de bezuiniging van jaarlijks 177 miljoen euro die het kabinet wil doorvoeren op een regeling waardoor voornamelijk vmbo-scholieren extra ondersteuning krijgen. NSC-Kamerlid Aant Jelle Soepboer zei in een debat over de onderwijsbegroting dat hij een motie ondertekent die het kabinet vraagt om de bezuiniging op deze onderwijskansenregeling te "heroverwegen" richting Prinsjesdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NSC reageert niet meteen afwijzend op het oppositieplan om geld dat eigenlijk is bedoeld voor een constitutioneel hof, uit te geven om het nijpende cellentekort te verkleinen. "Ik zeg niet 'nee', ik zeg alleen ook nog geen 'ja'. Ik ben zonder meer bereid om met alle partijen hier aan tafel in gesprek te gaan om te zien hoe we dit rondkrijgen", zei NSC-Kamerlid Willem Koops dinsdagmiddag tijdens een debat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie krijgt er veel geld bij. Voor de VVD was het dinsdag aanleiding om te vragen of een vliegdekschip voor de Koninklijke Marine geen optie is. Demissionair staatssecretaris Gijs Tuinman was duidelijk: een vliegdekschip is voor Nederland niet te betalen. "Het is extreem duur in aanschaf en exploitatie." Bovendien vraagt de NAVO ons land ook niet om zo'n schip te kopen, zei hij.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil het aantal overheidswebsites verminderen om informatie makkelijker vindbaar te maken. De overheid heeft zeker ruim 8800 websites en apps, waarvan bijna de helft niet voldoet aan de regels voor digitale toegankelijkheid. Staatssecretaris Eddie van Marum heeft dinsdag het nationaal actieplan webbeleid naar de Tweede Kamer gestuurd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat statushouders niet langer met voorrang kans maken op een sociale huurwoning. Een voorstel van de PVV om dat in de wet aan te passen, is dinsdag aangenomen. SGP, VVD, BBB, FVD en JA21 stemden voor het PVV-amendement, goed voor 75 zetels. Niet alle Kamerleden waren aanwezig, de hoofdelijke stemming kwam uit op 72 voor en 69 tegen.
5 uur geleden