Ouwehand: nieuw kabinet moet rechtsstaat respecteren
DEN HAAG (ANP) - Het is "urgenter en zorgwekkender dan ooit" geworden of een nieuw kabinet de rechtsstaat wel respecteert, zegt Partij voor de Dieren-leider Esther Ouwehand. Dat een nieuw kabinet dat doet, is dan ook haar voornaamste boodschap aan verkenner Ronald Plasterk.
Het initiatief om te komen tot een nieuwe kabinet moet aan NSC en GroenLinks-PvdA worden gegeven, vindt Ouwehand. Dat heeft ze in haar gesprek met Plasterk geadviseerd. Als de PVV het voortouw blijft houden, komt er geen regering "die de rechtsstaat respecteert en die ook minderheden gewoon beschermt", zei ze na afloop van het gesprek met de verkenner.
Ze vindt het niet vreemd om GL-PvdA het initiatief te geven, terwijl deze partij niet de grootste is geworden. "Het is vooral gek als we een regering zouden vormen die aan alle kanten de rechtsstaat niet respecteert", zei Ouwehand.
Met vuur gespeeld
"De taak van de volksvertegenwoordiging is echt heel nadrukkelijk het beschermen van de rechten van minderheden", zegt Ouwehand. Zonder de PVV te noemen verwijst ze wel degelijk naar die partij: Geert Wilders heeft in het programma van zijn PVV onder meer staan dat moskeeën dicht moeten en er een verbod komt op de koran.
Ze verwijt de VVD "met vuur te hebben gespeeld. Zij hebben het vorige kabinet expres laten vallen over de ruggen van kwetsbare vluchtelingen, puur vanuit het partijpolitieke belang zodat ze dan campagne konden voeren op migratie. Vervolgens hebben ze ook de deur opengezet voor de PVV." Daardoor is de partij van Wilders de grootste geworden, "waarbij we er niet op kunnen vertrouwen dat die rechtsstaat veilig is", zegt Ouwehand.
Verder heeft Ouwehand nog wat persoonlijks uitgepraat met Plasterk. Zij stemde niet in met zijn benoeming als verkenner en heeft hem uitgelegd waarom. Ze liet voorafgaand aan het gesprek een paar columns zien aan de pers over bijvoorbeeld stikstof en klimaatactivisten, die Plasterk schreef voor De Telegraaf. Ze wilde het daar "gewoon open en direct" met hem over hebben. Ouwehand zou zelf iemand anders hebben aangewezen als verkenner omdat Plasterk volgens haar klimaatactivisten criminaliseert en opruiende columns schrijft. "En dat heb ik rechtstreeks uitgesproken", aldus de leider van de dierenpartij na het gesprek.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.
11 uur geleden