Oudste bank ter wereld doet bod op grotere Italiaanse rivaal
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse bank Monte dei Paschi di Siena heeft een overnamebod uitgebracht op Mediobanca. De oudste bank ter wereld wil zijn grotere Italiaanse rivaal via een aandelenruil kopen voor 13,3 miljard euro. Met de overname wil Paschi een "nieuwe nationale kampioen creëren in de Italiaanse banksector".
Het overnamebod is een nieuwe stap in de fusiegolf binnen de Italiaanse bankensector, die in 2020 begon. Ook wordt het gezien als een reactie op het overnamebod dat UniCredit, de grootste bank van Italië, eind november vorig jaar uitbracht op zijn kleinere binnenlandse rivaal Banco BPM.
Monte dei Paschi, opgericht in 1472, balanceerde de afgelopen jaren zelf herhaaldelijk op de rand van de afgrond. In 2009 moest de bank voor het eerst worden gered nadat slechte leningen en derivatentransacties bijna tot een faillissement leidden. In 2017 moest de bank opnieuw met miljarden euro's staatssteun overeind worden gehouden. De Italiaanse overheid werd toen de grootste aandeelhouder van Paschi.
Meer samenvoegingen
De Italiaanse regering van premier Giorgia Meloni is echter voorstander van meer samenvoegingen in het bankenlandschap en probeert al langer het staatsbelang in Paschi af te bouwen. In november vorig jaar slaagde de overheid erin om de toekomst van Paschi veilig te stellen. Met hulp van enkele grote investeerders wist de regering de bank weer in private handen te brengen en Italiaans te houden.
Tot de nieuwe investeerders in Paschi behoren de miljardair Francesco Gaetano Caltagirone, eigenaar van de krant Messaggero, en de familie Del Vecchio, oprichters van Ray-Ban-maker EssilorLuxottica. Caltagirone en de erfgenamen van Del Vecchio bezitten ook grote belangen in Mediobanca. De Italiaanse staat heeft nog een belang van 11,7 procent in Paschi.
Delfin, de holdingmaatschappij van de familie Del Vecchio, heeft inmiddels zijn belang in Paschi uitgebreid tot 9,8 procent en is daarmee na de Italiaanse staat de grootste aandeelhouder. Bouwmagnaat Caltagirone heeft zijn belang opgeschroefd tot 5 procent en ook Banco BPM heeft een belang van 5 procent in Paschi. Deze aankopen werden gezien als een voorbode voor een samenvoeging van Paschi en Banco BPM. Die plannen werden echter gedwarsboomd door het bod van UniCredit op Banco BPM.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - KLM had beter moeten communiceren met passagiers die deze week strandden op Schiphol omdat er massaal vluchten werden geannuleerd vanwege de sneeuwval. Dat heeft KLM-topvrouw Marjan Rintel donderdagavond toegegeven in tv-programma Pauw & De Wit.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op Wall Street hebben donderdag enthousiast gereageerd op nieuwe fusiegesprekken tussen de grote internationale mijnbouwers Rio Tinto en Glencore. De mogelijke samensmelting zou van de twee het grootste mijnbouwbedrijf ter wereld maken. Iets meer dan een jaar geleden liepen eerdere gesprekken tussen de concerns nog spaak.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse mediaconcern Paramount Skydance wil muziekzender MTV weer groot maken en zoekt daarbij de hulp van de muziekindustrie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het winterse weer zorgt vrijdag weer voor vluchtuitval op Schiphol. KLM heeft aangekondigd "preventief" 80 vluchten van en naar de luchthaven te schrappen, omdat vrijdagavond slecht weer wordt verwacht. Vooral vluchten naar Europese bestemmingen, waarnaar vaak meerdere vluchten per dag gaan, gaan dan niet door.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat tegen de ondertekening van het vrijhandelsakkoord met het Mercosur-blok van Zuid-Amerikaanse landen stemmen, heeft de Franse president Emmanuel Macron laten weten. Maar het akkoord komt er mogelijk toch.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.
10 uur geleden