Oudste bank ter wereld doet bod op grotere Italiaanse rivaal
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse bank Monte dei Paschi di Siena heeft een overnamebod uitgebracht op Mediobanca. De oudste bank ter wereld wil zijn grotere Italiaanse rivaal via een aandelenruil kopen voor 13,3 miljard euro. Met de overname wil Paschi een "nieuwe nationale kampioen creëren in de Italiaanse banksector".
Het overnamebod is een nieuwe stap in de fusiegolf binnen de Italiaanse bankensector, die in 2020 begon. Ook wordt het gezien als een reactie op het overnamebod dat UniCredit, de grootste bank van Italië, eind november vorig jaar uitbracht op zijn kleinere binnenlandse rivaal Banco BPM.
Monte dei Paschi, opgericht in 1472, balanceerde de afgelopen jaren zelf herhaaldelijk op de rand van de afgrond. In 2009 moest de bank voor het eerst worden gered nadat slechte leningen en derivatentransacties bijna tot een faillissement leidden. In 2017 moest de bank opnieuw met miljarden euro's staatssteun overeind worden gehouden. De Italiaanse overheid werd toen de grootste aandeelhouder van Paschi.
Meer samenvoegingen
De Italiaanse regering van premier Giorgia Meloni is echter voorstander van meer samenvoegingen in het bankenlandschap en probeert al langer het staatsbelang in Paschi af te bouwen. In november vorig jaar slaagde de overheid erin om de toekomst van Paschi veilig te stellen. Met hulp van enkele grote investeerders wist de regering de bank weer in private handen te brengen en Italiaans te houden.
Tot de nieuwe investeerders in Paschi behoren de miljardair Francesco Gaetano Caltagirone, eigenaar van de krant Messaggero, en de familie Del Vecchio, oprichters van Ray-Ban-maker EssilorLuxottica. Caltagirone en de erfgenamen van Del Vecchio bezitten ook grote belangen in Mediobanca. De Italiaanse staat heeft nog een belang van 11,7 procent in Paschi.
Delfin, de holdingmaatschappij van de familie Del Vecchio, heeft inmiddels zijn belang in Paschi uitgebreid tot 9,8 procent en is daarmee na de Italiaanse staat de grootste aandeelhouder. Bouwmagnaat Caltagirone heeft zijn belang opgeschroefd tot 5 procent en ook Banco BPM heeft een belang van 5 procent in Paschi. Deze aankopen werden gezien als een voorbode voor een samenvoeging van Paschi en Banco BPM. Die plannen werden echter gedwarsboomd door het bod van UniCredit op Banco BPM.
Meer uit Financieel
BROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
31 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
48 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.
2 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Tesla gaat waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots verkopen aan het grote publiek. Dat zei Elon Musk op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. Volgens de topman van de autofabrikant zal de toekomst van het bedrijf steeds meer afhangen van dergelijke humanoïde robots.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
4 uur geleden