Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oudste Amerikaanse senator Dianne Feinstein (90) overleden

Oudste Amerikaanse senator Dianne Feinstein (90) overleden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse senator Dianne Feinstein is op 90-jarige leeftijd overleden. De Democraat uit Californië was de oudste persoon in de Senaat en tevens de langstzittende vrouwelijke senator.

Ze kwam in 1992 in de Senaat terecht en werd daarna vijf keer herkozen. In februari maakte ze bekend dat ze niet op zou gaan voor nog een termijn in 2024. In Amerikaanse media verschenen toen al langer berichten dat haar geheugen achteruitging en dat ze daardoor haar werk niet meer goed zou kunnen uitvoeren. Door gezondheidsproblemen stond ze dit jaar ook al drie maanden aan de kant.

Feinstein ging tijdens haar lange carrière onder meer de strijd aan met het wapengeweld in de Verenigde Staten. Ze werd in 1978 de eerste vrouwelijke burgemeester van haar geboorteplaats San Francisco nadat haar voorganger was doodgeschoten. Sindsdien maakte ze zich hard voor strengere wapenwetten.

Vervanger

Daarnaast kwam ze in 2014 groot in het nieuws toen een commissie die zij leidde een rapport presenteerde over de martelpraktijken van de CIA in Guantanamo Bay na 9/11. "De geschiedenis zal over ons oordelen" zei Feinstein daarover, ondanks veel kritiek van Republikeinen en veiligheidsdiensten dat het rapport werd gepubliceerd. "De acties van de CIA zijn een smet op onze waarden en op onze geschiedenis."

In een reactie op het overlijden noemt president Joe Biden Feinstein een "echte vriendin" en prijst hij haar pionierswerk als politica en haar strijd tegen gevechtswapens. "Ze heeft geschiedenis geschreven op zoveel verschillende manieren, en ons land zal generaties lang profiteren van haar erfenis. Dianne was vaak de enige vrouw in de kamer, een rolmodel voor zoveel Amerikanen - een taak die ze serieus nam."

Nu Feinsteins zetel vrijkomt, mag de gouverneur van Californië een vervanger aanwijzen tot er met verkiezingen een nieuwe senator wordt gekozen. De staat Californië stemt vrijwel altijd voor Democraten en ook de huidige gouverneur is een Democraat.

Meer uit Buitenland

Israël voert luchtaanvallen uit op zuiden van Beiroet

BEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.

3 uur geleden
Justitieminister Bondi gedagvaard om te getuigen in zaak-Epstein

WASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.

3 uur geleden
Senaat VS stemt tegen resolutie inperken macht Trump

WASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.

5 uur geleden
Israël versoepelt beperkingen, mensen mogen weer naar hun werk

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.

7 uur geleden
Hezbollah-leider geeft zich niet over en noemt verzet enige optie

BEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.

8 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iran, krachtige explosie gehoord

TEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.

8 uur geleden
VS zeggen dat Spanje militair wil samenwerken, Madrid ontkent

WASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt heeft woensdag gezegd dat Spanje heeft ingestemd om met de VS samen te werken op militair gebied. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares ontkent dat.

9 uur geleden