'Oudst bekende' steen met de tien geboden levert 5 miljoen op
NEW YORK (ANP) - Een steen met daarin de oudst bekende inscriptie van de tien geboden is op een veiling voor ruim 5 miljoen dollar (4,8 miljoen euro) verkocht, meldt veilinghuis Sotheby's. Het veilinghuis dateert de witte marmeren steen op ongeveer 1500 jaar oud.
De steen werd in 1947 beschreven door de archeoloog Jacob Kaplan. Hij zei hem een paar jaar eerder gekocht te hebben van een Arabische man. Die zou hem weer gekregen hebben via zijn vader, die hem dertig jaar daarvoor gevonden zou hebben in het zuiden van Israƫl. Al die tijd zou de 52 kilo zware steen in zijn woning op de grond gelegen hebben als een soort drempel.
Deskundigen waarschuwden eerder deze week in The New York Times dat niet vastgesteld kan worden of het verhaal over de vondst van de steen klopt. Het is zelfs de vraag of de steen wel echt is. Er zijn veel vervalsingen, en die zijn niet altijd herkenbaar.
Leefregels
De steen telt tien geboden, maar die komen niet precies overeen met de tien leefregels uit de Bijbel. Het derde gebod, dat de naam van God niet ijdel gebruikt mag worden, ontbreekt. Wel is er een tiende gebod dat voorschrijft dat de gelovigen God moeten aanbidden op de berg Gerizim.
Sotheby's had vooraf de verwachting uitgesproken dat de steen 1 tot 2 miljoen dollar zou opbrengen.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.
2 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
8 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
9 uur geleden