Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Oudst bekende' steen met de tien geboden levert 5 miljoen op

'Oudst bekende' steen met de tien geboden levert 5 miljoen op

NEW YORK (ANP) - Een steen met daarin de oudst bekende inscriptie van de tien geboden is op een veiling voor ruim 5 miljoen dollar (4,8 miljoen euro) verkocht, meldt veilinghuis Sotheby's. Het veilinghuis dateert de witte marmeren steen op ongeveer 1500 jaar oud.

De steen werd in 1947 beschreven door de archeoloog Jacob Kaplan. Hij zei hem een paar jaar eerder gekocht te hebben van een Arabische man. Die zou hem weer gekregen hebben via zijn vader, die hem dertig jaar daarvoor gevonden zou hebben in het zuiden van Israël. Al die tijd zou de 52 kilo zware steen in zijn woning op de grond gelegen hebben als een soort drempel.

Deskundigen waarschuwden eerder deze week in The New York Times dat niet vastgesteld kan worden of het verhaal over de vondst van de steen klopt. Het is zelfs de vraag of de steen wel echt is. Er zijn veel vervalsingen, en die zijn niet altijd herkenbaar.

Leefregels

De steen telt tien geboden, maar die komen niet precies overeen met de tien leefregels uit de Bijbel. Het derde gebod, dat de naam van God niet ijdel gebruikt mag worden, ontbreekt. Wel is er een tiende gebod dat voorschrijft dat de gelovigen God moeten aanbidden op de berg Gerizim.

Sotheby's had vooraf de verwachting uitgesproken dat de steen 1 tot 2 miljoen dollar zou opbrengen.

Meer uit Buitenland

VS riskeren woede China met grote wapenverkoop aan Taiwan

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een pakket wapenleveranties aan Taiwan ter waarde van maximaal 11,15 miljard dollar (zo'n 9,5 miljard euro) goedgekeurd. De stap leidt mogelijk tot een boze reactie uit China. Beijing beschouwt het autonoom bestuurde Taiwan als een afvallige provincie.

1 uur geleden
VK zegt 600 miljoen pond toe aan luchtverdediging Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.

12 uur geleden
Braziliaanse president: nu of nooit voor handelsdeal EU

SÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.

12 uur geleden
Zelensky naar EU-top in Brussel

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.

14 uur geleden
Poolse oud-minister aangeklaagd om rol in onderzoek vliegramp

WARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.

17 uur geleden
VK gaat miljarden van Russische miljardair naar Oekraïne sturen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.

17 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vertrokken uit Noorwegen

OSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.

17 uur geleden