Ouderenzorg: Nederlanders amper voorbereid op hun oude dag
UTRECHT (ANP) - Nederlanders zijn niet of nauwelijks voorbereid op hun oude dag en de zorg die daarbij komt kijken. Die conclusie trekt de koepel voor de ouderenzorg, ActiZ, op basis van onderzoek dat het onder ruim duizend mensen liet uitvoeren. De branchevereniging is daarom een campagne gestart om het bewustzijn hierover te vergroten.
Ruim 80 procent van de Nederlanders heeft nog niets concreets geregeld voor de zorg die ze in de toekomst als oudere nodig hebben. Ook meer dan de helft praat niet over hun oude dag met anderen. Ze vinden zichzelf bijvoorbeeld nog te jong, of weten niet wat je nu al kan regelen. Slechts een kwart van alle Nederlanders denkt er regelmatig over na.
"Dit zijn aantallen om je letterlijk zorgen over te maken", reageert voorzitter Anneke Westerlaken van ActiZ. "Door de oplopende vergrijzing en alle uitdagingen die de zorg nu al kent, moet elke Nederlander nu al nadenken over ouder worden." Volgens ActiZ vinden Nederlanders zichzelf oud als ze rond de 73 jaar zijn.
Problemen voorkomen
De voorzitter noemt het belangrijk dat mensen voorbereid zijn op de zorg die ze gaan krijgen als ze oud zijn. Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor naasten. Volgen Westerlaken kunnen veel problemen dan worden voorkomen. "Zoals eenzaamheid of het risico op vallen." Ze geeft als simpel voorbeeld het verwijderen van drempels in huis.
Volgens de branchevereniging komt uit het onderzoek naar voren dat driekwart van alle Nederlanders bereid is om voor hun eigen partner te zorgen. En 60 procent wil dat ook doen voor de eigen ouders. Dat stemt Westerlaken tevreden. "Dat is mooi, want de uitdagingen in de zorg zijn niet alleen het probleem van de ouderenzorg, maar van heel Nederland."
De provincie Noord-Brabant maakte juist vrijdag bekend 100.000 euro te geven aan de ouderenorganisatie KBO-Brabant om daarmee de bewustwording over zorg en welzijn op hogere leeftijd te vergroten. Zo zouden ouderen kunnen nadenken over woonvormen als hofjes en 'buurtwonen', een vorm van ondersteund wonen in de eigen wijk.
Meer uit Gezond
ALPE D'HUEZ (ANP) - Sportevenement Alpe d'HuZes heeft dit jaar iets meer dan 25 miljoen euro opgeleverd, een recordbedrag. Dat laat de organisatie weten. Die belooft dat al het geld wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek naar kanker.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Om de zorg verder te verduurzamen, zijn nieuwe afspraken nodig waar ook de overheid aan meewerkt. Daarvoor pleiten voormalig gezondheidsminister Ernst Kuipers, voorzitter van het Nationaal Klimaat Platform Kees Vendrik en speciaal regeringsvertegenwoordiger Circulaire Economie Steven van Eijck. Ze roepen alle betrokken bewindslieden op om "voluit door te gaan" met het ondersteunen van de verduurzaming van de sector.
2 dagen geledenLEIDEN (ANP) - Een onderzoek naar een nieuwe anticonceptiepil is vroegtijdig stopgezet doordat te veel vrouwen zwanger raakten. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) meldt dat vooral het aantal buitenbaarmoederlijke zwangerschappen reden was tot zorg.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Spoedeisende hulpen (SEH) krijgen vanaf volgend jaar deels een vast budget van ongeveer 4,6 miljoen euro. Dit komt voor een deel in de plaats van de huidige bekostiging, die vooral gebaseerd is op hoeveel mensen worden geholpen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren die stoppen met eten en drinken om op die manier een einde aan hun eigen leven te maken, moeten niet in een hospice terechtkomen. Volgens minister Mirjam Sterk (Jeugd) moet er eerder passende zorg komen voor de jongeren, waardoor het niet zover hoeft te komen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De alternatieve behandelmethode wet cupping, waarbij sneetjes of prikjes in de huid worden aangebracht, is niet zonder risico en degenen die het aanbieden zijn daarvoor vaak ook niet bevoegd. Met die waarschuwing komt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ).
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jack Mikkers van Den Bosch wist al kort na de eerste coronabesmetting in Nederland dat het ondoenlijk zou worden de virusuitbraak met alleen isolatie en bron- en contactonderzoek beheersbaar te houden. Hij concludeerde dat na een bezoek aan de GGD op 6 maart 2020, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
4 dagen geleden