Ouderenzorg is honderden miljoenen kwijt aan energieprijzen
UTRECHT (ANP) - Verpleeghuizen, verzorgingshuizen en de thuiszorg zijn veel geld kwijt aan de hogere energieprijzen en andere kostenposten. Hun totale onkosten stijgen dit jaar daardoor met 477 miljoen euro, oftewel bijna 8 procent, en dan zijn bijvoorbeeld huurkosten nog niet eens meegerekend. Dat zegt branchevereniging ActiZ, dat inkooporganisatie Intrakoop onderzoek heeft laten doen.
ActiZ waarschuwt dat dit voor grote problemen kan zorgen: "het aantal zorgorganisaties dat verlies lijdt, kan verdubbelen van 91 naar 186."
Die financiële problemen hebben te maken met een limiet op de vergoeding voor "materiële kosten". Die vergoeding kan met 1,83 procent stijgen. Dit betekent concreet dat zorgorganisaties 175 miljoen euro aan hogere kosten in rekening kunnen brengen, maar dat de resterende 302 miljoen euro "niet gedekt is door de hogere tarieven".
Vaste contracten
Vooral de energiekosten stijgen. Die gaan gemiddeld met meer dan 24 procent omhoog. "Deze stijging is nog beperkt gebleven doordat veel zorgorganisaties in 2022 een vast contract hadden", aldus ActiZ. De vereniging zegt dat de prijzen tot 400 procent kunnen stijgen als de vaste contracten aflopen en zorgorganisaties een nieuw contract moeten tekenen.
Daarnaast heeft de thuiszorg last van krapte op de arbeidsmarkt. Die wordt erger doordat zorgmedewerkers uitvallen door toedoen van het coronavirus. Werkgevers moeten tijdelijke werknemers inhuren om de roosters rond te krijgen, en dat kost ze dit jaar 178 miljoen euro.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
2 dagen geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
3 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.
1 week geleden