Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ouderenartsen: sterke stijging coronapatiënten verpleeghuis

Ouderenartsen: sterke stijging coronapatiënten verpleeghuis

DEN HAAG (ANP) - Het aantal bewoners van verpleeghuizen dat besmet raakt met het coronavirus stijgt de laatste dagen nog steeds sterk. "De kans is vrij groot dat het aantal sterfgevallen helaas gaat toenemen", zegt ouderenarts Nienke Nieuwenhuizen, die namens haar vakgenoten de Tweede Kamer bijpraat. Sinds 1 april is het aantal patiënten dat aan het virus is bezweken al vervijfvoudigd.

Er zijn ruim 5300 mensen besmet, maakt Nieuwenhuizen op uit de patiëntendossiers. De helft daarvan is getest, de andere helft heeft klachten die op het virus wijzen. Het aantal is de afgelopen weken sterk opgelopen.

Het is onduidelijk hoe het verder zal gaan, aldus Nieuwenhuizen. Er is "onvoldoende inzicht in het verdere verloop". Ze hoopt dat over twee tot drie weken de effecten zichtbaar worden van de nieuwe maatregelen zoals de beschikbaarheid van extra beschermingsmiddelen.

Tekorten

"In de verpleeghuizen zijn we er nog zeker niet", zegt Nieuwenhuizen. "Het is echt meer dan we hopen en hadden gehoopt." Ze wijt de snelle verspreiding binnen de verpleeghuizen ook aan de tekorten aan mondkapjes en andere beschermingsmiddelen voor zorgpersoneel en het geringe aantal coronatests dat er tot voor kort werd uitgevoerd. Die gingen tot afgelopen week eerst en vooral naar de ziekenhuizen.

Ook het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) constateert dat de stijging van het aantal patiënten in verpleeghuizen nog niet afvlakt. Het coronavirus steekt de laatste dagen wel in minder nieuwe verpleeghuizen de kop op, is de indruk van directeur Jaap van Dissel. Dat is te danken aan het bezoekverbod dat bijna vier weken geleden is ingesteld, denkt hij.

Hygiënevoorschriften

In ongeveer negenhonderd verpleeghuizen heeft het virus toegeslagen, meldt Van Dissel. Dat lijkt zelfs evenveel als vorige week, maar het is waarschijnlijk licht hoger dan toen.

In sommige huizen zijn uitbraken waarbij veel meer patiënten besmet raken, zegt Van Dissel. Het virus kan bijvoorbeeld om zich heen grijpen omdat het bij dementerende ouderen moeilijk is om de hygiënevoorschriften in acht te nemen.

Te weinig aandacht

Voor de verpleeghuizen is aanvankelijk te weinig aandacht geweest, vindt Nieuwenhuizen. De focus lag op de ziekenhuizen en vooral de intensivecareafdelingen, en dat begrijpt ze wel. "Het zij zo, ik ga ervan uit dat dat verleden tijd is." We moeten van de Covid-19-uitbraak leren dat we geen onderscheid moeten maken tussen de langdurige zorg in bijvoorbeeld verpleeghuizen en de ziekenhuiszorg, zegt ze.

Ook de deskundigen die het kabinet adviseren over de corona-aanpak hadden al vorige maand kunnen weten dat het aantal besmettingen in de verpleeghuizen opliep, zegt Nieuwenhuizen. Die informatie was openbaar.

Meer uit Binnenland

Eindhovense terrorismeverdachte blijft langer in cel

ROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.

47 minuten geleden
Minderjarige krijgt straf voor plannen terreuraanslagen

LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.

1 uur geleden
COC: Nederland moet weer vooroplopen bij lhbti+-rechten

DEN HAAG (ANP) - COC, belangenorganisatie voor de lhbti+-gemeenschap, roept het kabinet en de Tweede Kamer in een opiniestuk in de Volkskrant op om ervoor te zorgen dat Nederland voorop gaat lopen in de wereld op het gebied van lhbti+-mensenrechten. Woensdag is het precies 25 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht werd gesloten.

2 uur geleden
Tien maanden cel voor bedreigen Douwe Bob en drugsbezit

UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de 39-jarige Bob ter H. dinsdag veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor het bedreigen van Douwe Bob en drugsbezit. De bedreigingen begonnen nadat de zanger eind juni besloot om niet op te treden bij een Joods voetbalevenement. Douwe Bob vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.

2 uur geleden
Gerechtshof legt Rico de Chileen 13 jaar cel op in hoger beroep

SCHIPHOL (ANP) - Richard R. (52), alias Rico de Chileen, is dinsdag in hoger beroep veroordeeld tot dertien jaar cel voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank legde R. hiervoor in 2021 elf jaar cel op. "U was de spil in de organisatie, u was de leider", aldus het hof.

2 uur geleden
AP onderzoekt of UWV paspoortkopieën mocht opvragen

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) onderzoekt of uitkeringsinstantie UWV paspoortkopieën mocht opvragen bij gemeenten. Het AD schreef eerder al over de kwestie.

2 uur geleden
Slachtoffer brand Arnhemse binnenstad zal angst nooit vergeten

ARNHEM (ANP) - Op de eerste zittingsdag in de strafzaak over de brand in de Arnhemse binnenstad in maart vorig jaar heeft de rechtbank geluisterd naar persoonlijke slachtofferverklaringen. Daaruit bleek dat de gevolgen van de brand groot zijn.

2 uur geleden