Oude tablets en laptops vaker naar recycling
DEN HAAG (ANP) - Oude tablets en laptops worden dit jaar vaker ingeleverd voor recycling dan twee jaar terug, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek. Ook smartphones gaan vaker naar de recycling, al is de toename daar wel erg beperkt. Meestal verdwijnen ze thuis bijvoorbeeld in een la.
Volgens het statistiekbureau geeft 18 procent van de 16-plussers met een laptop aan zijn oude apparaat te hebben ingeleverd. Twee jaar terug was dit nog 15 procent. Bij tablets gaat het om een toename van 10 naar 13 procent.
Van de ondervraagden die een mobieltje of smartphone hebben of hebben gehad, gaf 55 procent aan hun oude apparaat thuis te bewaren. Bijna een kwart heeft het oude apparaat verkocht of weggegeven, en 14 procent leverde het in voor recycling.
Duurzaamheid
Uit de cijfers komt naar voren dat grotere apparaten zoals desktops vaker worden aangeboden voor recycling. Dit jaar zegt 36 procent van de desktopbezitters dit te doen, min of meer hetzelfde aandeel als bij de vorige peiling. Het CBS merkt verder op dat de 65-plussers hun apparatuur het vaakst recyclen. Dit jaar geeft 24 procent van de ondervraagden in die leeftijdscategorie aan hun oude mobieltjes ingeleverd te hebben, tegen 12 procent van de mensen jonger dan 65 jaar. Jongere mensen verkopen ze daarentegen vaker of geven ze vaker weg.
Bij het onderzoek is ook gevraagd naar het belang dat mensen hechten aan duurzaamheid bij de aanschaf van bijvoorbeeld een smartphone of tablet. Maar daar valt op dat mensen dan toch meer naar de prijs, het merk of de technische prestaties van een nieuw apparaat kijken. Volgens het CBS spelen duurzaamheids- en milieuoverwegingen duidelijk een ondergeschikte rol.
Slechts 5 procent van de ondervraagden zou bij een aankoop erg letten op duurzaamheid zoals milieuvriendelijk materiaal of de mogelijkheid om het apparaat te repareren. Daarnaast kijkt ongeveer 10 procent naar het energieverbruik. Een terugneemservice, waarbij de verkoper het verouderde apparaat gratis inneemt of korting of extra garantie aanbiedt bij een volgende aankoop, is volgens de cijfers voor 2 procent van doorslaggevend belang.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Het Amerikaanse technologiebedrijf Apple heeft in het afgelopen kwartaal zijn hoogste omzet en winst ooit geboekt. De omzet kwam uit op 114,5 miljard dollar, een stijging van 12 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat is boven de verwachtingen van marktkenners.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag overwegend lager gesloten, ondanks een scherpe daling van de olieprijzen. Vooral techaandelen stonden onder druk door groeiende zorgen bij beleggers over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie. Beurshandelaren deden het verder voorzichtig aan in aanloop naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is de eerste handelsdag van de nieuwe maand licht lager gesloten. Dat kwam vooral door een stevig koersverlies van zwaargewicht Shell, dat 3,3 procent verloor door een daling van de olieprijs. Ook oliedienstverlener SBM Offshore behoorde om die reden tot de verliezers, met een min van 1,5 procent.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic behaalde over het afgelopen kwartaal een omzet van bijna 17 miljard dollar. Dat is ruim twaalf keer zoveel als in dezelfde periode een jaar eerder.
9 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn maandag gedaald, nadat de hoogste leider van Iran de regering toestemming heeft gegeven om gesprekken te voeren die een einde kunnen maken aan het conflict in het Midden-Oosten. Eerder zou de Amerikaanse president Donald Trump ook al hebben gezegd ruimte te bieden voor onderhandelingen met Iran.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst aan de maand november begonnen. Apple stond bij de dalers op Wall Street in aanloop naar de bekendmaking van kwartaalcijfers later op de dag. Ook kijken beleggers uit naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De cyberaanvallen op koelsystemen van supermarkten in verschillende EU-landen zijn een "bewuste poging om de voedselvoorziening van de EU te ontwrichten en het vertrouwen van consumenten daarin te ondermijnen". Dat heeft Europees commissaris voor Landbouw en Voedselvoorziening Christophe Hansen maandag gezegd, naar aanleiding van het nieuwe incident.
10 uur geleden