Oude tablets en laptops vaker naar recycling
DEN HAAG (ANP) - Oude tablets en laptops worden dit jaar vaker ingeleverd voor recycling dan twee jaar terug, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek. Ook smartphones gaan vaker naar de recycling, al is de toename daar wel erg beperkt. Meestal verdwijnen ze thuis bijvoorbeeld in een la.
Volgens het statistiekbureau geeft 18 procent van de 16-plussers met een laptop aan zijn oude apparaat te hebben ingeleverd. Twee jaar terug was dit nog 15 procent. Bij tablets gaat het om een toename van 10 naar 13 procent.
Van de ondervraagden die een mobieltje of smartphone hebben of hebben gehad, gaf 55 procent aan hun oude apparaat thuis te bewaren. Bijna een kwart heeft het oude apparaat verkocht of weggegeven, en 14 procent leverde het in voor recycling.
Duurzaamheid
Uit de cijfers komt naar voren dat grotere apparaten zoals desktops vaker worden aangeboden voor recycling. Dit jaar zegt 36 procent van de desktopbezitters dit te doen, min of meer hetzelfde aandeel als bij de vorige peiling. Het CBS merkt verder op dat de 65-plussers hun apparatuur het vaakst recyclen. Dit jaar geeft 24 procent van de ondervraagden in die leeftijdscategorie aan hun oude mobieltjes ingeleverd te hebben, tegen 12 procent van de mensen jonger dan 65 jaar. Jongere mensen verkopen ze daarentegen vaker of geven ze vaker weg.
Bij het onderzoek is ook gevraagd naar het belang dat mensen hechten aan duurzaamheid bij de aanschaf van bijvoorbeeld een smartphone of tablet. Maar daar valt op dat mensen dan toch meer naar de prijs, het merk of de technische prestaties van een nieuw apparaat kijken. Volgens het CBS spelen duurzaamheids- en milieuoverwegingen duidelijk een ondergeschikte rol.
Slechts 5 procent van de ondervraagden zou bij een aankoop erg letten op duurzaamheid zoals milieuvriendelijk materiaal of de mogelijkheid om het apparaat te repareren. Daarnaast kijkt ongeveer 10 procent naar het energieverbruik. Een terugneemservice, waarbij de verkoper het verouderde apparaat gratis inneemt of korting of extra garantie aanbiedt bij een volgende aankoop, is volgens de cijfers voor 2 procent van doorslaggevend belang.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag AI-chipconcern Nvidia ingehaald als meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Nvidia verloor flink op Wall Street na kwartaalcijfers van chipfabrikant Intel en was aan het eind van de dag 4,9 biljoen dollar waard. Apple verloor 1,2 procent en was vrijdag bij het sluiten van Wall Street 5 biljoen dollar waard.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel is vrijdag gekelderd op Wall Street nadat het donderdag kwartaalcijfers heeft gepubliceerd. De Amerikaanse chipfabrikant heeft een zwakke verwachting afgegeven voor het huidige kwartaal en wijst daarvoor naar een vertraging in de markt voor pc's. De chipproducent verloor 28,6 procent.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Changpen Zhao, medeoprichter van cryptobeurs Binance, heeft Elon Musk gevraagd om te stoppen met het spotten over de aanval die het bedrijf heeft getroffen. Bij die aanval op de cryptobeurs is voor 6,3 miljard dollar aan cryptovaluta gestolen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse mededingingsautoriteit CMA onderzoekt nieuwe voorwaarden van Meta. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram zou met de voorwaarden mediacontent mogen gebruiken voor zijn eigen producten, zonder dat bedrijven daar voldoende keuzevrijheid over krijgen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Volkswagen schort de ontwikkeling van een volledig elektrische Golf op. Het Duitse autoconcern voert grote kostenbesparingen door en pauzeert daarom ook dit project, meldde het bedrijf.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group is vrijdag flink hoger gesloten in de AEX-index op het Damrak. Het muziekconcern, dat artiesten als Harry Styles en Billie Eilish vertegenwoordigt, heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet behaald. Een grote opsteker was dat de inkomsten uit streamingabonnementen harder waren gestegen. UMG won bijna 8 procent.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV zijn zeer teleurgesteld over het eindbod dat werkgevers in het streekvervoer vrijdag hebben neergelegd. De bonden gaan het eindbod voorleggen aan hun leden, maar verwachten niet dat die akkoord gaan. FNV noemt de gesprekken "zonde van de tijd". Beide vakbonden verwachten dat er opnieuw stakingen in het streekvervoer zullen volgen. Die waren opgeschort, omdat er weer onderhandeld werd over een nieuwe cao.
8 uur geleden