Oude tablets en laptops vaker naar recycling
DEN HAAG (ANP) - Oude tablets en laptops worden dit jaar vaker ingeleverd voor recycling dan twee jaar terug, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek. Ook smartphones gaan vaker naar de recycling, al is de toename daar wel erg beperkt. Meestal verdwijnen ze thuis bijvoorbeeld in een la.
Volgens het statistiekbureau geeft 18 procent van de 16-plussers met een laptop aan zijn oude apparaat te hebben ingeleverd. Twee jaar terug was dit nog 15 procent. Bij tablets gaat het om een toename van 10 naar 13 procent.
Van de ondervraagden die een mobieltje of smartphone hebben of hebben gehad, gaf 55 procent aan hun oude apparaat thuis te bewaren. Bijna een kwart heeft het oude apparaat verkocht of weggegeven, en 14 procent leverde het in voor recycling.
Duurzaamheid
Uit de cijfers komt naar voren dat grotere apparaten zoals desktops vaker worden aangeboden voor recycling. Dit jaar zegt 36 procent van de desktopbezitters dit te doen, min of meer hetzelfde aandeel als bij de vorige peiling. Het CBS merkt verder op dat de 65-plussers hun apparatuur het vaakst recyclen. Dit jaar geeft 24 procent van de ondervraagden in die leeftijdscategorie aan hun oude mobieltjes ingeleverd te hebben, tegen 12 procent van de mensen jonger dan 65 jaar. Jongere mensen verkopen ze daarentegen vaker of geven ze vaker weg.
Bij het onderzoek is ook gevraagd naar het belang dat mensen hechten aan duurzaamheid bij de aanschaf van bijvoorbeeld een smartphone of tablet. Maar daar valt op dat mensen dan toch meer naar de prijs, het merk of de technische prestaties van een nieuw apparaat kijken. Volgens het CBS spelen duurzaamheids- en milieuoverwegingen duidelijk een ondergeschikte rol.
Slechts 5 procent van de ondervraagden zou bij een aankoop erg letten op duurzaamheid zoals milieuvriendelijk materiaal of de mogelijkheid om het apparaat te repareren. Daarnaast kijkt ongeveer 10 procent naar het energieverbruik. Een terugneemservice, waarbij de verkoper het verouderde apparaat gratis inneemt of korting of extra garantie aanbiedt bij een volgende aankoop, is volgens de cijfers voor 2 procent van doorslaggevend belang.
Meer uit Financieel
KAUB (ANP/DPA) - Het waterpeil in de Rijn in Duitsland heeft een nieuw laagterecord bereikt door de aanhoudende droogte. Het waterpeil bij het Duitse Kaub, een belangrijk knelpunt in de Rijn, zakte half augustus tot onder de 10 centimeter. Uit cijfers van de Waterwegen- en Scheepvaartautoriteit (WSA) blijkt vrijdag dat het peil is gedaald tot 2 tot 5 centimeter onder dat niveau.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Cybercriminelen benaderen momenteel klanten en medewerkers van Flink met betalingsverzoeken. Dat gebeurt nadat de flitsbezorger is getroffen door een datalek, bevestigt Flink na berichtgeving door de NOS.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten begonnen. Vooral de AI-aandelen waren in trek bij beleggers door het aanhoudende enthousiasme over kunstmatige intelligentie (AI). De zorgen over de hoge olieprijzen, die de inflatie dreigen aan te jagen, en de stijgende rentes op staatsobligaties, die de leenkosten voor overheden, bedrijven en consumenten opdrijven, werden daardoor weer even aan de kant geschoven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën komt niet met een onafhankelijk alternatief voor de Stichting Tuchtrecht Banken (STB). Na de ministerraad zei minister Eelco Heinen het te betreuren dat de stichting stopt. De sector komt met een nieuw initiatief en "dat vind ik heel belangrijk". De VVD-bewindsman wil dat eerst een kans geven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Banken kunnen zelf het tuchtrecht ontwikkelen waaraan bankmedewerkers zich moeten houden, zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). De brancheorganisatie reageert op het nieuws dat de stichting die het tuchtrecht toepast volgend jaar stopt uit onvrede over de opstelling van banken. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) is het een vergissing geweest om de organisatie van het tuchtrecht aan banken zelf over te laten.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het grote Duitse chemieconcern BASF heeft een overnamevoorstel gedaan aan zijn Duitse branchegenoot Evonik Industries. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Ook de grootste aandeelhouder van Evonik is benaderd door BASF over een overnamebod.
3 uur geledenFLENSBURG (ANP) - Wereldwijd moeten bijna 2,9 miljoen auto's van Volkswagen en Audi terug naar de garage vanwege het risico op een defect aan het stuur. In honderdduizenden wagens zit een schroef die door corrosie kan afbreken, wat gevaarlijke problemen met de besturing van de auto kan veroorzaken. Vooralsnog zijn er geen ongelukken bekend door het probleem.
4 uur geleden