Oude inflatiecijfers blijven staan, ook na nieuwe rekenmethode CBS
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) past oude cijfers over inflatie niet aan, ook al zorgt de nieuwe berekenmethode voor behoorlijke verschillen als je kijkt naar de prijsontwikkeling van de afgelopen maanden. Als het statistiekbureau deze cijfers met terugwerkende kracht aanpast, zou dat volgens hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen voor veel gedoe zorgen bij veel partijen. De inflatiecijfers vormen namelijk vaak de basis van afspraken over lonen, cao's of huurtarieven.
"We passen de oude cijfers niet aan. Juist omdat die cijfers zoveel gebruikt worden. Je moet met indexeren een soort anker hebben, dan wil je gewoon zekerheid. Dan zou het bijzonder vervelend zijn als het CBS om de haverklap zegt dat het toch iets anders zat", legt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS uit in een gesprek met journalisten. "Je maakt niemand blij met voortdurend bijstellen."
De aanpassing heeft te maken met de berekening van de energieprijzen. Voorheen pakte het CBS voor de berekening van de inflatie de tarieven van nieuwe energiecontracten, maar dat kon een vertekend beeld geven, omdat niemand maandelijks een nieuw energiecontract afsluit. In de nieuwe methode gebruikt het statistiekbureau ook de tarieven van langer lopende contracten.
Aanzienlijk verschil
Het verschil tussen de twee methodes is aanzienlijk. De inflatiepiek van 14,5 procent in september vorig jaar zou bijvoorbeeld op 7,8 procent zijn uitgekomen volgens de nieuwe methode. Na november zou de inflatie volgens de nieuwe rekenmethode juist hoger zijn.
Uitgesmeerd over meerdere jaren, zal het volgens Van Mulligen niet uitmaken welke methode het CBS gebruikt. Doordat energiecontracten aflopen zullen mensen vroeg of laat te maken krijgen met hogere prijzen. Maar in de tussenliggende periode maakt het wel uit, met nadelige gevolgen voor bijvoorbeeld huurders voor wie de huur maandelijks met de inflatie wordt geïndexeerd, legt de econoom uit. Het gaat in zo'n geval om prijsverhogingen die telkens bij elkaar op worden geteld, en dan kan het heel vervelend zijn als die bijna 15 procent bedraagt in plaats van net geen 8 procent.
"In zo'n geval is het helaas onvermijdelijk dat de betaler hierdoor te veel kwijt is geweest", zegt Van Mulligen, die eraan toevoegt dat hij concrete vragen hierover kreeg van een huurder. "Wat je dan zou kunnen doen, is afspraken daarover proberen te maken met de verhuurder."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
14 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
16 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
18 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
20 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
21 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
23 uur geleden