Oude inflatiecijfers blijven staan, ook na nieuwe rekenmethode CBS
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) past oude cijfers over inflatie niet aan, ook al zorgt de nieuwe berekenmethode voor behoorlijke verschillen als je kijkt naar de prijsontwikkeling van de afgelopen maanden. Als het statistiekbureau deze cijfers met terugwerkende kracht aanpast, zou dat volgens hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen voor veel gedoe zorgen bij veel partijen. De inflatiecijfers vormen namelijk vaak de basis van afspraken over lonen, cao's of huurtarieven.
"We passen de oude cijfers niet aan. Juist omdat die cijfers zoveel gebruikt worden. Je moet met indexeren een soort anker hebben, dan wil je gewoon zekerheid. Dan zou het bijzonder vervelend zijn als het CBS om de haverklap zegt dat het toch iets anders zat", legt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS uit in een gesprek met journalisten. "Je maakt niemand blij met voortdurend bijstellen."
De aanpassing heeft te maken met de berekening van de energieprijzen. Voorheen pakte het CBS voor de berekening van de inflatie de tarieven van nieuwe energiecontracten, maar dat kon een vertekend beeld geven, omdat niemand maandelijks een nieuw energiecontract afsluit. In de nieuwe methode gebruikt het statistiekbureau ook de tarieven van langer lopende contracten.
Aanzienlijk verschil
Het verschil tussen de twee methodes is aanzienlijk. De inflatiepiek van 14,5 procent in september vorig jaar zou bijvoorbeeld op 7,8 procent zijn uitgekomen volgens de nieuwe methode. Na november zou de inflatie volgens de nieuwe rekenmethode juist hoger zijn.
Uitgesmeerd over meerdere jaren, zal het volgens Van Mulligen niet uitmaken welke methode het CBS gebruikt. Doordat energiecontracten aflopen zullen mensen vroeg of laat te maken krijgen met hogere prijzen. Maar in de tussenliggende periode maakt het wel uit, met nadelige gevolgen voor bijvoorbeeld huurders voor wie de huur maandelijks met de inflatie wordt geïndexeerd, legt de econoom uit. Het gaat in zo'n geval om prijsverhogingen die telkens bij elkaar op worden geteld, en dan kan het heel vervelend zijn als die bijna 15 procent bedraagt in plaats van net geen 8 procent.
"In zo'n geval is het helaas onvermijdelijk dat de betaler hierdoor te veel kwijt is geweest", zegt Van Mulligen, die eraan toevoegt dat hij concrete vragen hierover kreeg van een huurder. "Wat je dan zou kunnen doen, is afspraken daarover proberen te maken met de verhuurder."
Meer uit Financieel
TRIËST (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse koffiebrander Illycaffè, het bedrijf achter de koffie van Illy, start volgend jaar met de productie in de Verenigde Staten. Het bedrijf wil volgens topvrouw Cristina Scocchia profiteren van de groei in deze belangrijke markt.
30 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kerstverkopen in Duitsland zijn tot nu toe teleurstellend. Dit komt naar voren uit een enquête van de Duitse winkeliersorganisatie HDE die zondag werd gepubliceerd.
1 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven heeft de terugkeer van het Verenigd Koninkrijk in het EU-uitwisselingsprogramma voor studenten Erasmus+ verwelkomd. Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Britse minister Nick Thomas-Symonds maakten de herintrede vanaf 2027 eerder deze week bekend. Het hoofd van de Duits-Britse Kamer van Koophandel noemde de beslissing "een zeer belangrijke stap" en hoopt dat het leidt tot een versoepeling van de visumvereisten.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is ook zondag samen met luchtvaartmaatschappijen "continu" bezig om alle koffers die vrijdag op de luchthaven zijn achtergebleven na te brengen, zegt een woordvoerster. Een zegsvrouw van KLM meldt dat de vliegmaatschappij inmiddels "al de nodige koffers" heeft bezorgd en hier "dag en nacht volop aan wordt gewerkt".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
20 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
23 uur geleden