Oude inflatiecijfers blijven staan, ook na nieuwe rekenmethode CBS
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) past oude cijfers over inflatie niet aan, ook al zorgt de nieuwe berekenmethode voor behoorlijke verschillen als je kijkt naar de prijsontwikkeling van de afgelopen maanden. Als het statistiekbureau deze cijfers met terugwerkende kracht aanpast, zou dat volgens hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen voor veel gedoe zorgen bij veel partijen. De inflatiecijfers vormen namelijk vaak de basis van afspraken over lonen, cao's of huurtarieven.
"We passen de oude cijfers niet aan. Juist omdat die cijfers zoveel gebruikt worden. Je moet met indexeren een soort anker hebben, dan wil je gewoon zekerheid. Dan zou het bijzonder vervelend zijn als het CBS om de haverklap zegt dat het toch iets anders zat", legt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS uit in een gesprek met journalisten. "Je maakt niemand blij met voortdurend bijstellen."
De aanpassing heeft te maken met de berekening van de energieprijzen. Voorheen pakte het CBS voor de berekening van de inflatie de tarieven van nieuwe energiecontracten, maar dat kon een vertekend beeld geven, omdat niemand maandelijks een nieuw energiecontract afsluit. In de nieuwe methode gebruikt het statistiekbureau ook de tarieven van langer lopende contracten.
Aanzienlijk verschil
Het verschil tussen de twee methodes is aanzienlijk. De inflatiepiek van 14,5 procent in september vorig jaar zou bijvoorbeeld op 7,8 procent zijn uitgekomen volgens de nieuwe methode. Na november zou de inflatie volgens de nieuwe rekenmethode juist hoger zijn.
Uitgesmeerd over meerdere jaren, zal het volgens Van Mulligen niet uitmaken welke methode het CBS gebruikt. Doordat energiecontracten aflopen zullen mensen vroeg of laat te maken krijgen met hogere prijzen. Maar in de tussenliggende periode maakt het wel uit, met nadelige gevolgen voor bijvoorbeeld huurders voor wie de huur maandelijks met de inflatie wordt geïndexeerd, legt de econoom uit. Het gaat in zo'n geval om prijsverhogingen die telkens bij elkaar op worden geteld, en dan kan het heel vervelend zijn als die bijna 15 procent bedraagt in plaats van net geen 8 procent.
"In zo'n geval is het helaas onvermijdelijk dat de betaler hierdoor te veel kwijt is geweest", zegt Van Mulligen, die eraan toevoegt dat hij concrete vragen hierover kreeg van een huurder. "Wat je dan zou kunnen doen, is afspraken daarover proberen te maken met de verhuurder."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
6 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
10 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
12 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
12 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
14 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
1 dag geleden