Oude brief: oorlogspaus Pius XII wist al vroeg van Holocaust
VATICAANSTAD (ANP) - Oorlogspaus Pius XII wist al in 1942 over de pogingen van de nazi's om de Joden in de Holocaust uit te roeien, blijkt uit een brief die gevonden is in de archieven van het Vaticaan. Dit is in strijd met het officiële standpunt van de Heilige Stoel destijds dat de informatie vaag en ongeverifieerd was.
De vergeelde getypte brief werd onlangs ontdekt door een archivaris van het Vaticaan en zondag door de Italiaanse krant Corriere della Sera openbaar gemaakt met toestemming van functionarissen van de Heilige Stoel. De brief kwam boven water na een verhuizing naar het archief waar de archivaris werkt.
De brief, gedateerd 14 december 1942, is geschreven door een Jezuïetenpater die in het Duitse verzet zat. De brief is gericht aan de secretaris van de Paus, eveneens een Duitser.
Volgens de Vaticaanse archivaris is het belang van de brief "enorm" omdat het laat zien dat het Vaticaan informatie had dat de werkkampen eigenlijk vernietigingskampen waren. Zo schrijft de pater in de brief dat bronnen aan hem bevestigd hadden dat zo'n 6000 Polen en Joden per dag gedood werden in de "SS-ovens" van vernietigingskamp Belzec.
"Nu hebben we zekerheid dat de katholieke kerk in Duitsland gedetailleerd nieuws stuurde over de misdaden die werden gepleegd tegen de Joden", zei de archivaris in een interview met de Corriere della Sera. De brief maakt ook melding van de nazikampen Auschwitz en Dachau.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.
11 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
52 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer, zei de minister van Energie en Mijnbouw van het land. De hoofdstad Havana heeft te maken met de ergste stroomuitval in tientallen jaren door een Amerikaanse blokkade die het eiland van brandstof heeft afgesneden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zetten voor het oplossen van de vastgelopen situatie rond de Straat van Hormuz in op de steun van China. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in gesprek met Fox News aan boord van de Air Force One, onderweg naar China.
5 uur geledenPARK CITY (ANP) - Een Amerikaanse vrouw die een kinderboek over rouw schreef nadat ze haar echtgenoot had vergiftigd, is veroordeeld tot levenslang zonder mogelijkheid tot vervroegde vrijlating. Dat melden Amerikaanse media.
5 uur geleden