Oude brief: oorlogspaus Pius XII wist al vroeg van Holocaust
VATICAANSTAD (ANP) - Oorlogspaus Pius XII wist al in 1942 over de pogingen van de nazi's om de Joden in de Holocaust uit te roeien, blijkt uit een brief die gevonden is in de archieven van het Vaticaan. Dit is in strijd met het officiële standpunt van de Heilige Stoel destijds dat de informatie vaag en ongeverifieerd was.
De vergeelde getypte brief werd onlangs ontdekt door een archivaris van het Vaticaan en zondag door de Italiaanse krant Corriere della Sera openbaar gemaakt met toestemming van functionarissen van de Heilige Stoel. De brief kwam boven water na een verhuizing naar het archief waar de archivaris werkt.
De brief, gedateerd 14 december 1942, is geschreven door een Jezuïetenpater die in het Duitse verzet zat. De brief is gericht aan de secretaris van de Paus, eveneens een Duitser.
Volgens de Vaticaanse archivaris is het belang van de brief "enorm" omdat het laat zien dat het Vaticaan informatie had dat de werkkampen eigenlijk vernietigingskampen waren. Zo schrijft de pater in de brief dat bronnen aan hem bevestigd hadden dat zo'n 6000 Polen en Joden per dag gedood werden in de "SS-ovens" van vernietigingskamp Belzec.
"Nu hebben we zekerheid dat de katholieke kerk in Duitsland gedetailleerd nieuws stuurde over de misdaden die werden gepleegd tegen de Joden", zei de archivaris in een interview met de Corriere della Sera. De brief maakt ook melding van de nazikampen Auschwitz en Dachau.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dood van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei via Truth Social bevestigd.
25 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - In verschillende delen van Israël waren zaterdagavond meerdere explosies te horen, nadat het Israëlische leger meldde dat Iran een nieuwe reeks raketten had gelanceerd.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens president Donald Trump is een groot deel van de Iraanse leiding omgekomen bij de gezamenlijke Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. "Een groot deel wel, ja. We weten niet alles, maar een groot deel wel. Het was een zeer krachtige aanval", zei hij zaterdag in een telefoongesprek met ABC News.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei is dood en zijn lichaam is gevonden. Dat zegt een hoge Israëlische functionaris tegen persbureau Reuters. Iran heeft de dood van Khamenei nog niet bevestigd.
2 uur geledenJERUZALEM/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zaterdag gezegd dat er veel aanwijzingen zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei "er niet meer is", zonder diens dood expliciet te bevestigen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Als onderdeel van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn dertig bommen op het wooncomplex van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei gegooid. Dat zegt Amit Segal, een vertrouweling van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, tegen de Israëlische omroep Channel 12. Het lot van Khamenei is nog altijd niet duidelijk.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Aanhangers van het Iraanse regime zijn zaterdag op motoren de straat opgegaan in hoofdstad Teheran. Ze zwaaiden met de Iraanse vlag en er was muziek, melden journalisten van AFP.
3 uur geleden