Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oude brief: oorlogspaus Pius XII wist al vroeg van Holocaust

Oude brief: oorlogspaus Pius XII wist al vroeg van Holocaust

VATICAANSTAD (ANP) - Oorlogspaus Pius XII wist al in 1942 over de pogingen van de nazi's om de Joden in de Holocaust uit te roeien, blijkt uit een brief die gevonden is in de archieven van het Vaticaan. Dit is in strijd met het officiële standpunt van de Heilige Stoel destijds dat de informatie vaag en ongeverifieerd was.

De vergeelde getypte brief werd onlangs ontdekt door een archivaris van het Vaticaan en zondag door de Italiaanse krant Corriere della Sera openbaar gemaakt met toestemming van functionarissen van de Heilige Stoel. De brief kwam boven water na een verhuizing naar het archief waar de archivaris werkt.

De brief, gedateerd 14 december 1942, is geschreven door een Jezuïetenpater die in het Duitse verzet zat. De brief is gericht aan de secretaris van de Paus, eveneens een Duitser.

Volgens de Vaticaanse archivaris is het belang van de brief "enorm" omdat het laat zien dat het Vaticaan informatie had dat de werkkampen eigenlijk vernietigingskampen waren. Zo schrijft de pater in de brief dat bronnen aan hem bevestigd hadden dat zo'n 6000 Polen en Joden per dag gedood werden in de "SS-ovens" van vernietigingskamp Belzec.

"Nu hebben we zekerheid dat de katholieke kerk in Duitsland gedetailleerd nieuws stuurde over de misdaden die werden gepleegd tegen de Joden", zei de archivaris in een interview met de Corriere della Sera. De brief maakt ook melding van de nazikampen Auschwitz en Dachau.

Meer uit Buitenland

Officiële onderhandelingen EU-toetreding Oekraïne kunnen verder

NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.

5 uur geleden
Hongarije en Oekraïne bereiken akkoord over rechten diaspora

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.

7 uur geleden
Duitsland grijpt naast zetel VN-Veiligheidsraad

NEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.

9 uur geleden
Netanyahu: VS en Israël klaar voor militaire actie tegen Iran

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.

10 uur geleden
WHO-baas: steeds meer grip op ebola in Afrika

GENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.

11 uur geleden
VS willen minder luchtmacht en marine reserveren voor Europa

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.

12 uur geleden
Britse premier bezorgd over betrokkenen helikopterongeluk Devon

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.

13 uur geleden