Oude brief: oorlogspaus Pius XII wist al vroeg van Holocaust
VATICAANSTAD (ANP) - Oorlogspaus Pius XII wist al in 1942 over de pogingen van de nazi's om de Joden in de Holocaust uit te roeien, blijkt uit een brief die gevonden is in de archieven van het Vaticaan. Dit is in strijd met het officiële standpunt van de Heilige Stoel destijds dat de informatie vaag en ongeverifieerd was.
De vergeelde getypte brief werd onlangs ontdekt door een archivaris van het Vaticaan en zondag door de Italiaanse krant Corriere della Sera openbaar gemaakt met toestemming van functionarissen van de Heilige Stoel. De brief kwam boven water na een verhuizing naar het archief waar de archivaris werkt.
De brief, gedateerd 14 december 1942, is geschreven door een Jezuïetenpater die in het Duitse verzet zat. De brief is gericht aan de secretaris van de Paus, eveneens een Duitser.
Volgens de Vaticaanse archivaris is het belang van de brief "enorm" omdat het laat zien dat het Vaticaan informatie had dat de werkkampen eigenlijk vernietigingskampen waren. Zo schrijft de pater in de brief dat bronnen aan hem bevestigd hadden dat zo'n 6000 Polen en Joden per dag gedood werden in de "SS-ovens" van vernietigingskamp Belzec.
"Nu hebben we zekerheid dat de katholieke kerk in Duitsland gedetailleerd nieuws stuurde over de misdaden die werden gepleegd tegen de Joden", zei de archivaris in een interview met de Corriere della Sera. De brief maakt ook melding van de nazikampen Auschwitz en Dachau.
Meer uit Buitenland
BELGOROD (ANP/DPA) - In de Russische regio Belgorod zijn zeker vier vrouwen omgekomen door Oekraïense beschietingen. Dat heeft de regionale gouverneur gemeld. De doden vielen in het dorp Smorodino, enkele kilometers van de grens met Oekraïne. Ze waren in een pand dat werd getroffen. Een andere vrouw werd zwaargewond onder het puin vandaan gehaald.
31 minuten geledenPRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
1 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
7 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
7 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
8 uur geledenCANTERBURY (ANP) - Het aantal gevallen van meningitis bij een uitbraak in het Britse graafschap Kent is opgelopen naar 34, meldt de Britse gezondheidsautoriteit. Het ministerie van Volksgezondheid noemde de uitbraak eerder "ongekend". Twee studenten kwamen recent om het leven.
8 uur geleden