
Oud-VVD-leider Frits Bolkestein op 91-jarige leeftijd overleden
DEN HAAG (ANP) - Oud-VVD-leider Frits Bolkestein is overleden. Dat bevestigt zijn partij na berichtgeving door de NOS. Bolkestein werd 91 jaar.
De in 1933 in Amsterdam geboren Bolkestein ging in 1978 namens de VVD de Kamer in, na een carrière bij Shell. Hij was in de jaren tachtig staatssecretaris van Economische Zaken in het eerste kabinet-Lubbers. Na een korte terugkeer in de Tweede Kamer werd hij minister van Defensie. In 1990 volgde hij Joris Voorhoeve op als partijleider van de VVD.
Bolkestein stond vooral bekend om zijn rol in het eerste paarse kabinet: Kok I. Als VVD-leider ging hij de Kamer in, waar hij de liberale fractie leidde. Hij was scherp op het kabinet en voer een rechtse koers. Zijn kritische opstelling tegen het paarse kabinet (van PvdA, VVD en D66) leverde de VVD bovendien verkiezingswinst op. Overigens speelde Bolkestein ook een belangrijke rol bij de moeizame totstandkoming van dat historische kabinet, zonder de christendemocraten.
Pionier
Bolkestein bezigde voor zijn tijd relatief conservatieve standpunten. Hij werd ook als pionier gezien: begin jaren negentig kaartte hij problemen met integratie van minderheden aan, en startte daarmee het debat over dit onderwerp. Hij vond ook dat de islam moeilijk te verenigen is met westers liberalisme. Later verzette hij zich tegen de groeiende invloed van de Europese Unie.
Bolkestein had verder een opmerkelijke werkwijze: ook in zijn tijd als politicus schreef hij veel opiniestukken die de politieke agenda voor een deel bepaalden. Hoewel hij zichzelf niet graag zag als intellectueel, werd hij door anderen wel zo genoemd.
Eurocommissaris
De nacht van 4 op 5 mei 1997 werd de 'Nacht van Bolkestein' genoemd. Als coalitiefractie verzette de VVD zich tegen uitbreiding van de NAVO in Midden- en Oost-Europa. De liberalen vonden dat er niet aan genoeg voorwaarden was voldaan. Via een motie stelde Bolkestein voor dat de NAVO alleen mag uitbreiden onder strenge voorwaarden. Daarmee deelde de liberaal een tik uit aan het paarse kabinet, inclusief partijgenoot Voorhoeve, destijds minister van Defensie. De motie haalde geen meerderheid.
Vlak voor het einde van de eeuw werd Bolkestein Eurocommissaris, verantwoordelijk voor de interne markt en fiscale zaken. Hij bekleedde deze functie tot november 2004. Door zijn inspanningen voor de Europese vrije markt zijn er twee richtlijnen naar hem genoemd. Gezien zijn kritische uitspraken over de EU was zijn rol hierin opmerkelijk. Hij verzette zich als Eurocommissaris wel tegen Turks lidmaatschap van de Unie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) moet asielaanvragen weer binnen de wettelijke termijn van zes maanden behandelen. Die zogeheten beslistermijn was opgerekt naar vijftien maanden, maar dat wordt nu deels teruggedraaid. Het geldt voor in totaal 18.250 openstaande aanvragen die zijn gedaan sinds 1 januari 2024, aldus de organisatie.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De partijbesturen van GroenLinks en PvdA dragen Frans Timmermans voor als lijsttrekker bij de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober. Dat hebben de samenwerkende linkse partijen dinsdag bekendgemaakt.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-partijleider Frans Timmermans wil dat de "onderste steen boven" komt in de zaak rondom oud-Kamervoorzitter Khadija Arib. Hij vindt dat zij duidelijkheid verdient over de gebeurtenissen rondom het onderzoek dat eind 2022 naar het handelen van Arib is ingesteld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD kijkt naar de bijstand om de hogere defensie-uitgaven te betalen die nodig zijn om de nieuwe NAVO-norm te halen. Dat heeft partijleider Dilan Yeşilgöz dinsdag gezegd. "Wij vinden dat werken echt meer moet lonen. En dat betekent dat je daarvoor bijvoorbeeld de bijstandsuitkeringen anders zou moeten inrichten."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Beoogd NSC-lijsttrekker Eddy van Hijum wil, in navolging van huidig fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven, niet nog een keer met de PVV regeren. "Dat ga ik niet doen", aldus de vicepremier, die dinsdag hoorde dat hij de voorkeurskandidaat is van het partijbestuur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NSC-Kamerlid Diederik Boomsma overweegt nog of hij zich kandidaat stelt voor het lijsttrekkerschap voor zijn partij, nu het bestuur een voorkeur heeft uitgesproken voor Eddy van Hijum. "Ik ben me op dit moment aan het beraden en daar kom ik op terug", aldus de asielwoordvoerder van de partij.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraken die NSC-fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven zondag deed over haar partijgenoot Diederik Boomsma, "floepten er in emotie uit". In Trouw zei Van Vroonhoven dat Boomsma "niet het gemiddelde NSC-gedachtegoed" vertegenwoordigt. Dinsdag sloeg ze een andere toon aan. "Ik heb net tegen Diederik gezegd dat ik hem heel veel sterkte wens als hij zich tegenkandidaat zou stellen."
3 uur geleden