Oud-vertrouweling Sarkozy krijgt celstraf voor fraude
PARIJS (ANP/AFP) - De voormalige stafchef van de Franse oud-president Nicolas Sarkozy, Claude Guéant, is veroordeeld tot een jaar celstraf voor fraude, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Hij en vier andere oud-medewerkers en bevriende adviseurs van Sarkozy stonden voor de Franse rechter in een zaak rond vriendjespolitiek en fraude met overheidsgeld. Drie van hen kregen voorwaardelijke celstraffen en boetes, één verdachte is vrijgesproken.
De vijf werden in 2015 opgepakt omdat ze zich niet zouden hebben gehouden aan de aanbestedingsregels bij opdrachten voor opiniepeilingen tijdens het presidentschap van Sarkozy tussen 2007 en 2012. De 77-jarige Guéant, die later minister van Binnenlandse Zaken werd in de regering onder Sarkozy, zit al in de cel voor een ander misdrijf. Hij kondigde direct aan in beroep te gaan.
Sarkozy's voormalige kabinetschef Emmanuelle Mignon kreeg zes maanden voorwaardelijke celstraf opgelegd. Adviseur Patrick Buisson werd veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en 150.000 euro boete. Adviseur en voormalig opiniepeiler Pierre Giacometti kreeg zes maanden voorwaardelijke celstraf en 70.000 euro boete. Een derde vertrouweling, Julien Vaulpré, is vrijgesproken. Hun advocaten hadden vrijspraak bepleit.
Vriendjespolitiek
Het veroordeelde viertal misbruikte 7,5 miljoen euro aan publiek geld voor opiniepeilingen zonder de verplichte aanbestedingen. Opdrachten werden onderling verdeeld, wat de aanklagers vriendjespolitiek noemden.
Sarkozy weigerde om te getuigen in de zaak. Hij stond zelf niet terecht vanwege de immuniteit die hij destijds als president genoot. De 66-jarige politicus werd vorig jaar veroordeeld tot een jaar cel voor illegale financiering van zijn overigens mislukte herverkiezingscampagne. Zeven maanden eerder bevond de rechtbank hem al schuldig aan corruptie. Hij heeft in beide gevallen beroep aangetekend.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag aangekondigd de voormalige Hondurese president Juan Orlando Hernández gratie te verlenen. Hernández zit in de Verenigde Staten een gevangenisstraf van 45 jaar uit voor drugssmokkel.
43 minuten geledenKYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.
9 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
10 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
10 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
12 uur geleden