Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oud-vertrouweling Sarkozy krijgt celstraf voor fraude

Oud-vertrouweling Sarkozy krijgt celstraf voor fraude

PARIJS (ANP/AFP) - De voormalige stafchef van de Franse oud-president Nicolas Sarkozy, Claude Guéant, is veroordeeld tot een jaar celstraf voor fraude, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Hij en vier andere oud-medewerkers en bevriende adviseurs van Sarkozy stonden voor de Franse rechter in een zaak rond vriendjespolitiek en fraude met overheidsgeld. Drie van hen kregen voorwaardelijke celstraffen en boetes, één verdachte is vrijgesproken.

De vijf werden in 2015 opgepakt omdat ze zich niet zouden hebben gehouden aan de aanbestedingsregels bij opdrachten voor opiniepeilingen tijdens het presidentschap van Sarkozy tussen 2007 en 2012. De 77-jarige Guéant, die later minister van Binnenlandse Zaken werd in de regering onder Sarkozy, zit al in de cel voor een ander misdrijf. Hij kondigde direct aan in beroep te gaan.

Sarkozy's voormalige kabinetschef Emmanuelle Mignon kreeg zes maanden voorwaardelijke celstraf opgelegd. Adviseur Patrick Buisson werd veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en 150.000 euro boete. Adviseur en voormalig opiniepeiler Pierre Giacometti kreeg zes maanden voorwaardelijke celstraf en 70.000 euro boete. Een derde vertrouweling, Julien Vaulpré, is vrijgesproken. Hun advocaten hadden vrijspraak bepleit.

Vriendjespolitiek

Het veroordeelde viertal misbruikte 7,5 miljoen euro aan publiek geld voor opiniepeilingen zonder de verplichte aanbestedingen. Opdrachten werden onderling verdeeld, wat de aanklagers vriendjespolitiek noemden.

Sarkozy weigerde om te getuigen in de zaak. Hij stond zelf niet terecht vanwege de immuniteit die hij destijds als president genoot. De 66-jarige politicus werd vorig jaar veroordeeld tot een jaar cel voor illegale financiering van zijn overigens mislukte herverkiezingscampagne. Zeven maanden eerder bevond de rechtbank hem al schuldig aan corruptie. Hij heeft in beide gevallen beroep aangetekend.

Meer uit Buitenland

Anticorruptiediensten doorzoeken kantoor van stafchef Zelensky

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense anticorruptieautoriteiten hebben het kantoor van de stafchef van president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, doorzocht. De diensten willen nog niet zeggen waarom de actie precies plaatsvond en wat er is gevonden. Jermak zegt zijn medewerking te verlenen.

1 uur geleden
Dodental brand Hongkong loopt op, nog circa 200 vermisten

HONGKONG (ANP/AFP) - Door de grote brand in woontorens in Hongkong zijn zeker 128 doden gevallen. De autoriteiten houden rekening met een verdere stijging van het dodental. Er worden nog ongeveer tweehonderd mensen vermist.

2 uur geleden
Hongaarse premier Orbán vrijdag op bezoek bij Poetin

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán brengt deze vrijdag nog een bezoek aan de Russische president Vladimir Poetin in Moskou. Hij wil praten over de olie- en gasleveringen aan Hongarije en over mogelijke vredesinspanningen voor de oorlog tussen Oekraïne en Rusland.

2 uur geleden
Overstromingen Thailand: mortuarium overvol, dodental stijgt

SONGKHLA (ANP/AFP/RTR) - Het belangrijkste mortuarium dat de lichamen van slachtoffers van de overstromingen in het zuiden van Thailand ontvangt, is overvol, aldus een vertegenwoordiger van het ziekenhuis in de stad Songkhla. Volgens de autoriteiten zijn er tot nu toe 145 doden gevallen door de overstromingen.

3 uur geleden
Bluswerkzaamheden woontorens Hongkong afgerond

HONGKONG (ANP/AFP) - De brandweer van Hongkong heeft vrijdag de bluswerkzaamheden afgerond in de woontorens die door een brand werden verwoest. Daarbij vielen zeker 94 doden. Het is de ergste brand die de stad in decennia heeft meegemaakt.

4 uur geleden
Trump zegt migratie uit derdewereldlanden 'permanent te pauzeren'

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de Verenigde Staten "migratie uit derdewereldlanden" permanent willen stopzetten. "Ik zal de migratie uit alle derdewereldlanden permanent pauzeren om het Amerikaanse systeem volledig te laten herstellen", schreef Trump op sociale media.

4 uur geleden
Trump: een van de neergeschoten leden National Guard overleden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een van de twee leden van de Nationale Garde die nabij het Witte Huis werd neergeschoten, is overleden. Dat meldde de Amerikaanse president Donald Trump tijdens een persmoment.

8 uur geleden